Čo si možno v daňovom priznaní odrátať z príjmu

Daň neplatíme z celého príjmu, ale najprv si z neho odpočítame nezdaniteľné časti.

16.03.2011 09:48
peniaze, dane, úroky, sporenie, hypotéka, vklad Foto:
Ilustračné foto
debata

Nezdaniteľná časť základu dane

  • Každý si môže svoj daňový základ znížiť o 4 025,70 euro.

To znamená, že ak niekto za minulý rok zarobil menej, neplatí vôbec daň, a v prípade, že niekto zarobil viac, zaplatí daň len zo sumy, ktorá toto nezdaniteľné minimum prekračuje.

  • Ľuďom, ktorých daňový základ za minulý rok je vyšší ako 86-násobok životného minima, sa nezdaniteľná časť základu dane znižuje. Nárok na celé nezdaniteľné minimum tak nemajú ľudia, ktorý daňový základ je vyšší ako 15 926,34 euro. Ich nezdaniteľné minimum sa vypočíta podľa vzorca: 8 148,36 – základ dane / 4.
  • Z tohto výpočtu vyplýva, že ľudia, ktorých daňový základ je vyšší ako 32 593,44 euro, si nemôžu uplatniť žiadne nezdaniteľné minimum.

Nezdaniteľná časť na manželku/manžela

  • Ak má daňovník manželku (manžela) bez vlastného príjmu, môže si uplatniť jej nezdaniteľné minimum.
  • V prípade, že je jeho daňový základ nižší ako 176-násobok životného minima (32 593,44 euro), nezdaniteľné minimum na manželku je vo výške 4 025,70 euro.
  • Ak je základ dane vyšší ako 176-násobok životného minima, nezdaniteľné minimum na manželku sa vypočíta podľa vzorca: 12 315,135 – základ dane / 4.
  • Nezdaniteľné minimum na manželku sa znižuje o jej vlastný príjem. To znamená, že ak manželka vlani zarobila 2 000 euro, manžel si musí z vypočítaného nezdaniteľného minima odpočítať túto sumu.
  • Okrem príjmu zo zamestnania či zo živnosti sa nezdaniteľné minimum na manželku znižuje aj o vyplatené materské, náhradu mzdy v prípade práceneschopnosti či príspevok v nezamestnanosti. Podľa zákona o dani z príjmov sa do príjmov manželky nepočíta zamestnanecká prémia, daňový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.

Dôchodkové sporenie

  • Každý, kto si dobrovoľne sporí na dôchodok, si môže príspevky na životné poistenie, doplnkové dôchodkové sporenie a účelové sporenie odpočítať zo svojho daňového základu.
  • Podmienkou je, že zmluva o sporení alebo poistení musí byť uzatvorená minimálne na desať rokov a musí v nej byť zakotvené, že sporiteľ sa k peniazom nedostane skôr, ako bude mať 55 rokov. V prípade, že neskôr poruší jednu z týchto podmienok, bude musieť štátu vrátiť daň, ktorú vďaka dôchodkovému sporeniu ušetril.
  • Maximálne si takto možno znížiť svoj daňový základ o 398,33 euro. Na dani tak možno ušetriť maximálne 75,68 euro.
  • Tento rok je to však naposledy, čo možno vďaka sporeniu na dôchodok ušetriť na daniach. Od januára sa zmenil zákon o dani z príjmov a tohtoročné príspevky sa tak už z daňového základu nebudú dať odpočítať.

Daňový bonus

  • Za každé vyživované dieťa si možno z daní odpočítať daňový bonus. Od polovice minulého roku je mesačný daňový bonus vo výške 20,02 euro. Do polovice roka bol vo výške 20 euro. Za celý minulý rok si tak možno z daní odpočítať 240,12 euro.
  • Keďže sa o daňový bonus znižuje priamo daň a nie daňový základ, na jeho uplatnenie majú nárok aj ľudia s nízkym zárobkom.

Podmienkou je, že mesačne zarobia aspoň polovicu minimálnej mzdy. V prípade, že si niekto uplatňuje daňový bonus naraz za celý rok, jeho ročný príjem musí byť aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Živnostník musí byť zároveň v zisku.

  • Daňový bonus si môže uplatniť vždy len jeden z rodičov. Ak jeho daň je nižšia ako daňový bonus, namiesto toho, aby platiť daň, štát doplatí peniaze jemu.

Nezdaniteľná časť pri prenájme

  • Prenajímatelia si môžu zo svojho príjmu odpočítať 5-násobok životného minima. Do daňového priznania tak uvádzajú len príjem, ktorý prekračuje 925,95 euro. Ak niekto na prenájme zarobil menej ako 925,95 euro, nemusí vôbec podávať daňové priznanie a platiť daň.
  • Rovnakým pomerom, akýmsi prenajímatelia znížia vďaka tejto odpočítateľnej položke svoje príjmy, si musia znížiť aj svoje výdavky, ktoré uvádzajú do daňového priznania.
  • Okrem prenájmu si oslobodenie od dane vo výške 925,95 euro možno uplatniť aj na príležitostné príjmy, príležitostnú poľnohospodársku výrobu, lesné a vodné hospodárstvo a príležitostný prenájom hnuteľných vecí, príjmy z prevodu opcií a cenných papierov, ktoré boli obstarané od roku 2004, ďalej z prevodu podielu spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo členských práv družstva.
  • Každý má však nárok len na jedno oslobodenie od dane. To znamená, že aj keď má niekto viacero príjmov, z ktorých si možno odpočítať 5-násobok životného minima, celkovo si môže na všetky príjmy odpočítať len 925,95 euro.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba