Pre dovolenkárov je už cestovné poistenie samozrejmosťou

I keď väčšina ľudí, ktorí cestujú na dovolenku do zahraničia, má vybavený Európsky preukaz zdravotného poistenia, dávajú sa poistiť aj v komerčnej poisťovni.

20.05.2011 13:45
dovolenka, more, pláž, deti, leto Foto:
Ilustračné foto
debata

Dôvodom, prečo sa cestovné poistenie vypláca, je fakt, že kryje poistenie liečebných nákladov, zvyčajne však obsahuje aj ďalšie poistné krytia spojené s cestovaním, turistikou alebo prácou.

„Najčastejšími poistnými udalosťami, s ktorými sa počas letnej sezóny stretávame, sú žalúdočné a tráviace problémy (náklady približne 160 eur), chrípka a zápal priedušiek s vysokými horúčkami (náklady približne 160 eur), alergická reakcia na slnko (náklady od 70 do 160 eur) a akútne zubné ošetrenie (náklady od 160 do 300 eur),“ vraví Lucia Muthová z Allianz – Slovenskej poisťovne. Podľa marketingového špecialistu Wüstenrot poisťovne Šimona Kollára ich klienti v zahraničí vyhľadajú pomoc lekára s bežnými letnými črevnými chrípkami, spálením slnkom či poraneniami miestnou faunou a fl órou. „Takýchto poistných udalostí sú ročne stovky,“ vraví.

Európska cestovná poisťovňa v minulom roku evidovala dvetisíc poistných udalostí. „Najviac ochorení predstavovali gastoenteritídy, hnačkové ochorenia a, samozrejme, úpaly resp. alergické reakcie na slnko či uštipnutie hmyzom,“ informuje Anetta Pucheggerová, vedúca správy poistenia Európskej cestovnej poisťovne. „Komerčné poistenie nestráca na význame,“ konštatuje Muthová. „Je to najmä preto, že zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára, kým na základe Európskeho zdravotného preukazu ľudí ošetria len u lekára vo verejnej, resp. štátnej sieti. V mnohých letoviskách, najmä na ostrovoch a v prímorských destináciách nie sú zastúpené verejné zdravotnícke zariadenia alebo nie sú na primeranej úrovni,“ dodáva. Komerčné poistenie zvyčajne pokrýva všetky náklady pri ošetrení vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice alebo na Slovensko. „Zo zdravotného poistenia sú však ošetrenie a lieky hradené len v takom rozsahu, v akom sú hradené občanom daného štátu, čo často znamená vysoké spoluúčasti (napr. vo Francúzsku 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny z liekov), úplné hradenie liekov (napr. v Taliansku) a podobne. Tieto náklady nebudú preplatené zdravotnou poisťovňou,“ vysvetľuje. „Repatriácia pacienta ani repatriácia telesných pozostatkov nie je zo zdravotného poistenia krytá vôbec.“ Okrem toho Európsky zdravotný preukaz, ktorý vydávajú zdravotné poisťovne, nemožno využiť v Chorvátsku, Egypte alebo v zámorí.

Ako by teda malo vyzerať cestovné poistenie, aby bol človek krytý čo najviac? „Okrem základného poistného krytia vo forme poistenia liečebných nákladov a poistenia trvalýchnásledkov úrazu by ľudia nemali zabúdať ani na poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví či majetku,“ vysvetľuje Šimon Kollár.

Podľa Anetty Pucheggerovej by si mal klient dojednať komplexný balík cestovného poistenia. „Zabezpečí mu rozsiahlu poistnú ochranu pred a počas jeho cesty. Obsahuje poistenie storno nákladov v prípade nenastúpenia na zájazd, prerušenia cesty napríklad z dôvodu prírodnej katastrofy alebo nepokojov všetkého druhu, liečebné náklady, poistenie batožiny, poistenie pátrania a záchrany, úrazové poistenie či poistenie zodpovednosti.“ Najdôležitejší faktormi, ktoré ovplyvňujú výšku poistenia, sú najmä dĺžka pobytu v zahraničí, krajina pobytu, typ cesty – turistická alebo pracovná, vek poisteného – najmä kategórie deti, dospelí, seniori, športové aktivity – turistický alebo rizikový šport a rôzne pripoistenia.

Príklady ochorení a úrazov:

  • gastroenteritída (akútny zápal žalúdka a čriev) v Španielsku s hospitalizáciou – 11 000 eur
  • zlomená panva vo Francúzsku – 5 000 eur
  • vysoký tlak a srdcová arytmia v USA, s týždňovou hospitalizáciou – 27 000 eur
  • angína a zápal dutín – ambulantné ošetrenie a lieky vo Švajčiarsku – 300 eur
  • žalúdočné ťažkosti v Nemecku s hospitalizáciou – 1 000 eur
  • prasknutie cievnej výdute v USA – 170 000 eur
  • zápal močového mechúra v Grécku – 1 500 eur
  • infarkt v Tunisku – 2 500 eur
  • žalúdočné ťažkosti v Egypte – 280 eur
  • zápal stredného ucha v Bulharsku – 100 eur
  • bronchitída (zápal priedušiek) v Grécku – 170 eur
  • poštípanie hmyzom v Chorvátsku – 100 eur

Zdroj: Allianz – Slovenská poisťovňa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba