Zmeny súkromných penzií čelia kritike

Ministerstvom práce navrhované zmeny v druhom pilieri, kde si sporí 1,4 milióna ľudí, narazili na odpor samotných dôchodkových správcovských spoločností. Podľa nich totiž ľudia nie sú ochotní akceptovať straty hroziace pri investovaní do akcií. Tiež nerozumejú tomu, prečo majú za sporiteľov rozhodovať o tom, koľko percent ich peňazí má byť investovaných rizikovo.

10.05.2011 12:02
akcie, trhy, investovanie, graf Foto:
Koľko investovať do rizikových akcií? Ministerstvo práce chce ponechať rozhodnutie na manažérov v dôchodkových spoločnostiach, tí chcú, aby rozhodovali sami sporitalia v druhom pilieri.
debata

Teraz si môžu sporitelia vybrať z troch fondov, kde sú výnosy garantované proti stratám. Po novom majú byť od októbra štyri fondy, z ktorých garancie budú len v jednom. Penzie sa môžu vďaka investovaniu do akcií viac zhodnotiť, ale sporitelia môžu aj stratiť. Pomer akcií vo fondoch určia v rámci stanovených mantinelov samotné DSS.

,,Každý sporiteľ by si mal stanoviť riziko sám," namieta Viktor Kouřil, podpredseda predstavenstva VÚB Generali dss. Podľa neho by sa to dosiahlo pri zachovaní súčasného stavu a vytvorením nového akciového fondu. ,,Nie je dobré, ak nejaký portfólio manažér rozhodne za sporiteľa, koľko peňazí bude mať v akciách a pritom neponesie žiadnu zodpovednosť za vzniknuté straty," dodal Kouřil. Správcovské spoločnosti totiž budú motivované len k vytváraniu čo najvyššieho zisku bez ohľadu na nebezpečenstvo investície.

Ministerstvo práce oponuje, že DSS sú povinné vklady zhodnocovať čo najlepšie pri akceptovanej miere rizika. ,,Nastavovanie investičnej stratégie v zmiešanom a akciovom fonde sme ponechali v rukách DSS z jednoduchého dôvodu – aby si sporiteľ vedel vybrať takú dôchodkovú spoločnosť, ktorá mu najviac vyhovuje," tvrdí hovorkyňa ministerstva práce Slavomíra Sélešová.

Podobne nastavená motivácia, aj keď bez limitov, stála však za vznikom finančnej krízy v roku 2008. Vysoké výnosy totiž vtedy ponúkali investície do hypotekárnych cenných papierov z USA. Po prasknutí realitnej bubliny sa stali nepredajnými a ich vlastníkom spôsobili vysoké straty. Manažéri v časoch vysokých ziskov zarobili na prémiách z výnosov, no na neskorších stratách sa už podieľať nemuseli. Podobne aj slovenské DSS budú mať cez poplatky motiváciu zarobiť čo najviac, ale za prípadné straty už nebudú musieť platiť nič.

,,Z pohľadu sporiteľa ide o maximálne nevýhodný variant," zhodnotil Kouřil. Sám predpokladá, že v budúcnosti urobí všetko preto, aby čo najviac ľudí mal v dnešných vyvážených a rastových fondoch, aj keď z pohľadu ľudí tieto fondy nemusia byť najvýhodnejšie. Spomínané fondy sa od začiatku budúceho roka premenujú na zmiešané a akciové. Tiež v nich ako jediných bude poplatok za prípadné zhodnocovanie peňazí.

Niektoré DSS investičnú stratégiu zmeniť nemusia. ,,Odstránením garancií sa obnoví základná deformácia systému, spočívajúca v tom, že až 80 percent sporiteľov v akciovom a zmiešanom fonde sú konzervatívni investori," dodal Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť. Tí sa totiž podľa neho nepresunú do konzervatívneho fondu, v ktorom ako jedinom budú garancie aj v budúcnosti.

,,V takom prípade nebudeme môcť investovať v akciovom fonde do akcií v takej miere, v akej by to bolo žiadúce a podiel akcií výrazne neprevýši úroveň z obdobia pred zavedením garancií," dodal Paška.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba