V čom je ktorá banka dobrá?

Za účet v banke, spotrebný úver či kreditnú kartu platíme niekedy zbytočne veľa. Správnym výberom možno ušetriť stovky eur ročne. Ktorá banka je však najlepšia? Ktorú si vybrať a ako ponuky jednotlivých bánk porovnať?

27.07.2010 06:50
schody, peniaze, mince, prsty, investovanie,... Foto:
Ilustračné foto
debata

„Podľa našich informácií ľudia, ktorí sa v bankovníctve bežne nepohybujú, si produkty neporovnávajú, prípadne si porovnajú len produkty 2 – 3 bánk, ktoré majú najbližšie. Často sa spoliehajú len na produkty svojej banky. Pravda však je, že rozdiely medzi bankami sú skutočne veľké,“ upozorňuje Maroš Ovčarik, riaditeľ portálu FinancnaHitpa­rada.sk, ktorý porovnáva finančné produkty na trhu a zostavuje z nich rebríčky.

Napríklad porovnaním cenovo najvýhodnejšej a najmenej výhodnej hypotéky môže človek ušetriť až 19%, čo pri výške hypotéky 45-tisíc eur na 30 rokov môže spraviť rozdiel v celkovej zaplatenej sume až 17-tisíc eur. Pri bezúčelovej pôžičke vo výške 3000 eur na 5 rokov môže človek preplatiť až 1100 eur (rozdiel v celkovej zaplatenej sume medzi cenovo najvýhodnejším a najmenej výhodným produktom je 13 percent).

Najväčšie rozdiely sú pri vkladoch

„Pri sporiacich produktoch sú rozdiely najväčšie. Zatiaľ čo jedna banka úročí termínovaný vklad na 1rok úrokom 2,5% iná ponúka menej ako 1%. Pri priemernom vklade 6500 eur na 1rok tým môže klient zarobiť viac o 89 eur po zdanení,“ dodáva Ovčarik.

Najťažšie sa podľa neho porovnávajú úvery a bežné účty. „Pri úverových produktoch (hypotéky, pôžičky) je problém, že väčšina bánk úrokové sadzby nezverejňuje. Jedinou možnosťou, ako si možno podmienky a sadzby zistiť, je pobočky bánk osobne navštíviť a vyžiadať si ponuku. Následne si treba výhodnosť jednotlivých ponúk individuálne vyhodnotiť,“ uviedol.

Koľko Slováci sporia a koľko si požičali
Vklady
+ V súčasnosti majú slovenské domácnosti v bankách 21,4 miliardy eur.
  • Kríza z úspor domácností škrtala až na minuloročné minimum, ktoré nastalo v novembri.
  • Situácia sa od novembra zlepšuje a v bankách pribúdajú nové vklady.
  • Po prepočte má jeden ekonomicky aktívny Slovák úspory v banke vo výške 7 980 eur.
  • Ide však o priemernú hodnotu, ktorá nezobrazuje najčastejšie množstvo úspor.

    .[fs11] |

Úvery
+ Posledné údaje z mája hovoria o tom, že slovenské domácnosti majú požičaných 14,5 miliardy eur.
  • Po prepočte na každého Slováka vrátane detí je to približne 2 670 eur.
  • Stále platí, že zadlženie slovenských domácností je jedno z najnižších v Európe, v pomere k veľkosti ekonomiky je zadlženie nižšie len v Rumunsku.
  • Na Slovensku dosahuje dlh domácností približne 22 % HDP, čo je približne tretina priemernej úrovne v EÚ (59 %).
  • V Čechách, Maďarsku a Poľsku dosahuje zadlženie domácností približne 30 % HDP.

    .[fs11] |

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank, Eduard Hagara, ING Bank

Pri bežných účtoch, resp. balíkoch je porovnanie náročné pre veľký počet produktov na trhu (viac ako 60), pričom tieto balíky sú rôzne vyskladané. Pri jednom je nízky alebo nulový mesačný poplatok, ale klient si musí často priplácať za viacero využívaných služieb. Pri inom je vstupný poplatok vyšší, ale balík má už zahrnuté aj bežne využívané služby. Informácie o zložení balíkov sú dostupné v cenníkoch jednotlivých bánk, ale každá banka má cenník inak zostavený, čo komplikuje samotné porovnávanie.

Ako porovnávať

Ako si teda správne vybrať? „Pri hľadaní cenovo najvýhodnejšieho produktu je potrebné porovnávať celkové náklady, ktoré daný produkt stojí,“ vysvetlil Ovčarik. To znamená, že pri úveroch je vhodné spočítať si všetky splátky (výška splátky násobená počtom mesiacov splácania), pripočítať vstupný poplatok, ako aj poplatok za vedenie úverového účtu (opäť násobený počtom mesiacov splácania). Produkt, pri ktorom je zaplatená suma najnižšia, je cenovo najvýhodnejší.

Produkty si možno porovnať aj podľa parametra RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorý musia banky povinne uvádzať na svojich ponukách, ten je však pre bežných klientov menej zrozumiteľný.
Pri porovnávaní vkladových produktoch je porovnanie jednoduchšie, pretože vo väčšine prípadov postačí porovnať úrokové sadzby.

„Pri výbere vhodného finančného produktu odporúčam brať do úvahy aj podmienky, za akých je možné úver predčasne vyplatiť, prípadne vkladový produkt predčasne ukončiť. Dôvodom je, že dnes môže byť produkt najvýhodnejší, ale v budúcnosti sa môžu podmienky na trhu zmeniť,“ vysvetlil Ovčarik. Takto bude mať klient vytvorený priestor aj na prípadnú zmenu produktu a banky, ak si na trhu nájde lepšiu, lacnejšiu alternatívu.

Porovnajte si najvýhodnejšie produkty:

Porovnanie: NAJ Vklad

Porovnanie: NAJ Hypotéka

Porovnanie: NAJ Bankový účet

Porovnanie: NAJ Pôžička

Porovnanie: NAJ Kreditná karta

debata chyba