Garancie pri penziách má stratiť milión ľudí

Ministerstvo práce dalo na stôl ďalší pracovný návrh reformy druhého piliera. Niektoré dôchodkové správcovské spoločnosti spolu s opozíciou predstavu hneď podrobili kritike. Návrh je stále aj v rozpore s predstavami premiérky a naráža tiež na možný rozpor s ústavou. Rezort práce chce, aby správcovské spoločnosti ľuďom hradili prípadné straty investícií len v konzervatívnom fonde. Vo vyváženom a rastovom fonde po novom už žiadne garancie nemajú byť.

03.05.2011 12:03
termínovaný vklad, banka, sporenie, úrok,... Foto:
Ilustračné foto
debata

,,Približne 80 percent ľudí tak príde o svoje garancie," komentoval návrh Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianzu. V šiestich dôchodkových spoločnostiach si dnes sporí viac ako 1,2 milióna ľudí a v budúcnosti sa tak bez ochrany môže ocitnúť niečo vyše milióna Slovákov. ,,Takýto návrh ignoruje fakt, že väčšina sporiteľov v rastových i vyvážených fondoch je konzervatívnych," dodal Paška.

Allianz sa opiera o postoj advokáta Allana Böhma z advokátskej kancelárie Bohm and Partners. ,,Výsledkom by v konečnom dôsledku bol neoprávnený postih jednej skupiny sporiteľov rastového a vyváženého dôchodkového fondu, ktorí by nielenže stratili akékoľvek garancie priznané im v súčasnosti, ale boli by postihnutí aj z finančnej stránky, keďže by museli znášať zvýšené poplatky v porovnaní so sporiteľmi ostatných dôchodkových fondov," dodal Böhm.

Súčasné konzervatívne fondy sa po reforme majú premenovať na dlhopisové. Zároveň v nich má byť zrušený poplatok za zhodnocovanie peňazí, ktorý motivuje spoločnosti, aby peniaze ľudí zarábali čo najviac. Vyvážené fondy sa majú premenovať na zmiešané a rastové na akciové. V nich poplatok za zhodnocovanie ostane. V úplne novom indexovom fonde by odplata za zhodnotenie peňazí nemala byť. Zároveň pri všetkých spomenutých fondoch ostanú bez zmeny poplatky za správu a vedenie účtu. Takéto nastavenie poplatkov tak DSS-ky motivuje k investovaniu do rizikovejších ak­cií.

Rušenie garancií však môže byť v rozpore s ústavou, čoho si je vedomá aj poradkyňa premiérky Ľubica Navrátilová. Vláda by tak po zmene zákona mohla čeliť podaniu na Ústavný súd SR. ,,Ak budú urobené zmeny v rozpore s ústavou, obrátime sa na Ústavný súd," povedal Peter Kažimír, poslanec opozičného Smeru. Podľa neho by sa mohli tri súčasné fondy zachovať a vytvoriť sa dva nové fondy, umožňujúce investovať aj do akcií. Podobný názor zastáva aj premiérka Iveta Radičová, a tak konečná podoba reformy druhého piliera zatiaľ vôbec nie je istá.

Nie všetci však s návrhom ministra práce Jozefa Mihála z SaS nesúhlasia. ,,Toto je návrh, ktorý ministerstvo dalo na stôl a ja s ním v zásade nemám problém," povedal Peter Socha, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Celý spor sa tak dnes vedie o tom, že akcie síce prinášajú vyššie zisky ako konzervatívne investície, no zároveň môžu existovať sporitelia, ktorí v nich dosiahnu stratu, a tak nakoniec zarobia menej. Tento problém sa má podľa návrhu reformy odstrániť možnosťou investovania časti peňazí v garantovanom fonde a zvyšku v jednom z troch rizikovejších.

debata chyba