Rodičov s deťmi čakajú ďalšie zmeny

Slovensko je vo výške pôrodnosti na chvoste štatistík krajín Európskej únie. To, že sa u nás rodí málo detí, sa zákonite odzrkadlí aj na starnutí obyvateľstva. Momentálne sa úroveň obyvateľov, starších ako 65 rokov, pohybuje okolo 20 percent, do roku 2050 sa však očakáva jej zvýšenie na 45 až 55 percent.

27.04.2011 06:30
rodina, rodičia, materská, materské, deti Foto:
Ilustračné foto
debata

Aj keď je predpoklad, že sa pôrodnosť bude zvyšovať, nevykompenzuje to populačné starnutie. Ministerstvo práce chce negatívny trend zvrátiť zmenami v rodinnej či pracovnej politike. „Narodenie dieťaťa a starostlivosť o dieťa štát od začiatku roka finančne podporuje vo vyššej miere. Ide najmä o zmeny v rodičovskom príspevku a materskej,“ vraví Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce. „Štát zvýšil aj príspevok na starostlivosť o dieťa pre rodičov, ktorí začnú pracovať. Navyše novela Zákonníka práce predkladá opatrenia, ktoré uľahčia mladým rodinám skĺbiť rodinný a pracovný život.“

Rodičia tak majú dlhšiu materskú dovolenku, vyššie materské, môžu popri poberaní rodičovského príspevku aj pracovať. Rezort práce má však v pláne predlžovanie materskej dovolenky a zvyšovanie materského postupne až na 100 percent predchádzajúcej čistej mzdy.

Matka, ktorá splnila nárok na materskú dávku, od začiatku roka dostáva materské vo výške 60 percent hrubej mzdy zo Sociálnej poisťovne. Ak je však výška materskej dávky nižšia ako 190,10 eura, čo je výška rodičovského príspevku, rodičovi rozdiel doplatia. Navyše majú rodičia nárok na príspevok pri narodení dieťaťa v sume 151,37 eura a príplatok k príspevku vo výške 678,49 eura. O oba musia požiadať príslušný úrad práce do šiestich mesiacov veku dieťaťa.

Ak sa matke narodili dve alebo tri deti, príspevok sa vyplatí na každé dieťa. Po uplynutí nároku na materskú dávku požiada matka buď o rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca v sume 190,10 eura, alebo o príspevok na starostlivosť o dieťa. Ponechať si rodičovský sa oplatí tým rodičom, ktorí zveria svoje dieťa do opatery starých rodičov alebo inej osobe, ktorá si za opateru neúčtuje viac ako 190 eur mesačne.

Príspevok na starostlivosť je zas výhodný pre tých, ktorí zveria svoje dieťa súkromnej opatrovateľke, jasliam alebo materskej škole, ak si tieto účtujú za starostlivosť viac ako 190,10 eura mesačne. Ten totiž štát preplatí v sume preukázateľných výdavkov, najviac však v sume 230 eur.

Ďalšou dávkou, na ktorú majú rodičia nárok, je prídavok na dieťa. Ide o sociálnu dávku, ktorou štát prispieva rodičom na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa. Mesačne ide o sumu 22,01 eura. Tá sa valorizuje vždy k januáru koeficientom, ktorým sa upravili sumy životného minima.

Matka, ktorá nespĺňa nárok na materskú dávku, dostáva od narodenia dieťaťa hneď rodičovský príspevok. Rovnako ako ostatní rodičia má nárok na všetky ďalšie príspevky a príplatky k nim.

Rezort však prichádza s návrhmi na zmeny aj v Zákonníku práce. „Pripravuje sa ochrana tehotných zamestnankýň v skúšobnej lehote. Kým dnes môže v skúšobnej lehote zamestnávateľ prepustiť aj tehotnú ženu bez udania dôvodu, po novom to už nebude možné. Pri skončení pracovného pomeru v skúšobnej lehote s tehotnou zamestnankyňou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou bude zamestnávateľ povinný uviesť dôvody skončenia pracovného pomeru, inak bude skončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote neplatné,“ konštatuje Šulcová.

Zmena nastane aj pri čerpaní voľna s náhradou mzdy pri prevoze matky do pôrodnice a späť. Novela už nebude viazať nárok na toto voľno len pre manžela matky. „Navrhujeme, aby zamestnávateľ bol povinný poskytnúť voľno s náhradou mzdy aj pre zamestnanca, ktorému sa narodí dieťa, teda sa to bude týkať aj partnerov rodičky a nebude záležať na tom, či uzavreli manželstvo alebo nie.“

Zákonník tiež umožní presun čerpania rodičovskej dovolenky na neskoršie obdobie, ak sa nevyčerpala do troch, resp. šiestich rokov veku dieťaťa. Samotná dĺžka rodičovskej dovolenky zostáva zachovaná a len ak si ju rodič nevyčerpá celú v priebehu trojročného, resp. šesťročného obdobia, môže sa so zamestnávateľom dohodnúť o presunutí nevyčerpanej časti na neskoršie obdobie (do piatich rokov veku dieťaťa alebo v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do ôsmich rokov veku dieťaťa).

Delené pracovné miesto môže matkám pomôcť lepšie skĺbiť rodinné a pracovné povinnosti. „Delené pracovné miesto je pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci sami medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto,“ dodáva Šulcová.

debata chyba