Od apríla bude viac lacnejších liekov

Pacienti doplácajú za lieky z roka na rok viac. Len v minulom roku sa ich náklady zvýšili o 7 percent. Náklady pois ťovní na lieky však stúpli iba o 1,5 percenta.

31.03.2011 23:40
lieky, lekáreň, lekárnička Foto:
Ilustračné foto
debata

Predseda Asociácie generických výrobcov Karol Poloni upozorňuje, že sa nezvyšujú ceny liekov, len doplatok pacienta. „V januárovej kategorizácii zlacnelo až 405 liekov, ale pri 995 z nich sa zvýšil doplatok pacienta. Naopak, doplatok je nižší len pri 136 liekoch,“ hovorí.

„Spoluúčasť pacienta predstavuje legitímny nástroj na reguláciu neopodstatnenej spotreby liekov. Súčasne predstavuje štandardný spôsob financovania zdravotnej starostlivosti v situáciách, keď verejné zdroje by na jej pokrytie mohli byť nedostačujúce,“ tvrdí hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová. Ako ďalej dodáva, aj napriek nárastu spoluúčasti sa v lekárňach len za minulý rok vyzbieralo viac ako 97 ton liekov.

Podľa Zuzany Horníkovej z Dôvery by doplatky mohli byť nižšie, ak by lekári predpisovali generiká. „Pacienti by užívali rovnako kvalitné a bezpečné lieky s rovnakou účinnou látkou, no s výhodnejšou cenou. Pacienti by sa mali na možnosť užívať generiká pýtať svojho lekára a lekárnika,“ konštatuje.

Rovnaký názor má aj Judita Smatanová z Unionu. Podľa nej je však ďalším závažným problémom aj predpisovanie liekov, keď lekár uprednostní liek jedného výrobcu pred iným. „Niekedy dokonca lekár predpisuje lieky vo väčšom množstve, ako je potrebné, alebo lieky, ktoré si zdravotný stav pacienta nevyžaduje,“ vraví.

Už o dva dni vstúpi do platnosti aj nová kategorizácia liekov. Na trhu tak bude o štyridsaťdeväť liekov menej, ale bez doplatku o deväť viac. „V aprílovej kategorizácii bude zaradených 5 407 liekov, čo znamená, že dochádza k miernemu poklesu ich celkového počtu. Doteraz ich bolo 5 456,“ hovorí Katarína Zollerová.

Zvyšuje sa však počet liekov bez doplatku. Namiesto súčasných 1 704 ich bude 1 713.

Od 1. apríla začnú platiť aj dávno avizované limity na lieky pre penzistov a ťažko zdravotne postihnutých. Seniori zaplatia za mesiac najviac 15 eur, zdravotne postihnutí desať. Takmer 120–tisícom ľudí, ktorí pravidelne platia za lieky vrátia podľa ministerstva zdravotníctva poisťovne za rok približne 5 až 7 miliónov eur. Vybrané skupiny poistencov však dostanú po prvý raz peniaze späť od 1. júla. Poisťovne však zatiaľ ešte nevedia informovať o podrobnostiach.

„Do limitu sa započítavajú len doplatky za najlacnejšie lieky,” hovorí Zollerová. "Napríklad, ak lekár predpíše liek s doplatkom 10 eur, ale na trhu existuje najlacnejší liek s rovnakou účinnou látkou s doplatkom 6 eur, do limitu sa tak započíta 6 eur. Týkať sa to bude najmä liekov, ktoré pacienti užívajú dlhodobo.“

Ustanovenie vyníma z limitu spoluúčasti doplatky za lieky s nízkou mierou úhrady zo strany zdravotnej poisťovne, menej ako 75 percent z maximálnej ceny. Takáto výška spoluúčasti je nastavená pri liekoch, ktoré neslúžia ako lieky prvej voľby, sú doplnkovou terapiou, nemajú jednoznačne preukázaný nákladovo–efektívny účinok," konštatovala.

Takže ak pacient užíva napríklad originálny liek, akým je detralex na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti a porúch žilovej cirkulácie, od poisťovne sa vrátenia peňazí nedočká. Ide totiž o originálny liek a je naň vysoký doplatok. Na otázku, ako sa budú riešiť prípady, keď napríklad kardiak užíva liek, na ktorý je vysoký doplatok, na trhu je síce niekoľko generík s rovnakou účinnou látkou, ale pomocné látky, ktoré obsahujú, majú negatívny vplyv na jeho zdravotný stav, odpovedala, že v takýchto prípadoch má už dnes poistenec možnosť požiadať zdravotnú poisťovňu o výnimku z úhrady. Podľa Petry Balážovej zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne musia postupovať pri kompenzovaní spoluúčasti pacienta na úhrade liekov v zmysle platnej legislatívy. „Ak sa vyskytnú podobné prípady, bude ich potrebné riešiť individuálne spolu s ošetrujúcim lekárom pacienta,“ povedala.

Limit na lieky sa nevzťahuje na tých, ktorí sú zamestnaní alebo pracujú na dohodu, ani na tých, ktorí majú dôchodok vyšší ako 50 percent priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Zdravotná poisťovňa vráti pacientovi sumu, o ktorú jeho celková výška doplatkov za lieky za štvrťrok prekročila limit spoluúčasti, do 90 dní od skončenia štvrťroka. Ak je však táto suma nižšia ako tri eurá, vráti mu túto sumu až v ďalšom štvrťroku.

Druhé najlacnejšie

Kto a ako určuje konečnú cenu lieku a doplatok? „Ceny liekov určuje ministerstvo zdravotníctva. Medzi poradné orgány patria napríklad kategorizačná komisia či kategorizačná rada a rôz ne ďalšie odborné pracovné skupiny,“ vysvetľuje Zollerová.

Z pohľadu dlhodobej finančnej udržateľnosti systému verej ného zdravotného poistenia však nie je rozhodujúca cena konkrétneho balenia, ale celkové náklady zdravotných poisťovní za lieky, ktoré závisia aj od množstva predpísaných liekov. Dlhodobo sa pohybujú na úrovni približne 30 perce nt z celkových nákladov na zdravotníctvo, čo je v porovnaní s priemerom krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) privysoké číslo.

„Mali by sme sa však v podiele výdavkov na lieky dostať na úroveň priemeru krajín OECD, teda približne na 17 až 18 percent. Celkové výdavky zdravotných poisťovní predstavujú jednu miliardu eur a výdavky vo forme doplatkov 150 miliónov eur,“ konštatuje. Ak by teda mali pacienti predpísané lieky s najnižším dostupným doplatkom, ušetrili by až 30 percent výdavkov, čo predstavuje až 45 miliónov eur.

Ministerstvo pripravuje novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá by okrem iného mala obsahovať aj paragraf, podľa ktorého by mali byť lieky na Slovensku druhé najlacnejšie v rámci Európskej únie. „Toto opatrenie bude mať za následok, že lieky sa budú zo Slovenska vyvážať a dostupnosť nových liekov bude menšia. Pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, prijatie novely zákona bude krokom späť,“ upozorňuje Igor Novák, prezident Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. „Ako dôkaz, že tieto obavy nie sú neopodstatnené, je situácia v Grécku, kde po minuloročných drastických opatreniach, ktoré priniesli pokles cien liekov, dosiahol paralelný export také obrovské rozmery, že niektoré lieky z trhu úplne zmizli a vláda musí túto situáciu riešiť umelým obmedzovaním reexportov,“ hovorí Igor Novák.

Ministerstvo sa nedostatku liekov nebojí

Zollerová však oponuje. „Faktom je, že zo strany farmaceutických firiem boli vyhlásenia tohto typu prezentované ešte koncom roka 2008, keď ministerstvo avizovalo aktívne spustenie referencovania cien liekov. Po piatich ukončenýchkolách referencovania došlo k zníženiu cien liekov približne o 17 až 18 percent, pričom sme nezaznamenali stiahnutie žiadneho z kľúčových liekov z trhu ani znížený záujem výrobcov o uvádzanie inovatívnych liekov na náš trh.“ V rámci novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti navrhuje ministerstvo sprísnenie podmienok referencovania cien liekov, čo sa podľa nej celkom pochopiteľne prejavuje na rétorike dodávateľov a ich vyhláseniach o možnej nedostupnosti liekov. „Neobávame sa, že by sprísnením legislatívy došlo k nedostatku inovatívnych liekov na našom trhu. V každom prípade budeme situáciu pozorne monitorovať a v prípade, ak by došlo k reálnemu obmedzeniu dostupnosti kľúčových liekov, budeme pripravení prijať urýchlené opatrenia na riešenie vzniknutej situácie,“ konštatuje. Hovoriť o oneskorenom vstupe inovatívnych liekov na náš trh je v súvislosti s návrhom novely zákona podľa rezortu zdravotníctva prinajmenšom zavádzajúce. „V prípade zavedenia takéhoto opatrenia by sa malo referencovanie realizovať iba na základe krajín, ktoré majú zavedené euro. Výmenné kurzy mien členských krajín EÚ nepoužívajúcich euro majú nepredvídateľný vývoj. Nestabilita cien liekov a neistý vývoj prostredia tak môžu pôsobiť ako účinná bariéra v prístupe nových liekov na slovenský trh a tým znížiť už aj tak zlý zdravotný stav nášho obyvateľstva,“ konštatuje však Novák.

Zmeny, ktoré čakajú na pacientov

  • limit spoluúčasti vo výške 30 eur štvrťročne sa vzťahuje na držiteľa preukazu ťažko zdravotne postihnutého alebo poberateľa invalidného dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, na toho, kto je invalidný, ale nevznikol mu nárok na invalidný dôchodok
  • maximálny doplatok 45 eur za tri mesiace sa týka starobných dôchodcov, dôchodcov z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov vo veku nároku na starobný dôchodok, poberateľov dôchodku z iného členského štátu Európskej únie, Nórska, Lichtenštajnska, Islandu, Švajčiarska, ak nie je poistený v tomto štáte, alebo na toho, kto dovŕšil dôchodkový vek a nevznikol mu nárok na starobný dôchodok
  • limit sa nevzťahuje na ľudí,ktorí majú príjem podliehajúci dani z príjmov okrem príjmu z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, dôchodok vyšší ako 50 percent priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve
  • zdravotná poisťovňa uhradí pacientovi sumu, o ktorú jeho celková výška doplatkov za lieky za štvrťrok prekročila limit spoluúčasti do 90 dní od skončenia štvrťroka
  • ak je suma, o ktorú bol limit spoluúčasti prekročený, menšia ako 3 eurá, o túto sumu sa zvýši výška úhrad v ďalšom štvrťroku; príslušná poisťovňa ju uhradí na účet poistenca a ak účet nemá, tak poštovou poukážkou
  • ak úhrnná výška úhrad za doplatky za lieky prekročí limit, poisťovňa uhradí sumu, o ktorú je prekročený. Do celkovej sumy sa započítavajúdo­platky za lieky len vo výške prepočítaného doplatku za najlacnejší náhradný liek
  • do úhrnnej výšky sa nezapočítavajú doplatky za lieky, ktorých úhrada pre najlacnejší náhradný liek je stanovená na menej ako 75 % maximálnej ceny
  • najlacnejší náhradný liek je liek s najnižšou úhradou pacienta za štandardnú dávku liečiva s obsahom rovnakého liečiva, s rovnakou cestou podania a s rovnakým množstvom liečiva v liekovej forme ako liek predpísaný na lekárskom predpise
  • výška prepočítaného doplatku za najlacnejší náhradný liek sa určí ako výška doplatku najlacnejšieho náhradného lieku za štandardnú dávku liečiva prenásobená počtom štandardných dávok liečiva vo vydanom lieku
debata chyba