Druhá vlna zdražovania potravín prichádza

Cukor, múka, mäso, chlieb či káva v najbližších týždňoch zdražejú. Do obchodov totiž prichádza druhá vlna zdražovania potravín. Tá by podľa obchodníkov mala prekonať aj rýchly rast cien zo záveru vlaňajška, keď potraviny medziročne zdraželi o vyše šesť percent. Na zdražovanie opäť tlačia rekordné ceny tovarov na svetových burzách, ako aj vyššie dane, ktoré všetci obchodníci do cien ešte nepremietli.

08.02.2011 06:00 , aktualizované: 12:18
pečivo, obchod, rožok, hypermarket, nákup,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Preceňovanie už predajcovia otvorene priznávajú. „Dodávatelia nás tento rok ešte intenzívnejšie oslovujú s požiadavkami na zvyšovanie cien. Výrazné je to najmä pri cukre, ktorého je nedostatok, a takisto registrujeme požiadavky na úpravu cien múky,“ potvrdil Gabriel Csollár, predseda COOP Jednota Slovensko. Minulosťou by tak mohlo byť kilo múky za 40 centov, cukor za 75 centov či kilo chleba za necelé euro.

Celkovo by potraviny mali v tomto roku podľa ministerstva financií zdražieť o 5,2 percenta. Niektorí odborníci však upozorňujú, že dvíhanie cien môže byť ešte výraznejšie. „Pri potravinách očakávame medziročné zdraženie minimálne o šesť až sedem percent,“ povedala Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. V dosiaľ rekordnom roku 2008 potraviny zdraželi o 8,1 percenta.

Dvíhanie cien tak môže podľa obchodníkov prekonať zdražovanie, ktoré sa začalo po extrémnych výkyvoch počasia na jeseň minulého roka. „Zvyšovanie cien závisí od požiadaviek našich obchodných partnerov. Ak budú spotrebiteľské ceny stúpať, bude to predovšetkým z dôvodu rastu nákupných cien,“ doplnil Csollár.

Pod zvýšenie cien sa podpíšu najmä rastúce ceny pšenice a krmovín na svetových trhoch, ktoré už prekonali najvyššie hodnoty z roku 2008. „Určité zdraženie pekárskych výrobkov bolo zaznamenané už na konci minulého roka a v najbližších dvoch mesiacoch sa očakáva ďalší rast cien o niekoľko percent,“ povedal analytik Boris Tomčák zo spoločnosti Colosseum. Ceny krmovín by zas mali zdražiť mäso, ktoré bolo ešte vlani od zdražovania ušetrené.

Zdražovanie by malo zasiahnuť najmä potraviny, ktorých ceny sa vlani výrazne nemenili. V decembri minulého roka sa dvíhali najmä ceny ovocia a zeleniny približne o päť percent, miernejšie zdražovali mlieko, vajíčka či obilniny. Práve drahšie obilniny sa tak podpíšu aj na cenách chleba či rožkov. Denníku Pravda to pred časom potvrdili aj samotní pekári, podľa ktorých už nie je možné tlmiť najmä zvyšujúce sa ceny pšenice.

Celkovo by ceny tovarov a služieb mali podľa rezortu financií v tomto roku rásť o 3,3 percenta, niektorí analytici hovoria o takmer 4-percentnom zdražovaní. Ministerstvo by malo dnes predstaviť novú prognózu najdôležitejších ekonomických ukazovateľov vrátane inflácie, ktorej odhad sa podľa informácií Pravdy zvýši o 0,1 až 0,2 percenta. Rezort však napríklad počíta s vyššími cenami ropy a jej dosahmi na ceny tovarov.

Vývoj však závisí aj od počasia. Ak by sa najväčším producentom poľnohospodárskych plodín vyhli veľké povodne, rast cien by sa mohol v priebehu roka postupne spomaľovať. „V Európe aj USA by podľa posledných komentárov farmárov mohli na jar zväčšiť pšenicou osiatu plochu o päť až desať percent. To by na jeseň zaručilo obrovskú produkciu. Preto si myslíme, že rast ceny pšenice by sa mohol na jar skončiť,“ doplnil Tomčák.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba