Balíček pošle ľudí po chlieb, mlieko, či cukor za hranice

Cezhraničná turistika Slovákov za potravinami sa po ročnom útlme môže tento rok opäť rozbehnúť.

04.02.2011 12:00
zľava, výpredaj, sale, online nakupovanie,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým v minulosti jej nahrávalo najmä oslabovanie mien susedných štátov, tento rok karty zamiešajú daňové opatrenia vlád. Slovensko pritom v regióne ekonomiku ozdravuje najvýraznejšie. Ceny by mali preto Slovákom tento rok rásť rýchlejšie ako Poliakom a Čechom. Nákupná turistika v pohraničí už začína silnieť.

„Ľudia vždy chodili za hranice na nákupy, posledné týždne však vyrážajú nakupovať častejšie. Okrem toho aj samotní Poliaci chodia priamo k nám, a tak majú ľudia poľské výrobky na dosah ruky,“ konštatoval Rudolf Patyla z predajne potravín v Novej Bystrice, vzdialenej približne 40 kilometrov od poľských hraníc.

Očakávaná inflácia v roku 2011
Slovensko 3.4 %
Česko 2.6 %
Poľsko 2.9 %
Maďarsko 4.0 %

ZDROJ: ING BANK

Ľudí tak neodradili ani nedávne škandály s pokazeným poľským mäsom na pultoch slovenských predajní. Kupujúci podľa predajcov vnímajú najmä cenu a v Poľsku vyjde nákup základných potravín o viac ako desatinu lacnejšie. „Niektoré potraviny sú lacnejšie aj o polovicu,“ povzdychol si Patyla.

Ceny potravín v krajinách V4 v roku 2010 (v €)
  Slovensko Česko Poľsko Maďarsko
chlieb 0,9 0,75 0,98 0,88
mlieko 0,77 0,6 0,7 0,73
bravčové karé 4,05 4,1 3,74 1,6
kurča 2,23 2,2 1,6 2,64
cukor 0,79 0,75 0,7 0,7
cena za nákup 8,74 8,4 7,68 8,95
Poznámka: Priemerné ceny potravín prepočítané vlaňajším        

kurzom miestnych mien, ceny sú za 1 kg, s výnimkou mlieka (1 l) .[bc4 tar fs10]{valign:top} |||||

ZDROJ: ŠTATISTICKÉ ÚRADY – ŠU SR, ČSÚ, GUS, KSH

Situácia sa zrejme v priebehu tohto roka nezmení. Na Slovensku k zdražovaniu prispeje okrem vyšších cien plodín na svetových trhoch aj ozdravný balíček na úrovni 2,9 percenta výkonu ekonomiky. Poľská vláda plánuje konsolidovať na úrovni 1,3 percenta hrubého domáceho produktu, Maďarsko či Česko pod jedno percento. Zdražovanie bude oproti Slovensku výraznejšie len v Maďarsku. Odborníci však upozorňujú, že napriek negatívnym sprievodným javom je ozdravovanie ekonomiky potrebné. „Je to nevyhnutné opatrenie po dvoch rokoch neudržateľného vývoja verejných financií,“ odôvodnil Vladimír Zlacký, hlavný analytik UniCredit Bank.

Aj keď budú nákupy v okolitých štátoch reálne stále výhodnejšie, masové nákupy ľudí z odľahlejších častí Slovenska odborníci neočakávajú. „Celkovo by rozdiely nemali byť natoľko výrazné, aby zvyšovali motiváciu Slovákov na cezhraničné nákupy,“ myslí si Eduard Hagara, analytik ING Bank. Prispieť by k tomu mali aj meny susedných štátov, ktoré sa budú v tomto roku podľa odhadov analytikov mierne posilňovať. Za rovnaké množstvo peňazí tak dostanú Slováci menej, ale stále viac ako v tuzemsku.

Od budúceho roku by sa však mohli cenové rozdiely medzi krajinami s výnimkou Poľska postupne stierať. „V okolitých krajinách sa na potraviny uplatňuje nižšia sadzba dane z pridanej hodnoty. Ale napríklad ceny v Českej republike sa môžu čoskoro vyrovnať slovenským, ak tamojšia vláda zavedie rovnú dať. Potraviny tak budú namiesto súčasných 10 percent zdanené 19 percentami,“ povedal Ľubomír Drahovský, analytik agentúry pre prieskum trhu Terno.

debata chyba