Valorizácia 2018: Väčšina penzií porastie opäť o pevnú sumu

Od januára budúceho roku by sa penzie mali zvyšovať o dôchodcovskú infláciu. Ak však takto určená suma zvýšenia dôchodku bude nižšia ako pevná suma určená ako 2 % z priemernej sumy príslušného druhu dôchodku, valorizovať sa bude o pevnú sumu. Čiže ak po zvýšení o dôchodcovskú infláciu bude vyššia o tri eurá a o pevnú sumu o osem eur, zvýši sa dôchodok o osem eur.

04.09.2017 09:29
dôchodok, dôchodca, penzia, radosť Foto:
Ilustračné foto.
debata (8)

„Účelom takto definovanej minimálnej miery valorizácie dôchodkov je garantovať istú minimálnu sumu zvýšenia dôchodku, ktorá by bola akceptovateľná dôchodcovskou verejnosťou, najmä ak by miera dôchodcovskej inflácie bola veľmi nízka, a zároveň garantovať zachovanie kúpnej sily dôchodkov všetkých dôchodcov,“ konštatoval minister práce Ján Richter. Vďaka novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je v pripomienkovom konaní, tak už nenastane situácia, že by sa penzie zvyšovali o pár centov.

„Dôležité je, že každému dôchodcovi sa do budúcnosti aj v čase nízkej inflácie bude zvyšovať aspoň o minimálnu pevnú sumu vypočítanú ako 2 % z priemerného dôchodku daného druhu. Zároveň zachovávame koncepciu valorizácie z roku 2012, naviazanú na individuálnu percentuálnu valorizáciu o reálnu dôchodcovskú infláciu,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška. „Napríklad už o pár rokov môže dôchodcovská inflácia dosiahnuť hodnotu troch percent. V takom prípade penzia vo výške 800 eur vzrastie na 824 eur," konštatoval Stuška.

Podľa makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky rezortu financií sa predpokladá index dôchodcovskej inflácie, ktorou by sa mali valorizovať dôchodkové dávky v januári 2018, na úrovni 0,8 percenta. A tak penzistovi, ktorý poberá nekrátený starobný dôchodok vo výške 400 eur, by sa penzia zvýšila o tri eurá. Navrhovaný právny stav porovná percentuálne zvýšenie v tomto prípade tri eurá s minimálnou sumou valorizácie (2 % z priemernej sumy nekráteného starobného dôchodku), ktorá sa v súčasnosti u nekráteného starobného dôchodku odhaduje na úrovni 8,40 eura a dôchodcovi sa zvýši penzia o vyššiu z týchto dvoch súm, čiže v tomto prípade o 8,40 eura.

„Zvýšenie dôchodku o tzv. dôchodcovskú infláciu by sa malo týkať len pár tisíc dôchodcov. Pôjde o tých starobných penzistov, ktorých dôchodok presahuje 1 050 eur. Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, ku koncu júna tohto roka evidovala poisťovňa 4 181 starobných dôchodcov, ktorí mali starobný dôchodok nad 1 000 eur," píše sa v správe agentúry SITA.

A tak je veľmi pravdepodobné, že väčšina slovenských dôchodcov dostane v januári zvýšený starobný dôchodok o 8,40 eura, predčasný o 8,20 eur, invalidný dôchodok s poklesom schopnosti pracovať do 70 % o 4,10 eura, invalidi s poklesom schopnosti pracovať o viac ako 70 % – o 7,20 eura. Vdovy a vdovci dostanú pridaných 5,40 eura, sirotský dôchodok sa zvýši o 2,60 eura.

Zvýšenie každého vyplácaného dôchodku sa posudzuje samostatne. To znamená, že ak dôchodca poberá napríklad dva dôchodky, zvýši sa každý z nich. Penzie, ktoré sa z dôvodu súbehu vyplácajú v sume jednej polovice, sa zvýšia o osobitne určenú sumu, pričom táto suma zvýšenia nie je určená ako jedna polovica zo sumy zvýšenia dôchodku nevyplácaného v súbehu.

O inú pevnú sumu sa dôchodok zvýši, ak bola jeho suma určená s prihliadnutím na obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine. Čiastkové dôchodky sa zvyšujú o pomernú časť pevnej sumy podľa druhu príslušného dôchodku, ktorá zodpovedá pomernej časti, v akej sa priznal čiastkový dôchodok.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #valorizácia