Zlodeji tento rok ukradli už štrnásť bankomatov

Na Slovensku sa vo veľkom rozmohli krádeže bankomatov. Za prvý polrok tohto roka polícia zaznamenala päťdesiat útokov. Z toho v dvadsiatich prípadoch sa zlodejom podarilo dostať sa aj k peniazom.

14.08.2010 06:35
bankomat, karta, peniaze, banka
Ľudia si málokedy všimnú, že na bankomate sú nainštalované nejaké cudzie telesá. Na podvod sa príde až po zmiznutí peňazí z účtu poškodeného.
debata

„Páchateľom sa pritom v priemere podarilo získať pri jednej krádeží 19–tisíc eur,“ povedala Andrea Polačiková, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru. V štrnástich z dvadsiatky „úspešných prepadov“ pritom zlodeji ukradli rovno celý bankomat. Naposledy pomocou oceľového lana a auta takto odcudzili bankomat v Nitre z obchodného centra Max. Využívajú pritom hlavne to, že nie všetky bankomaty bývajú ukotvené do zeme.

Banky tvrdia, že proti takýmto útokom sa snažia viac brániť. „V priebehu apríla sa začalo s inštalovaním zariadení, ktoré v prípade nedovolenej manipulácie s bankomatom označia farbou nielen hotovosť, ale aj útočníka,“ povedal Ladislav Učňovský, výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie.

Ďalšou rozšírenou metódou, akou sa zlodeji snažia ukradnúť peniaze prostredníctvom bankomatu, je „skiming“. „V tomto prípade skopírujú dáta z platobnej karty obete a uskutočnia neoprávnený výber z konkrétneho účtu,“ spresnila Polačiková. Používajú pritom dokonale prepracované zariadenia. Tie sú robené na mieru jednotlivým typom bankomatov a vyzerajú presne ako originál. Preto si ľudia málokedy všimnú, že na bankomate sú aj nejaké cudzie telesá. Na krádež sa väčšinou príde až po zmiznutí peňazí z účtu.

Skimer sa nazýva zariadenie na čítanie magnetického prúžku karty. Pripevňuje sa na miesto, kde sa vkladajú bankomatové karty. Pre malé rozmery skimera mu batéria vydrží len niekoľko hodín. Jedinou slabinou tohto zariadenia je, že nedokáže zistiť PIN. Na čiernom trhu sa skimer dá podľa dostupných informácií zohnať už za niekoľko desiatok dolárov.

Zlodeji umiestňujú na bankomaty aj miniatúrne kamery. A ďalším spôsobom sú inštalácie falošných klávesníc takzvaných PinPadov.

„PinPad je dokonalou kópiou originálnej klávesnice, jeho hrúbka je len dvakrát väčšia ako hrúbka platobnej karty a dodnes nebolo podobné zariadenie odhalené či zadržané,“ povedal Rastislav Turek, odborník na bezpečnosť bankomatových kariet zo spoločnosti Synopsi. V praxi sa falošná klávesnica lepidlom prilepí na originálnu klávesnicu. Pri výbere peňazí z takéhoto bankomatu obeť zadá PIN a následne aj dostane peniaze. Netuší pritom, že k jej osobným ochranným údajom sa dostali aj iní ľudia.

Takéto zariadenia sa pre prísnu kontrolu na európskom či americkom trhu získať nedajú. Vyrábajú sa väčšinou v Číne a stoja od stoviek do tisícok dolárov. Presné štatistiky o počte skimingových útokov slovenská polícia nevedie. V prvom polroku 2010 však zaznamenala 1 020 prípadov zneužitia elektronických platobných prostriedkov.

debata chyba