Dostávajú deti najviac darčekov na Vianoce?

30.11.2018 06:00
deti, dievčatko, vianoce
Ilustračné foto. Autor:

Príležitostí na obdarovanie ratolestí je počas roka hneď niekoľko. Vianoce pritom nie sú sviatkom, kedy deti dostávajú najčastejšie darček.

Až 95 % rodičov dáva deťom darček na narodeniny, pri Vianociach je to 92 %. Okrem klasických príležitostí na obdarovanie sa pridávajú Deň detí, úspechy detí a niekedy vysvedčenie. Čoraz častejšie sa v slovenských domácnostiach stáva, že deti si namiesto hračiek, kníh či oblečenia želajú na narodeniny či Vianoce elektroniku, no mnohí aj obálku s peniazmi.

Deti túžia po peniazoch

„Vianoce sú o prekvapeniach, narodeniny o želaniach a praktických potrebných veciach. Vysvedčenie sa väčšinou oslavuje hromadnou zmrzlinou alebo nejakým rodinným udalostiam, zriedka darčekom. Darované darčeky pre deti sú najčastejšie lego, bicykel, bábiky, korčule, knižky, mobil či tablet,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Z výsledkov unikátneho prieskumu Slovenskej sporiteľne, v ktorom banka zisťovala finančné správanie detí a mladých, vyplýva, že priania detí nie sú vždy v súlade s plánmi rodičov.

„Deti najviac túžia po peniazoch, ktoré sú v rebríčku u rodičov až na desiatej pozícií, ale aj po mobile či oblečení. Najviac sa tieto generácie k sebe blížia pri výlete či praktickom darčeku podľa aktuálnych potrieb,“ skonštatovala Buchláková.

Peniaze si praje dostať až takmer polovica stredoškolákov, 20 % žiakov prvého stupňa a štvrtina žiakov druhého stupňa základných škôl. Mobil skóruje hlavne u detí na základných školách. Naopak najmenší záujem bol prejavený o vyrobené darčeky, bábiku a spoločenské hry. Medzi top 10 darčekov, ktoré si želajú žiaci základných škôl, patrí takisto oblečenie, výlet, počítač či notebook, kozmetika, kniha, hracia konzola či lego.

Rodičia pozerajú na praktickosť

Rodičia najčastejšie plánujú svojmu dieťaťu darovať oblečenie. Na predných priečkach sa umiestnili aj stavebnice a praktický dar podľa potreby, ktorý viac uprednostňujú rodičia s deťmi v predškolskom veku. Kniha ako dar je s pribúdajúcim vekom zriedkavejší darček, naopak mobil pribúdajúcim vekom získava na frekvencii darovania.

„Rodičia volia pri výbere darčeku aj výlet, športové potreby, spoločenskú hru či kozmetiku. Na najnižších pozíciách sa objavil vyrobený darček, hracia konzola či zážitkový darček,“ poznamenala Buchláková. Ak si majú darčeky kúpiť deti samé, tak najčastejšie si šetria na elektroniku, či už nový mobil alebo počítač. Rodičia by ale mali v nákupoch deti usmerňovať. Napríklad im so sporením pomáhať.

Investovanie do vianočných darčekov sa odvíja hlavne od príjmu. Kým väčšina stredoškolákov neprekročí sumu 50 eur, vysokoškoláci míňajú vo väčšine do 100 eur a pracujúci na darčeky minú najviac, takmer polovica z nich viac ako 250 eur. Viac peňazí na darčeky míňajú chlapci ako dievčatá a viac muži ako ženy.

Deti radi obdarovávajú

Deti sú rady obdarúvané, ale aj rady obdarúvajú. Až 80 % žiakov základnej školy kupuje svojim rodičom darček na narodeniny. Časté sú aj dary na Deň matiek, meniny či Deň otcov. Pre takmer polovicu detí to znamená investovať maximálne 5 eur do darčeka. Tretina z nich minie 6 až 10 eur. A každý piaty žiak investuje viac ako 10 eur. Až 90 % starších detí pripravuje darček pre rodičov kvôli narodeninám. Na príležitostiach sa celkovo zhodujú s mladšími deťmi, až na jednu výnimku – Vianoce. Takmer žiadne dieťa zo základnej školy nedáva dar na Vianoce. U stredoškolákov je to už 83 % a u vysokoškolákov až 89 %. S pribúdajúcim vekom stúpa aj suma investovaná do darčeka pre jedného rodiča. Najviac dokážu minúť na darčeky pre rodičov deti zo západného Slovenska, najmenej na východe. Investovanie do vianočných darčekov sa odvíja hlavne od príjmu. Kým väčšina stredoškolákov neprekročí sumu 50 eur, vysokoškoláci míňajú vo väčšine do 100 eur a pracujúci na darčeky minú najviac, takmer polovica z nich viac ako 250 eur. Viac peňazí na darčeky míňajú chlapci ako dievčatá a viac muži ako ženy.

#deti #Vianoce #darčeky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
29. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.367 €
22. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.365 €
15. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.366 €
8. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.350 €
1. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.351 €
24. 6. 2019zdraženie1.214 €zdraženie1.329 €
17. 6. 2019zlacnenie1.194 €zlacnenie1.324 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR