Ako sa zmenia odvody a dane pre živnostníkov

Pripravovaná reforma daní a odvodov bude mať dopad na čistý príjem väčšiny živnostníkov.

24.04.2011 06:30
euro, graf, rast, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Ako živnostníci platia dnes

Zdravotné poistenie

Živnostníci platia do zdravotnej poisťovne 14 percent z vymeriavacieho základu.

Vymeriavací základ pre platenie zdravotného poistenia sa vypočíta zo základu dane, ktorý nie je znížený o nezdaniteľné časti, tak, že sa vydelí koeficientom 2,14.

Všetci živnostníci musia platiť odvody minimálne z vymeriavacieho základu vo výške 329,06 eura. V tomto roku tak musia každý mesiac do zdravotnej poisťovne poslať aspoň 46,06 eura.

Živnostníci, ktorých vymeriavací základ je vyšší ako 329,06 eura, platia odvody na základe svojho skutočného príjmu. Maximálne však zaplatia zdravotné poistenie z vymeriavacieho základu 2 233,50 eura. Živnostník tak do zdravotnej poisťovne mesačne zaplatí najviac 312,69 eura.

Poberatelia invalidného dôchodku a zdravotne postihnutí s mierou funkčnej poruchy viac ako 50 percent platia namiesto 14-percentného odvodu len sedem percent. Aj minimálne a maximálne poistné je tak polovičné a mesačne tak musia platiť minimálne 23,03 eura a maximálne 156,34 eura.

Sociálne poistenie

Živnostníci si povinne musia platiť odvod na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie a odvod do rezervného fondu.

Spolu tak do Sociálnej poisťovne musia mesačne platiť 33,15 percenta zo svojho vymeriavacieho základu. Ten sa rovná jednej polovici daňového základu, ktorý nie je znížený o nezdaniteľné čas­ti.

Minimálny vymeriavací základ je vo výške 329,06 eura. Každý živnostník tak do Sociálnej poisťovne musí mesačne zaplatiť 109,07 eura.

Maximálny vymeriavací základ pre platenie nemocenského poistenie je 1 116,75 eura a pre platenie ostatných sociálnych odvodov 2 978 eur. Lepšie zarábajúci živnostníci tak do Sociálnej poisťovne zaplatia najviac 905,30 eur mesačne.

Živnostníci, ktorí poberajú starobný dôchodok, nemusia platiť invalidné poistenie, ktoré je vo výške šiestich percent z vymeriavacieho základu. Do Sociálnej poisťovne tak platia odvod vo výške 27,15 percenta. Minimálne tak zaplatia 89,33 eura a maximálne 726,62 eura.

Dane

Živnostník platí daň zo svojho zisku.

Z hrubých príjmov si odpočíta buď výdavky spojené s podnikaním, alebo paušálne výdavky vo výške 40 percent z príjmov.

Okrem výdavkov si z príjmov odpočíta aj zaplatené odvody na zdravotné a sociálnej poistenie.

Získa tak základ dane, z ktorého si môže odpočítať ešte nezdaniteľnú časť základu dane 3¤559,30 eura. Rovnakú sumu si môže odpočítať aj na nepracujúcu manželku alebo manžela.

Zo zvyšnej sumy zaplatí 19-percentnú daň.

Ako budú platiť po reforme

Zdravotné poistenie

Každý živnostník by mal podľa plánov platiť do zdravotnej poisťovne deväťpercentný od­vod.

Vymeriavací základ sa bude rovnať základu dane, odvody sa tak budú počítať z viac ako dvojnásobnej sumy ako v súčasnosti.

V porovnaní so súčasnou situáciou to bude, ako keby dnes živnostníci namiesto 14 percent platili do zdravotnej poisťovne 19,26 percenta.

Minimálne by podnikatelia mali platiť na zdravotné poistenie odvod z vymeriavacieho základu, ktorý sa rovná 3,3-násobku životného minima. Najnižšie možné poistné tak v budúcom roku bude 56,31 eura, čo je o takmer desať eur viac ako v tomto roku.

Lepšie zarábajúci živnostníci by maximálne v budúcom roku mali na zdravotných odvodoch zaplatiť 4 246,77 eura, čo je mesačne 353,89 eura. Najvyšší možný odvod tak v porovnaní so súčasnosťou vzrastie o 41 eur.

Zdravotne ťažko postihnutí by mali aj po zmene platiť polovičné zdravotné poistenie. Namiesto deviatich percent tak budú do zdravotnej poisťovne posielať 4,5 percenta z vymeriavacieho základu. Vďaka tomu budú mať polovičný aj minimálny či maximálny odvod.

Sociálne poistenie

Namiesto viacerých sociálnych odvodov už bude existovať len jeden sociálny odvod. Živnostníci by ho mali platiť vo výške 13 percent z vymeriavacieho základu.

Vymeriavací základ bude rovnaký ako v prípade zdravotného poistenia. Bude sa teda rovnať daňovému základu pred odpočítaním nezdaniteľných častí základu dane.

Keďže sa v porovnaní so súčasnou situáciou vymeriavací základ zdvojnásobí, po zmene budú živnostníci platiť rovnakú sumu, ako keby dnes platili do Sociálnej poisťovne odvody vo výške 26 percent.

Najnižšia suma, z ktorej živnostníci budú môcť platiť sociálny odvod, bude vo výške 3,3-násobku životného minima. V budúcom roku tak každý živnostník bude musieť do Sociálnej poisťovne mesačne platiť aspoň 81,33 eura.

V porovnaní s dneškom tak minimálne sociálne odvody klesnú o 27,74 eura.

Maximálne ročné poistné bude vo výške 8 965,42 eura. Žiadny živnostník tak mesačne nebude do Sociálnej poisťovne platiť viac ako 747,11 eura. Živnostníci, ktorí budú platiť odvody z maximálneho vymeriavacieho základu, tak mesačne ušetria 158 eur.

O nižšie poistné prídu všetci dôchodcovia, ktorí majú živnosť. Kým dnes nemusia platiť 6-percentný odvod na invalidné poistenie, po reforme budú platiť rovnaké odvody ako ostatní živnostníci. Napriek tomu by na sociálne poistenie mali platiť o niečo menej ako v súčasnosti.

Dane

Živnostníci si aj naďalej budú môcť z príjmov odpočítať 40-percentné paušálne výdavky. Ich výška však bude obmedzená na 200 eur mesačne, čo je 2¤400 eur ročne.

Skutočné výdavky bude možné aj naďalej z príjmu odpočítať v plnej výške.

Daňový základ už nebudú znižovať zaplatené odvody.

Okrem skutočných alebo paušálnych výdavkov si živnostník bude môcť svoj daňový základ znížiť už len o nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá má v budúcom roku klesnúť na 3¤400,38 eura.

Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na manželku alebo manžela budú mať živnostníci len v prípade, ak sa manželka alebo manžel starajú o dieťa. Nemusí byť pritom na materskej alebo rodičovskej dovolenke, ale postačí, ak majú nezaopatrené dieťa.

Z výsledného základu dane budú živnostníci aj naďalej platiť 19-percentnú daň.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba