Čoraz viac ľudí ma problémy s nesplácaním úverov

Slováci majú čím ďalej tým väčšie problémy so splácaním pôžičiek. Banky tak musia čakať dlhšie približne na 380 miliónov eur. Podľa štatistík z registra veriteľov pritom v rovnakom období minulého roka ľudia neplatili načas len niečo vyše 270 miliónov.

29.11.2010 09:02
prázdne, vrecko, vrecká, peniaze, bez peňazí, euro Foto:
Ilustračné foto
debata

Situácia so splácaním je napriek tomu podľa bánk lepšia ako na začiatku finančnej krízy. „Vývoj omeškania sa zlepšuje a v budúcom roku očakávame zlepšenie platobnej schopnosti obyvateľstva,“ povedal Boris Gandel, hovorca Tatra banky. Úverové podmienky boli podľa banky už dostatočne tvrdo nastavené začiatkom krízy a podľa Gandela sa „ďalšie sprísňovanie neplánuje, skôr naopak“. Ľudia sa tak aj podľa ostatných veľkých bánk napriek rastu počtu neplatičov nemusia obávať, že budú poskytovať menej úverov ako teraz.

Za pribúdanie neplatičov podľa odborníkov môže stále nie dobrá ekonomická situácia domácností. „Veľa ľudí má problémy so splácaním pre stratu zamestnania či príliš na doraz nastavenú výšku mesačných splátok. Tie totiž v prípade zmeny fixácie narastú tak, že ľudia už ďalej nie sú schopní splácať dlhy,“ povedal Ján Budinský, konateľ Slovak Credit Bureau. Napriek tomu je podľa neho výhľad do budúcnosti optimistický a v budúcom roku budú ľudia schopní lepšie splácať dlhy.

„Situácia je taká, že zlyhané úvery stále rastú, ale výška ich rastu sa znižuje a cyklus sa začína otáčať,“ povedal Marek Ličák z Národnej banky Slovenska. Nárast nesplácaných dlhov ľudí sa tak podľa štatistík od začiatku roka spomaľuje. „Tento trend kazia výsledky za september, podľa ktorých sa situácia v niektorých bankách opäť začala zhoršovať,“ dodal Ličák. Celkovo sa však podľa neho o opätovnom zhoršení splácania ešte nedá hovoriť a treba počkať, ako sa situácia bude vyvíjať ďalej.

Podľa štatistík Slovak Credit Bureau ľudia najčastejšie meškajú so splátkami pri úveroch splatných od jedného do päť rokov. „Na spotrebiteľské úvery pripadá z celkového objemu omeškaných splátok 51,36 percenta,“ dodal Budinský. Naopak, k najmenej rizikovým patria úvery s dlhšou dobou splatnosti, ako hypotéky či úvery na bývanie. Neplatičmi sa najčastejšie stanú mladí ľudia do dvadsaťštyri rokov.

debata chyba