Európsky preukaz poistenca na dovolenku nestačí

Vstupom Slovenska do Európskej únie sa dovolenkovanie pre jeho občanov výrazne zjednodušilo. Každý, kto si platí zdravotné poistenie, má pri vycestovaní nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci. Pri ošetrení stačí predložiť Európsky preukaz zdravotného poistenia.

20.05.2011 06:30
opaľovanie sa - slnenie - pláž - piesok -... Foto:
Vo väčšine krajín Európskej únie sa za zdravotnú starostlivosť pripláca, preto ak je Slovák na dovolenke nútený vyhľadať lekára, za ošetrenie si zvyčajne priplatí. Vyhnúť sa tomu dá poistením liečebných nákladov v zahraničí.
debata

Využívať ho možno pri zdravotných problémoch či po nehode v 27 členských štátoch Európskej únie, ale aj v Nórsku, vo Švajčiarsku, v Lichtenštajnsku či na Islande.

Bezplatne ho vystaví ktorákoľvek pobočka vašej zdravotnej poisťovne najneskôr do 30 dní od podania písomnej žiadosti. „Ak potrebujete vycestovať skôr, zdravotná poisťovňa vám na počkanie vydá náhradný certifi kát k európskemu preukazu,“ upozorňuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. „Naši noví poistenci dostávajú tento preukaz automaticky s národným preukazom,“ vraví Monika Laciková zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Ak dovolenkár potrebuje v zahraničí ošetrenie, väčšinou stačí lekárovi predložiť európsky preukaz. Má nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií ako domáci poistenci. Znamená to, že ak domáci musia platiť spoluúčasť, prispieť musí aj dovolenkár. Miestny systém zdravotného poistenia zaňho zaplatí ošetrenie do tej výšky, akú by zaplatil za svojho poistenca. Vo väčšine krajín únie sa za starostlivosť pripláca. Tieto náklady zdravotná poisťovňa neuhradí, aj keď má Európsky preukaz zdravotného poistenia.

„V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, treba zaplatiť pri ambulantnom ošetrení celý účet a s týmto zájsť na miestnu zdravotnú poisťovňu, ktorá preplatí výdavky v zmysle pravidiel francúzskeho práva,“ vraví Judita Smatanová zo zdravotnej poisťovne Union. Pri vyzdvihovaní lieku je potrebné sa preukázať európskym preukazom alebo náhradným certifi kátom.

„Ak pacient z akéhokoľvek dôvodu uhradil ošetrenie alebo lieky v hotovosti, treba si uschovať potvrdenia o zaplatení a po návrate na Slovensko sa s originálmi dokladov – lekársky nález a účty za zdravotnú starostlivosť – obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu,“ vysvetľuje Smatanová. „Tá tieto náklady preplatí do výšky, ktorú by uhradila zdravotná poisťovňa v krajine, kde sa ošetrenie poskytlo alebo do výšky úhrad, ktoré hradí slovenským poskytovateľom.“

Komerčné poistenie

Kto sa chce vyhnúť tomu, aby na svoj účet znášal náklady na spoluúčasť alebo prevoz späť do vlasti, mal by pred cestou do zahraničia uzatvoriť komerčné cestovné poistenie. „Poistenie liečebných nákladov v zahraničí pokrýva všetky náklady na ošetrenie, vrátane predpísaných liekov, hospitalizáciu, prevoz do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia a tiež repatriáciu na Slovensko a prevoz telesných pozostatkov do vlasti,“ vysvetľuje Smatanová.

Kým na základe európskeho zdravotného preukazu sa poskytuje ošetrenie len u lekára vo verejnej respektíve štátnej sieti, komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára. Svojim klientom ho tak odporúčajú aj zdravotné poisťovne. „Systém zdravotného poistenia nie je jednotný, v každom štáte sú iné podmienky, ktoré určujú rozsah potrebnej zdravotnej starostlivosti. Iba akútne stavy, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah lekára, posudzujú všetky štáty jednotne,“ pripomína Laciková. Inak má každý štát zavedenú nejakú spoluúčasť, u nás sa napríklad platí poplatok na pohotovosti. V niektorých krajinách môže byť táto spoluúčasť finančne zaťažujúca.

Navyše obľúbené dovolenkové destinácie ako Chorvátsko či Egypt, ale ani krajiny v zámorí, zdravotný preukaz neakceptujú.

Po ošetrení napríklad v Chorvátsku však možno požiadať zdravotnú poisťovňu o uhradenie nákladov. „Stačí v príslušnej pobočke vyplniť tlačivo Žiadosť o refundáciu nákladov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú v cudzine mimo EÚ a priložiť k nej originál dokladu o zaplatení, záznam z ošetrenia alebo doklad s rozpisom poskytnutých výkonov, prípadne predpísaných liekov,“ vraví Petra Balážová.

debata chyba