Paušálne výdavky sa zjednotili

Remeselníci, ktorí majú živnosť, tento rok v marci naposledy podajú daňové priznanie, v ktorom si môžu uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 percent z príjmov. Z tohtoročného zárobku si budú môcť už odrátať len 40 percent. Rovnako ako všetci ostatní živnostníci, ktorí 40–percentné paušálne výdavky využívali aj doteraz.

20.01.2011 12:37
podlaha, remeselník, stavba, rekonštrukcia Foto:
Ilustračné foto
debata

Zjednotenie paušálnych výdavkov je jedným z opatrení vlády, ktoré má pomôcť zaplátať dieru v štátnom rozpočte. V budúcom roku by vďaka tomuto opatreniu malo pribudnúť do štátnej pokladnice navyše 8,2 milióna eur a v roku 2013 až 12,6 milióna eur.

Nižšie paušálne výdavky znamenajú, že živnostník pri rovnakom príjme zaplatí nielen vyššie dane, ale viac peňazí bude musieť posielať aj zdravotnej a Sociálnej poisťovni. Remeselník, ktorý vlani zarobil v hrubom 30–tisíc eur, bude v tomto roku platiť mesačne sociálne odvody z vymeriavacieho základu 500 eur a zdravotné sa mu vypočíta zo sumy 467 eur. Ak rovnaký príjem dosiahne aj v tomto roku, bude v budúcom roku musieť platiť odvody do Sociálnej poisťovne zo sumy 750 eur a vymeriavací základ pre platenie zdravotných odvodov bude mať na úrovni 701 eur.

Mnohým sa môže stať, že už nebudú platiť minimálne odvody, keďže vďaka nižším výdavkom im automaticky vzrastie zisk. V tomto roku budú platiť minimálne odvody do Sociálnej poisťovne všetci remeselníci, ktorých príjem za minulý rok nepresiahol 19 200 eur. V tomto roku im však stačí zarobiť 12 800 eur a stratia nárok na platenie minimálnych odvodov.

Podobne bude na tom aj zdravotné poistenie. Tento rok budú platiť minimálne odvody živnostníci, ktorí vlani zarobili maximálne 20 500 eur. Táto hranica klesne až na 13 700 eur. To znamená, že kto v tomto roku zarobí v hrubom viac, nebude už môcť platiť minimálne odvody na zdravotné poistenie.

Pre mnohých remeselníkov tak môže byť výhodnejšie, ak namiesto paušálnych výdavkov začnú využívať skutočné výdavky. V takom prípade im však nestačí jednoduchá evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach, ale budú si musieť viesť účtovníctvo. Ak to nezvládnu sami, budú si musieť zaplatiť účtovníka. Tí si od menších živnostníkov za spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania pýtajú ročne niekoľko stoviek eur. Výsledná cena závisí od počtu zaúčtovaných dokladov.

Živnostníci, ktorí nevedia, či sa im v tomto roku oplatia paušálne, alebo skutočné výdavky, by si mali celý rok odkladať faktúry a bločky o všetkých svojich výdavkoch, ktoré súvisia s ich podnikaním. Na konci roka si všetky výdavky spočítajú a následne sa rozhodnú, či skutočné výdavky sú vyššie ako tie paušálne. Rovnako to môžu robiť aj v nasledujúcich rokoch. Až pri podávaní daňového priznania sa stačí živnostníkovi rozhodnúť, akým spôsobom bude preukazovať výdavky.

debata chyba