Vyplatí sa ešte stavebné sporenie?

Stavebné sporenie bude od budúceho roku menej výhodné. Nasporené peniaze už nebude možné použiť na iné ako stavebné účely.

26.10.2010 10:11
hypotéka, peňaženka, bývanie, úver, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

V súčasnosti možno po šiestich rokoch sporenia vybrať všetky peniaze vrátane štátnej prémie bez dokladovania ich použitia. Mnohí sporitelia túto možnosť využívajú preto, že vďaka štátnej prémii môžu získať výrazne vyšší výnos, ako banky bežne ponúkajú na vkladoch. Ak štát zruší možnosť sporiť si v stavebnom sporení aj na iné účely, sporiteľne tvrdia, že im budú chýbať peniaze na poskytovanie stavebných úverov.

Podľa prepočtov Prvej stavebnej sporiteľne, ak by štát zrušil inštitút priateľských sporiteľov, objem peňazí poskytovaných na bývanie by ročne klesol zo 450 miliónov eur na 220 miliónov. Týmto chcú presvedčiť vládu, aby na stavebné sporenie nesiahala. Pokles investícií do bývania by sa totiž mohol odraziť na príjmoch štátneho rozpočtu.

Štát v súčasnosti bonifikuje stavebné sporenie ročnou prémiou v maximálnej výške 66,39 eura. Keďže z každého vkladu štát dáva sporiteľom 12,5 percenta, na získanie maximálnej prémie treba v tomto roku vložiť minimálne 531,05 eura. Za šesť rokov tak možno len vďaka prémiám získať až 398,34 eura.

Pre sporiteľov je však výhodnejšie vybrať peniaze skôr ako po šiestich rokoch. Štátnu prémiu totiž štát dáva len z vkladov, ktoré sporiteľ vloží v danom roku. V ďalších rokoch sa mu peniaze zhodnocujú nízkym úrokom. Štát pritom umožňuje po dvoch rokoch vybrať nasporené peniaze vrátane štátnej prémie, ak ich klient použil na stavebné účely.

Vďaka tejto možnosti možno dosiahnuť oveľa vyšší efektívny výnos, ako keď niekto ponechá peniaze na stavebnom sporení celých šesť rokov. Od budúceho roku tak sporitelia, ktorí sa doteraz spoliehali na to, že nebudú musieť dokladovať použitie peňazí, budú musieť stavebným sporiteľniam predkladať bločky. Ak si ich zoženú, zarobia ešte viac, ako v súčasnosti.

debata chyba