Banky budú musieť priznať, koľko vyberajú na poplatkoch

Banky musia predkladať Ministerstvu financií SR údaje, koľko vybrali na poplatkoch pre bežných ľudí. Vyplýva to z vyhlášky rezortu, ktorá bola odoslaná do Zbierky zákonov SR.

10.09.2013 11:13
peniaze, investovanie, úspory, vklad Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Ide o vykonávací predpis, ktorý je reakciou na rastúci význam problematiky poplatkov v bankovom sektore. Predmetom navrhovanej úpravy je podľa rezortu zabezpečiť predkladanie údajov od vybraných bánk a pobočiek zahraničných bánk v súhrnnej podobe a ich následným spracovaním vytvoriť cenový index poplatkov pre obyvateľstvo.

Údaje by sa mali doručovať elektronicky vždy k 15. marcu roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa správa predkladá. Za rok 2012 banky a pobočky zahraničných bánk musia informácie o poplatkoch doručiť do 15. decembra 2013. Bankové domy uvedú všetky poplatky, ktoré sa v danom roku objavili v ich cenníkoch pre fyzické osoby – nepodnikateľov. A to aj tie, ktoré dodatočne vložili alebo neskôr zrušili. V ďalšej časti uvedú aj sumy za poplatky.

V rámci medzirezortného pripomienkového konania Národná banka Slovenska vyjadrila zásadné pripomienky k tomuto návrhu. Centrálna banka požadovala, aby vyhlášku pozastavili do prijatia novely zákona o bankách, ktorá by podľa plánov mala byť predložená na rokovanie vlády do konca októbra 2013. Národná banka zároveň požadovala riešiť technické zabezpečenie ochrany zasielania dát. „Pripomienku nie je možné akceptovať z dôvodu nutnosti zberu, spracovávania a vyhodnocovania údajov, ktoré upravuje návrh vyhlášky,“ uviedlo ministerstvo vo vyhodnotení.

Zásadné pripomienky vyjadrila aj Slovenská banková asociácia. Podľa nej nie je možné jednoznačne stanoviť, čo všetko má byť súčasťou pojmu poplatok a mohli by vzniknúť komplikácie pri vykazovaní. Poplatky podľa bánk nie je jednoduché vyčísliť a nie sú účtované globálne voči všetkým klientom, resp. voči určitej homogénnej skupine klientov. Aj v tomto prípade ministerstvo neakceptovalo pripomienky. „Bude potrebné postupovať v súlade s cenníkmi bánk, a to po jednotlivých položkách, a to bez výnimky, za účelom získania čo najkomplexnejších výsledkov,“ uvádza sa vo vyhodnotení pripomienky.

Asociácii sa zároveň nepozdávala účinnosť vyhlášky a navrhla posunúť účinnosť predkladania údajov na rok 2015 počnúc údajmi za rok 2014, pretože banky by mohli z rôznych dôvodov poplatky vo svojich systémoch viesť v odlišnej štruktúre, než majú v cenníku. Podľa asociácie je potrebná systémová úprava, ktorá vyžaduje čas na implementáciu a otestovanie. Niektoré banky by boli schopné odovzdať relevantné dáta v štruktúre podľa cenníkov až za rok 2014, pričom za roky 2012 a 2013 by mohla byť štruktúra relevantných dát v niektorých prípadoch značne odlišná. Ani tu rezort financií neakceptoval pripomienky.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #banky #bankové poplatky