Matky by mali dostať o päť percent viac

Mamičky na materskej dovolenke by mali na budúci rok dostať materskú dávku vyššiu o päť percent. Parlament totiž nedávno schválil jej zvýšenie z doterajších 60 na 65 percent z vymeriavacieho základu poistenky. Ak dnes matka dostáva materské z minimálnej mzdy, mala by mať po novom o 16 eur viac. Tá, ktorej zárobok sa pohybuje na úrovni priemernej mzdy, by mala mať mesačne o 40,40 eura viac.

16.12.2011 06:30
materská, materské, rodičovský Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Materské sa už zvyšovalo v januári z 55 na 60 percent vymeriavacieho základu a predĺžila sa materská dovolenka z 28 týždňov na 34 týždňov. Na druhej strane dobrovoľné poistenie pre prípad čerpania materskej alebo aj péenky by malo byť niekoľkonásobne drahšie než doteraz. Podľa schválenej novely by sa totiž už nemalo platiť poistné len na samostatné nemocenské poistenie, ale len ako celý balík – dobrovoľného nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti. Samostatne nemocensky poistiť sa pre takéto prípady už nebude môcť nikto. Tým sa poistné na takéto účely až sedemnásobne zvýši, z dnešných 4,4 percenta na 35,15 percenta.

PIANO

Užitočné rady nájdete aj v článku Ako by mali pri poistení postupovať budúce mamičky
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Štát sa po novom chystá sprísniť aj podmienky priznania ošetrovného, aby tak zabránil možnému zneužívaniu tejto nemocenskej dávky. Nárok na dávku za ošetrovanie člena rodiny bude mať od januára už iba ten, kto sa o rodinného príslušníka stará osobne a celodenne. Podľa rezortu práce súčasný systém zneužívali tí, ktorí síce brali ošetrovné, ale popritom normálne pracovali. Koľko takých ľudí v skutočnosti je, však rezort neuviedol.

Ministerstvo uvádza, že dnes problémy s ošetrovným vznikajú vtedy, ak má človek viacero nemocenských poistení. Zamestnanec odvádza povinné nemocenské poistné, ktoré kryje aj prípad ošetrovania člena rodiny. No zamestnanec môže byť zároveň aj živnostníkom a platiť si ďalší nemocenský odvod. A súbežne s platením povinného odvodu sa dalo nemocensky pripoistiť aj dobrovoľne, z čoho tiež vznikal nárok na ošetrovné.

V praxi tak mohlo dochádzať k prípadom, že napríklad osoba, ktorá mala ošetrovať člena rodiny, v skutočnosti normálne pracovala. No zároveň čerpala ošetrovné z povinného poistenia živnostníka alebo z dobrovoľného pripoistenia. Práve tomu majú schválené zmeny zabrániť. Nárok na ošetrovné bude mať od januára ten, kto sa o chorého člena rodiny stará osobne a celodenne. Podľa novely však môže chorého opustiť vtedy, ak pôjde nakupovať, vybrať lieky z lekárne alebo na návštevu lekára.

„Zneužívaniu“ ošetrovného bude podľa Kusej navyše brániť aj ďalšia zmena v novele, ktorou sa od februára ruší možnosť samostatného dobrovoľného nemocenského poistenia so sadzbou 4,4 percenta vymeriavacieho základu. Pripoistiť sa po novom bude dať už iba v rámci komplexného balíka, ktorý sociálne služby kryje vo väčšom rozsahu, no aj s podstatne vyššou sadzbou 35,15 percenta.

Od 1. februára sa bude môcť budúca mamička dobrovoľne nemocensky poistiť už len v jednom balíku súčasne s poistením na dôchodok a pre prípad straty zamestnania. Pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti treba rozlišovať, či je ako samostatne zárobkovo činná povinná platiť sociálne odvody, alebo nie. Platí to aj pre ostatné samostatne zárobkovo činné osoby. Ak podnikatelia povinne platia odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie, môžu sa dobrovoľne osobitne naďalej poistiť aj v nezamestnanosti. Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti sa totiž podľa novely umožní len povinne dôchodkovo a nemocensky poisteným samostatne zárobkovo činným osobám. Ak však povinní platiť dôchodkové a nemocenské poistenie nie sú – boli v strate alebo nedosiahli potrebný príjem, budú musieť platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti len v balíku s dobrovoľným dôchodkovým a nemocenským poistením.

Poistenci vrátane budúcich mamičiek, ktoré si už dobrovoľné nemocenské poistenie platia, si ho aj naďalej budú môcť platiť. No len dovtedy, pokým nezískajú potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Z tejto dobrovoľnej formy sa môžu odhlásiť aj skôr, a v takom prípade sa skončí podaním odhlášky v Sociálnej poisťovni. V prípade, že by si ho ďalej v spomínanej trojkombinácii do všetkých troch fondov nechceli už platiť, budú sa musieť zo Sociálnej poisťovne tiež včas odhlásiť, ešte pred uplynutím 270 dní poistenia.

Lacnejšie dobrovoľné poistenie ešte môže využiť do konca januára budúceho roku živnostníčka alebo zamestnankyňa, ktorá plánuje mať dieťa. Ak by tak urobila a dobrovoľné poistné by si potom platila minimálne 270 dní a potom by podala odhlášku, toto obdobie by jej Sociálna poisťovňa pri vymeraní materskej zhodnotila. Mala by tak vyššiu dávku. Platí to aj o poistenkách, ktoré si doteraz platia dobrovoľné poistenie. Ak získajú potrebný počet 270 dní poistenia, budú si môcť pri nástupe na materskú dovolenku uplatniť nárok na zvýšenú dávku. A obdobne je to aj pri plánovaných operáciách. Ak sa niekto na takú operáciu chystá, môže ešte využiť možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia, a tak bude poberať aj zvýšenú dávku z vyššieho vymeriavacieho základu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba