Ženy na materskej by mohli dostávať celý plat

Ženy na materskej dovolenke budú možno dostávať dvakrát toľko peňazí ako dnes. Výbor pre práva žien v Európskom parlamente totiž navrhuje, aby sa v EÚ zjednotila dávka vyplácaná počas materskej dovolenky. Mala by mať rovnakú výšku ako plat, ktorý žena poberala pred odchodom na materskú. Dávku by matky dostávali päť mesiacov.

26.03.2010 08:50
dieťa, rodič, matka, rodina
Podľa návrhu únie by ženy na materskej mali päť mesiacov poberať dávku vo výške ich platu pred odchodom na materskú dovolenku.
debata

Na Slovensku pritom materská dovolenka trvá 28 týždňov, počas ktorých ženy dostávajú len 55 percent hrubého príjmu. Len v polovici členských štátov ženy na materskej poberajú celý plat.

Zámerom výboru nie je len snaha o rovnoprávnosť žien. „Chceme zvýšiť pôrodnosť, ktorá v Európe vyzerá neradostne. Mnohé ženy, ktoré túžia otehotnieť, sa boja mať dieťa, lebo vedia, že ich s nízkym príjmom po pôrode čakajú ťažké chvíle,“ zdôrazňuje portugalská europoslankyňa Edite Estrelaová. Jej britská kolegyňa Marina Yannakoudakisová má o návrhu smernice určité pochybnosti: „Nie som si istá, či je správny čas prichádzať s touto zmenou počas hospodárskej krízy.“

Vyššia materská môže uškodiť kariére

Návrh, aby ženy počas materskej dostávali sto percent predošlého platu, pritom nie je nový. Už začiatkom minulého roka s ním prišla Komisia pre sociálne veci EÚ pod vedením Vladimíra Špidlu.

Kritici sa obávajú, že presadenie zámeru by ženám mohlo aj ublížiť. Zamestnávateľ si môže povedať, že ženu radšej nepovýši, pretože keď porodí, jej materská ho bude stáť veľa peňazí. Sú totiž krajiny, ako napríklad Nemecko, kde dávku počas materskej dovolenky hradí zamestnávateľ. Tieto štáty preto neschvaľujú, aby sa predlžovala.

Na Slovensku vypláca materskú Sociálna poisťovňa z peňazí, ktoré odvádzajú zamestnávatelia v rámci poistenia. Ich by sa teda zvýšenie výdavkov zrejme tiež dotklo. V uplynulom roku vyplatila Sociálna poisťovňa vyše 237-tisíc materských dávok v celkovej výške takmer 68 miliónov eur.

Postoj Slovenska k návrhu je skeptický. „Je to jedna z možností, ale my sa prikláňame skôr ku koncepcii, ktorá by vychádzala zo zlúčenia materskej a rodičovského príspevku. Nie však v stopercentnej výške platu,“ tvrdí hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Príspevok by nevychádzal z toho, akú mzdu mala žena pred nástupom na materskú. Stuška si myslí, že európski poslanci návrh neschvália: „V čase krízy to asi neprejde. Už pred rokom a pol sme neboli jediní, čo proti tomu namietali.“

Pridať chcú aj otcom

Opatrne sa vyjadrujú i sociológovia. „Všetko, čo prichádza z EÚ, zvyčajne zvyšuje štandardy, ale nemusí to tak byť vždy. Pretože aj to, čo dobre funguje v jednom štáte, nemusí vyhovovať po prenesení do druhého. Je to vec na diskusiu,“ tvrdí Monika Čambalíková zo Sociologického ústavu SAV. Ako priznáva, návrh dôkladnejšie nepozná, preto ho nemôže objektívne posúdiť.

Analytička Inštitútu pre verejné otázky Jarmila Filadelfiová iniciatívu európskeho výboru víta. Podľa nej však Slovensko spolu s Českou republikou už teraz poskytuje matkám najdlhší čas na starostlivosť o dieťa. Po materskej dovolenke totiž u nás nasleduje rodičovská, ktorá môže trvať až tri roky.

Európsky výbor chce potešiť aj otcov. „Keď je reč o pomoci matke, kto pre ňu hneď po pôrode znamená hlavnú oporu? Jej manžel alebo partner,“ upozorňuje estónska europoslankyňa Siiri Oviirová, keď objasňuje, prečo výbor navrhuje pre mužov dva týždne otcovskej dovolenky, počas ktorej im má plynúť celá mzda.

Európsky parlament bude o návrhu hlasovať v polovici mája. V zložitom legislatívnom procese pritom musí nájsť zhodu s Európskou komisiou aj s členskými štátmi únie.

Materská dovolenka a dávka na Slovensku
– Trvá 28 týždňov. Ak žena porodila viac detí, až 37 týždňov.
– Materská nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť alebo prerušiť pred uplynutím 6 týždňov od pôrodu.
– Materská dávka, tzv. materské, predstavuje 55 % denného vymeriavacieho základu (denného hrubého príjmu).
– Nárok na ňu vzniká žene od začiatku 6. až 8. týždňa pred pôrodom, ak porodila skôr, tak odo dňa pôrodu.
– O materské treba požiadať v Sociálnej poisťovni, potrebné je lekárske potvrdenie.
– Podmienkou nároku je trvanie nemocenského poistenia alebo ochranná lehota žiadateľa.
– V prípade, že sa dieťa narodilo mŕtve, materské sa vypláca 14 týždňov.
– Ak dieťa umrelo počas materskej, dávka sa platí ešte dva týždne po jeho smrti, no nie dlhšie ako 28 týždňov od vzniku nároku.
– Ak sa o novorodenca stará iný poistenec, dostáva materské 22 týždňov od vzniku nároku. V prípade, že je osamelý alebo sa stará o viac detí, je to až 31 týždňov.
– Sociálna poisťovňa vyplatila vlani 237 288 materských dávok v celkovej výške takmer 68 miliónov eur.
Rodičovská dovolenka v SR
– Začína sa po skončení materskej dovolenky.
– Čas rodičovskej dovolenky si určí rodič, najviac však do troch rokov veku dieťaťa.
– Ak má dieťa zlý zdravotný stav, môže sa dovolenka predĺžiť do 6. roku jeho života.
– Počas rodičovskej dovolenky dostáva rodič od štátu mesačný príspevok 256 eur (ak pred narodením dieťaťa dlhodobo pracoval) alebo 164,22 eura, ak predtým nepracoval a neplatil príspevky na nemocenské poistenie.
– O rodičovský príspevok treba požiadať na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
– Podmienky: nárok vzniká, ak sa rodičovi predtým vyplácalo materské, resp. ak bol v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistený. Žiadateľ nesmie byť zárobkovo činný.
Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
debata chyba