Vianoce nemusia znamenať vysoké vykurovacie náklady

21.12.2018 10:00
teplo, energie, peniaze, radiátor, kúrenie
Zvýšenie teploty v byte o 1 stupeň Celzia znamená zvýšenie nákladov na teplo až o 6 %. Autor:

Počas vianočných sviatkov, kedy sú celé rodiny spolu doma, sa zvyšuje spotreba teplej vody až o 93 % oproti bežnému pracovnému dňu. Spotreba tepla bežne narastie až o 11 %.

Ako si užiť vianočné sviatky a pritom neminúť na teplo zbytočne veľa? Slovenský zväz výrobcov tepla ponúka niekoľko rád.

„Zvýšenie teploty v byte o 1 stupeň Celzia znamená zvýšenie nákladov na teplo až o 6%. Pri neúmernom vykúrení miestnosti napríklad o 3 stupne Celzia stúpnu náklady na teplo v nej až o 18%, čo je už značný nárast. Dôležité je, aby spotrebitelia o tejto priamej úmere vedeli a zariadili sa podľa toho,“ povedal Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

S rastúcou spotrebou tepla v domácnostiach zvlášť počas vianočného obdobia, kedy sú celé rodiny spolu doma, si mnohí spotrebitelia kladú otázku, ako efektívne vykurovať naše domácnosti a zbytočne neplytvať teplom. Vianočné obdobie nemusí nutne znamenať neúmerné náklady na teplo, stačí sa držať niekoľkých zásad:

 • Využívať na radiátoroch termostatické ventily, ktoré udržiavajú teplotu v miestnosti podľa ich nastavenia.
 • Jednotlivé miestnosti vykurovať podľa účelu a potreby
 • Nastaviť termostatickú hlavicu na regulačný stupeň, ktorý zabezpečí optimálnu teplotu v miestnosti: obývacie izby a detské izby 21°C; kuchyňa 20°C; spálňa 19°C.
 • V miestnostiach, v ktorých sa dlhodobo nikto nezdržiava, znížiť teplotu.
 • Znížiť teplotu v nočných hodinách vo všetkých miestnostiach.
 • V byte chodiť primerane oblečený, aby nás príliš ľahké oblečenie neviedlo k zvyšovaniu teploty radiátorom.
 • Nikdy nevypínať kúrenie úplne. Vykúriť po celodennom odstavení kúrenia miestnosť na normálnu teplotu, je omnoho nákladnejšie.
 • Nezakrývať radiátory (pohovkami, záclonami, závesmi apod.), obmedzuje to prúdenie tepla v miestnosti.
 • Utesniť okná, balkónové aj vstupné dvere, aby nevznikali úniky tepla.
 • Správne vetrať – nárazovo 3 až 5 minút.
 • Využívať vznikajúce teplo pri pečení, varení, žehlení, z domácich spotrebičov (tzv. vnútorné tepelné zisky). Toto môže pri správnom nastavení termostatickej hlavice ušetriť značnú časť nákladov na vykurovanie.
 • Využívať vonkajšie tepelné zisky zo slnka – počas slnečných dní odtiahnuť rolety, žalúzie či závesy, aby slnečné svetlo prenikalo do miestnosti.
 • Sledovať svoju spotrebu, čo je prvý krok k dosiahnutiu ús­por.
 • Na umývanie riadu používať šetrnú umývačku riadu.
 • Zvážiť, na ktoré činnosti by mohla stačiť aj chladnejšia voda.

„Výrobcovia a dodávatelia tepla sú na zvýšený dopyt po teple a teplej vode počas vianočných sviatkov pripravení. Centrálne zásobovanie teplom (CZT) dáva odberateľom bezpečie a komfort, keďže nemusia riešiť zásoby zdrojov tepla ani technický stav zariadení na výrobu a distribúciu tepla, vraví Janiš.

Na systémoch CZT prebehli počas leta opravy, revízie a údržba a sú tak pripravené na hlavnú sezónu. O komfort odberateľov a zabezpečenie nepretržitej kvalitnej dodávky tepla počas vianočných dní sa aj tento rok bude v nepretržitých službách starať takmer 400 pracovníkov.

#vianočné sviatky #Vianoce #teplo v dome #teplo #spotrebitelia #spotrebiteľ #spotreba vody #spotreba tepla #náklady #kúrenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
4. 2. 2019zdraženie1.214 €zdraženie1.237 €
28. 1. 2019zdraženie1.204 €zlacnenie1.236 €
14. 1. 2019zdraženie1.195 €zdraženie1.250 €
7. 1. 2019zlacnenie1.173 €zlacnenie1.228 €
31. 12. 2018zlacnenie1.176 €zlacnenie1.233 €
24. 12. 2018zdraženie1.202 €1.258 €
17. 12. 2018zlacnenie1.195 €zdraženie1.258 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk