Ochranu vkladov stratí desatina klientov bánk

Koniec neobmedzenej ochrany vkladov v bankách sa dotkne približne každého desiateho klienta väčších bánk. Od piatka tohto týždňa budú slovenské banky ručiť ľuďom len za vklady do výšky stotisíc eur. Rovnakú výšku garancie vkladov sa rozhodla zaviesť Európska únia vo všetkých dvadsiatich siedmich členských krajinách.

30.12.2010 12:25
termínovaný vklad, banka, sporenie, úrok,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Slovenské banky naznačujú, že zmena sa dotkne len časti ľudí. „Deväť z desiatich klientov, ktorí majú v našej banke uložené peniaze, bude aj po zmene zákona spadať pod hranicu 100–tisíc eur,“ povedal Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne, v ktorej má vklady väčšina Slovákov.

Zmena môže vyhovovať menším bankám. „Majetnejší vkladatelia budú môcť mať záujem rozložiť svoje vklady, z čoho by mohli ťažiť menšie a stredné banky,“ povedal Vladimír Vaňo, hlavný analytik Volksbank Slovensko. Na výber budú mať pritom ľudia nielen slovenské, ale aj zahraničné banky.

Veľké finančné domy sa však presunu peňazí u bohatých zákazníkov neobávajú. „Pokiaľ majú ľudia uložené peniaze v stabilnej rokmi overenej banke, tak sa nemusia obávať o svoje prostriedky,“ povedala Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. Európsky parlament zmenil aj lehotu na vyplatenie peňazí z fondu ochrany vkladov v prípade krachu banky. Po novom sa to bude musieť stihnúť do dvadsiatich dní a v prípade mimoriadnych udalostí môže byť tento termín predĺžený o desať dní. V súčasnosti by vyplatenie peňazí mohlo trvať od troch do deviatich mesiacov.

Ešte teraz napríklad prebieha vyplácanie peňazí zo skrachovanej Devín banky u vkladateľov, ktorí o to požiadali do novembra 2004. Dlhé vyplácanie peňazí súvisí s neskorším podaním žiadostí. „Ak si vkladateľ nemohol uplatniť právo na náhradu v lehote do troch mesiacov, môže mu Fond ochrany vkladov poskytnúť náhradu aj po tejto lehote, a to najneskôr do troch rokov od začatia vyplácania náhrad,“ povedal Rudolf Sujan, predseda prezídia Fondu ochrany vkladov.

Neobmedzenú ochranu vkladov zaviedla na jeseň roku 2008 ešte bývalá vláda. „Reagovala tak na podobné kroky susedného Rakúska a Nemecka,“ dodal Vaňo. V začiatkoch krízy totiž reálne hrozilo, že ľudia z obavy pred možným krachom bánk začnú vyberať svoje úspory. Veľa štátov Európskej únie tak na upokojenie situácie zdvihlo ručenie pri vkladoch až do neobmedzenej výšky. Dovtedy Slovensko ručilo za vyplatenie 90 percent výšky vkladu, najviac však do sumy 20–tisíc eur.

Celkový objem chránených vkladov bol v minulom roku podľa výročnej správy fondu ochrany vkladov na úrovni 23 miliárd eur. Z týchto peňazí musia banky ročne do Fondu ochrany vkladov odviesť 0,2 percenta. V minulom roku tak fond od bánk dostal 45,8 milióna eur. Ochrana vkladov sa vzťahuje na bežné účty, termínované vklady, vkladné knižky či sporiace účty. Naopak, nie sú ňou chránené peniaze investované v podielových fondoch, hypotekárnych záložných listoch, akciách, dlhopisoch, šekoch či zmenkách.

debata chyba