Ako začať s investovaním

Na to, aby ste mohli investovať, stačí 15 eur mesačne. Ako začať s investovaním v desiatich krokoch.

20.03.2017 14:49
sporenie, vklad, peniaze, investovanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (15)

1. Najskôr zabezpečte svoj príjem a vytvorte rezervy

Mnohí chcú investovať, pritom často nemajú vyriešené základné potreby ako zabezpečenie príjmu či rezervu na horšie časy. Podceňovanie tejto fázy príprav má negatívny vplyv na samotné investovanie. Buď naň nezostáva dosť finančných zdrojov, alebo sa z investície vyberá, čím sa narúša celá stratégia. Preto základné pravidlo znie: Neinvestujte peniaze, ktoré slúžia ako rezerva na neočakávané udalosti.

2. Vytvorte si cieľ a plán investovania

Ako prvé si treba stanoviť cieľ, na čo bude investícia v budúcnosti slúžiť. Hovoríme napríklad o dôchodku, bývaní, zabezpečení detí či splatení hypotéky.

3. Spoznajte svoj rizikový profil a investičný horizont

Pri investovaní je kľúčové poznať svoj rizikový profil. Slúži najmä na preverenie našej citlivosti pri výkyvoch na finančných trhoch. Rizikový profil preveria dotazníky, v ktorých rozložíte investície, teda to, koľko ste ochotní investovať do konzervatívnej, vyváženej, dynamickej či agresívnej stratégie. Súčasne je potrebné stanoviť dobu investície. Najčastejšou chybou pri investovaní je vyberanie peňazí, keď trhy klesajú a naopak vkladanie, keď rastú. Pritom to má fungovať naopak.

4. Investujte pravidelne

Pravidelnosť investovania zabezpečuje priemerovanie ceny na trhoch. Vďaka nej dokážeme využiť výnos z výnosu alebo úročený úrok, čo je zložené úročenie. Najlepším spôsobom ako dodržať pravidelnosť a disciplínu je nastavenie trvalého príkazu a kontrola investície iba z času na čas.

5. Rozložte investíciu – diverzifikujte

Rozložením investície dokážeme riadiť svoju investíciu. Ak jedna časť portfólia poklesne, iná narastie, čím z dlhodobého hľadiska profitujeme. Profesionáli svoju investíciu rozkladajú na základe odvetvia (energetika, IT, finančníctvo, stavebníctvo), regiónu (Európa, Amerika, Ázia), meny (dolár, euro, libra). Pokiaľ na investovanie využijeme fondy, dokážeme cez jeden fond investovať až do desiatok, či stoviek celosvetovo uznávaných spoločností, čím zásadne minimalizujeme poklesy, či prípadné straty.

6. Pripravte sa na výkyvy

Za posledné obdobie sme zaznamenali rôzne výkyvy na trhoch, spôsobené pádom ceny ropy, zlou ekonomickou situáciou v Číne, Brexitom, či zvolením nového amerického prezidenta. Je dôležité pochopiť, že výkyvy na trhoch budú vždy a sú prirodzené. Paradoxne sú to príležitosti, na ktorých investori dokážu najviac zarobiť, ak ich vhodne využijú vo svoj prospech.

7. Vyhľadávajte podkladové aktíva

V súčasnosti sú veľmi populárne investície do zlata. Tento typ investície môže byť síce zaujímavý, no neprináša pravidelný príjem. Odborníci odporúčajú vložiť do takýchto aktív, či komodít maximálne 10 % portfólia, pretože takáto investícia slúži výhradne na udržanie hodnoty peňazí. Ideálne je využívať skôr tie, ktoré prinášajú zisk pravidelne. Stále častejšie sa využívajú dividendové fondy, pri ktorých vám vyplatia podiely zo zisku na účet viackrát počas roka.

8. Rozlišujte investovanie a obchodovanie

Často sa stáva, že klient príde s myšlienkou, že ide „investovať“ do akcií veľkých medzinárodných spoločností a po pár dňoch alebo týždňoch peniaze vyberie so ziskom. Na trhu sú podobné príležitosti vo forme Forexov alebo rôznych komodít (zlato, diamanty, ropa…). Takáto transakcia je však skôr obchodovanie na burze a má blízko k špekulácii, nemožno ju nazvať investovaním. Investovanie má byť dlhodobé a vyžaduje si iné pravidlá, ako obchodovanie na burze.

9. Najväčším rizikom je neinvestovať

Aj nezrealizovaný zisk je stratou. Pri investovaní je kľúčovým faktorom čas. Ten dokáže v dlhodobom horizonte spraviť aj z malej investície pomerne veľkú, preto treba začať čo najskôr.

10. Vzdelávajte sa

Základom pri investovaní je rozvíjanie finančných vedomostí. Dnes je informácií plný internet, ak vám chýba čas a správne vedomosti, pomôžu odborníci s dlhoročnými skúsenosťami.

Zdroj: Partners Group

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #podielové fondy