Štát pridal rodičom s malými deťmi

Dlhšia materská dovolenka, vyššie materské, jednotný rodičovský príspevok či možnosť práce popri jeho poberaní. To všetko sú zmeny, ktoré zvýhodňujú najmä rodiny s malými deťmi.

19.02.2011 06:30
dieťa, deti, materská, rodičovská, rodičia, rodina Foto:
Rodičovský príspevok je jednou zo štátnych sociálnych dávok, pri ktorých nie je štandardom zohľadňovať zásluhovosť.
debata

Nechýbajú však hlasy, ktoré hovoria o opaku. Podľa nich znížením a zjednotením sumy rodičovského príspevku štát znevýhodňuje rodiny, ktoré zarábajú málo. Počas troch rokov materskej a rodičovskej dovolenky sa táto suma vyšplhá na viac ako 700 eur. Ide najmä o ženy, ktoré zarábali na úrovni minimálnej mzdy a majú aj nízke materské. „Údaje, ktoré by prakticky premietli do praxe legislatívne zmeny platné po 1. januári, budeme v Sociálnej poisťovni vedieť až začiatkom marca, keďže za január sa dávky vyplácajú vo februárových termínoch,“ vraví Jana Hrabková z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne. Podľa jej informácií však Sociálna poisťovňa vyplácala v roku 2010 mesačne materské priemerne 20 093 ženám. „,Priemerná mesačná výška dávky pritom bola 317,90 eura,“ vraví. V januári vyplatili za december 20 450 materských dávok, priemerná výška bola 339,35 eura.

Do konca roka platili dve výšky rodičovských príspevkov – 164,22 eura a 256 eur. „Toto rozdelenie bolo nespravodlivé, pretože diskriminovalo matky, ktoré si najmä v chudobnejších regiónoch neplatili nemocenské odvody napríklad preto, že boli nezamestnané, a teda nemali nárok na vyšší rodičovský príspevok,“ vraví Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru ministerstva práce. A tak sa rodičovský príspevok od januára upravil na jednotných 190,10 eura.

„Tie matky, ktoré mali podľa zákona platného do konca roka nárok na 256–eurový príspevok, ho dostávajú aj naďalej. Navyše všetci rodičia popri jeho poberaní môžu pracovať, a tak si zvýšiť príjem,“ vraví. Rodičovský príspevok je jednou zo štátnych sociálnych dávok, pri ktorých nie je štandardom zohľadňovať zásluhovosť, štátne dávky by mali byť rovnaké pre všetkých bez rozdielov. „Pokiaľ ide o materské, rezort práce predĺžil dobu jeho poskytovania a zvýšil jeho sumu. Ak je materské nižšie ako rodičovský príspevok, teda nižšie ako 190,10 eura, rodičovi je rozdiel doplatený,“ vysvetľuje. V prípade, že sa rozhodne pracovať, môže žiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa, maximálne vo výške 230 eur. Zmeny si podľa rezortu vyžiadajú zvýšené výdavky z minuloročných 271 miliónov eur na 375 miliónov eur.

V prospech matiek by sa mal meniť aj Zákonník práce. „K rodine bude ústretovejší,“ hovorí Hajdúchová. „Zamestnávateľ so zamestnancom si môžu nastaviť plný pružný pracovný čas podľa vlastných potrieb. Otvára sa možnosť, aby sa dohodli na odmene za prácu nadčas aj pri práci doma, možnosť čerpať náhradné voľno rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin až do 12 mesiacov po výkone práce nadčas, ale aj možnosť čerpať rodičovskú dovolenku až do 5. roku veku dieťaťa,“ vraví.

Navyše podľa jeho „malej novely“ rodičov vracajúcich sa po materskej či rodičovskej dovolenke späť do zamestnania bude musieť zamestnávateľ opätovne prijať za nie horších pracovných a mzdových podmienok, aké mali pred odchodom. „Ide o povinnosť vniesť do nášho právneho systému smernicu Európskej únie. Novela, ktorá nadobudne účinnosť v apríli tohto roku, garantuje zamestnancom vracajúcim sa z rodičovskej alebo materskej dovolenky len také zvýhodnenia, ktoré vyplývajú z vnútorných predpisov firiem, kolektívnych zmlúv a podobne,“ vysvetľuje. Neznamená to teda, že zamestnanec, ktorý bol doma, dostane automaticky po návrate rovnaké bonusy a plat ako zamestnanec, ktorý sa za ten čas vzdelával a zvyšoval si kvalifikáciu a na základe toho mu bol priznaný napríklad vyšší plat alebo iné benefity.

Rezort však navrhuje aj ďalšiu zmenu, aby rodičovská dovolenka trvala tri roky, ale matka si ju mohla vybrať do piatich rokov dieťaťa. Otázka je, či to nebude ženy v zamestnaní diskriminovať a či sa ich nebudú zamestnávatelia snažiť „zbaviť“. Podľa vyjadrenia rezortu ide o spružnenie a zvýhodnenie rodičov na rodičovskej dovolenke z pohľadu ich pozície na trhu práce. „Cieľom je otvoriť ďalšie možnosti pre zlepšenie zamestnávania rodičov, je to jedna z ďalších možností, ktorá sa otvára rodičom a ich zamestnávateľom,“ konštatuje Hajdúchová. Ak sa napríklad niektorý rodič so zamestnávateľom dohodne, že ho potrebuje krátko po narodení dieťaťa a on zabezpečí starostlivosť o dieťa napr. opatrovateľkou, no v budúcnosti, keď bude dieťa väčšie, bude s ním chcieť stráviť čas a venovať sa mu, zamestnávateľ mu to na základe ich dohody umožní. Rezort však upozorňuje na fakt, že zatiaľ ide o bod, ktorý je len návrhom v pripravovanom Zákonníku práce. Ako bude tento bod vyzerať, respektíve či vôbec bude súčasťou pripravovaného zákonníka, závisí od dohody sociálnych partnerov.

debata chyba