Slováci budú môcť využívať lacnejšie účty v zahraničí

Od 1. februára 2014 budú na Slovensku domáce úhrady a inkasá nahradené SEPA platbami. Ide o oblasť spoločného priestoru 32 európskych krajín, v ktorých budú môcť spotrebitelia a podniky zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby.

11.02.2013 13:01
kreditka, kreditná, karta, účet Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ako ďalej povedal vedúci tlačového a politického oddelenia zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik, cieľom iniciatívy je odstránenie rozdielov, pretože napriek tomu, že máme spoločnú menu, platobný styk je rôzne fragmentovaný. Európska komisia očakáva, že to prispeje k novým inovatívnym riešeniam, ako napríklad v oblasti mobilných platieb.

Ako ďalej uviedol Peter Holička z Národnej banky Slovenska, prechodné obdobie pre Slovensko je do 1. februára 2016. Je podľa neho predpoklad, že oblasť SEPA prispeje k častejšiemu využívaniu bezhotovostných platobných nástrojov. Garantovaná lehota pripísania SEPA platby na účet príjemcu je najneskôr nasledujúci pracovný deň po zaslaní platby. SEPA zároveň garantuje, že poskytovatelia platobných služieb musia účtovať rovnaké poplatky za cezhraničné a domáce platby v eurách. Snahou podľa Holičku je, aby Slovák jednou kartou mohol platiť kdekoľvek, aby bola všeobecná akceptácia, keďže ešte aj v súčasnosti sú krajiny, ktoré majú uzavretý a neprepojený platobný systém.

V oblasti platobných kariet je Slovensko podľa bankovej asociácie plne pripravené. Zložitejšia príprava však bude v platbách prostredníctvom inkasa, keďže krajiny majú odlišné spôsoby v udeľovaní mandátu na inkaso. Štandardizácia formátov platieb SEPA prinesie podnikom zvyšovanie počtu elektronických transakcií a fakturácií. „Rýchlejšie zúčtovanie, zjednodušené spracovanie a zníženie nákladov a rizík manipulácie s hotovosťou prispejú k zníženiu nákladov a uľahčia prístup podnikov na nové trhy, umožní organizáciám a firmám znížiť počet bankových účtov a zjednodušiť tak riadenie likvidity,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Ladislav Unčovský.

Banky podľa Unčovského nemajú vyčíslené náklady na túto prípravu, no za celý bankový sektor ide podľa neho o milióny eur, ktoré Európska komisia nebude refundovať. Unčovský dúfa, že si banky tieto náklady nepremietnu do zvýšených poplatkov. Banky majú zároveň obavu, že klienti si budú zriaďovať bankové účty v zahraničí za nižšie ceny a možno aj preto sa posnažia bojovať o klienta s cenami a presvedčili ho tak, že sa mu oplatí ostať s účtom na Slovensku.

Pre lokálnych klientov, ktorí zahraničné platby nevyužívajú a ktorých je podľa Unčovského väčšina, to prinesie určité sťaženie, keďže budú musieť po novom uvádzať IBAN kód. Praktické výhody a jednoduchosť pocítia len tí, čo reálne so zahraničnými platbami narábajú.

debata chyba