Reforma odvodov postihne pracujúcich dôchodcov

Zmeny v odvodoch, ktoré pripravuje vláda, pravdepodobne negatívne zasiahnu všetkých dôchodcov, ktorí pracujú na dohodu. Podľa odhadov personálnych agentúr tak pracuje väčšina dôchodcov.

28.03.2011 11:32
dôchodca, dôchodok, penzista, penzia,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým dnes je príjem z dohody úplne oslobodený od platenia odvodov a zamestnávateľ platí za dohodárov len odvod vo výške 1,05 percenta z ich mzdy, po novom by mali aj dohodári platiť odvody. Napriek tomu, že vláda plánuje dohody zaťažiť nižšími odvodmi ako prácu na zmluvu, dohodárom sa aj tak výrazne prepadnú ich čisté príjmy. Podľa pôvodných návrhov by zamestnávatelia mali z dohôd stŕhať poistné na zdravotné poistenie vo výške deväť percent a ďalších 13 percent na sociálne poistenie. Zamestnanci by mali na zdravotné poistenie platiť takisto deväť percent a na sociálne poistenie by im zamestnávateľ mal zo mzdy strhávať 16 percent.

Vláda zamýšľala zaviesť platenie odvodov z dohôd už od tohto roka. Nakoniec však od toho ustúpila. Ani v súčasnosti sa viacerým koaličným poslancom reforma odvodov nepáči. Prekáža im najmä to, že živnostníci a dohodári by mali začať platiť vyššie odvody ako doteraz. Preto je pravdepodobné, že konečná podoba reformy odvodov sa ešte zmení. Minister financií by chcel uzatvoriť diskusiu o zmene odvodov do piatka tohto týždňa.

Ak by sa koalícia dohodla, že pre dohodárov skutočne zavedie 9–percentný odvod do zdravotnej poisťovne a 13–percentný do Sociálnej poisťovne, znamenalo by to, že čistý príjem dôchodcu, ktorý pracuje na dohodu za 500 eur mesačne, sa zníži zo 405 eur na 298 eur. Naproti tomu dôchodca, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu za 500 eur, by mal aj po zmene odvodov v čistom dostávať 367 eur. Kým dnes je jeho čistý plat v porovnaní s dohodárom nižší o 38 eur, v budúcom roku by mal zarábať o 69 eur viac.

Veľký rozdiel v čistých platoch vznikne vďaka tomu, že ľuďom pracujúcim na zmluvu sa ich hrubá mzda navýši o odvody, ktoré za zamestnancov platí zamestnávateľov. Pre dôchodcov tak hrubá mzda vzrastie o 31,2 percenta a pre ostatných zamestnancov o 35,2 percenta. Za dohodárov však zamestnávateľ platí len odvody vo výške 1,05 percenta z ich hrubej mzdy. Ich superhrubá mzda tak bude výrazne nižšia ako superhrubá mzda zamestnanca s rovnakým hrubým platom.

Keďže v súčasnosti dôchodcovia platia v porovnaní s inými zamestnancami nižšie odvody, je možné, že aj po reforme si bude štát pýtať od penzistov nižšie poistné ako od ostatných pracujúcich. Dôchodcom pracujúcim na zmluvu by tak čisté mzdy v porovnaní s dneškom mierne vzrástli.

Ak vláda zavedie platenie sociálnych odvodov aj z dohôd, znamenalo by to, že aj dôchodca pracujúci na dohodu bude môcť požiadať o zvýšenie svojej penzie. Dnes, keďže si dohodári neplatia odvody, nemajú nárok ani na zvýšenie dôchodku. ©

Je pravdepodobné, že konečná podoba reformy odvodov sa ešte zmení.

debata chyba