Refinancovanie úverov pomôže upokojiť rodinný rozpočet

Mnoho klientov bánk, rovnako ako aj nebankových spoločností, sa často ocitá v situácii, keď spláca hypotéku, spotrebný úver, používa kreditnú kartu, a navyše platí mesačne za tovar kúpený na splátky. Mesačné splátky úverov sa však môžu vyšplhať do nezvládnuteľnej výšky a ohroziť tak finančné fungovanie rodiny.

Peniaze, dôchodca, spotrebiteľ, úver, prepočet
Ilustračné foto.
Autor:

Z kolotoča splátok možno skúsiť vystúpiť pomocou konsolidácie pôžičiek. Tento úverový produkt ponúka takmer každá na Slovensku fungujúca banka. Princípom konsolidácie úverov je zlúčenie zostávajúcich pôžičiek do jedného úveru. Týmto sa uhradia jednorazovo ostatné pôžičky a vy budete ďalej splácať len jeden úver. Ušetriť možno vďaka výhodnejším podmienkam a menšia splátka tohto úveru v porovnaní s vyplatenými úvermi zase pomôže stabilizovať rodinný rozpočet. Pokiaľ však úver na refinancovanie neponúka výhodnejšie parametre, ako majú vaše súčasné úvery, tak je prenášanie pôžičiek z banky do banky len zbytočnou stratou času.

„Ceny nových spotrebných úverov sú natoľko zaujímavé v porovnaní s tými starými, že pre dlžníka je v súčasnosti často výhodné optimalizovať svoj záväzok. Zároveň banky stále zjednodušujú spôsoby, ako optimalizovať viacero druhov záväzkov. Za týchto okolností klienti tiež oveľa viac ako v minulosti porovnávajú ponuky. Nízke ceny úverov, boj o klienta, ale aj legislatívne nastavenie a zjednodušenie procesov rozhýbali trh v tejto oblasti. V trende je najmä optimalizácia viacerých úverov do jedného,“ podotýka Zuzana Ďuďáková z Unicredit bank.

Refinancovať úvery má možnosť takmer každý. „Podmienky na získanie úveru sú pre každého rovnaké. U žiadateľa si preverujeme vek, príjem či úverovú históriu klienta, aby sme zistili, akú mal klient úverovú disciplínu a či svoje záväzky splácal riadne a včas,“ vysvetľuje Lukáš Tomis zo Zuno banky. „Základnou podmienkou poskytnutia úveru je, aby klient nebol v omeškaní so splátkami úverov, ktoré chce zlúčiť. Teda refinancovanie je potrebné riešiť skôr, ako dlžník prestane splácať a stane sa z neho neplatič,“ dopĺňa Alena Walterová z VÚB.

Vyplatiť je možné akýkoľvek typ úverového produktu – hypotéku, spotrebný úver, povolené prečerpanie, kreditnú kartu, lízing, pôžičku od nebankovky, nákup na splátky a podobne. „Klient si môže refinancovať bankové aj nebankové úvery. Klient, ktorý si chce refinancovať nebankový úver, dokladuje banke aj svoje príjmy, pri bankových úveroch to nie je potrebné,“ hovorí Ľubomíra Chmelová zo Sberbanky.

Štandardnou požiadavkou banky je vydokladovanie vyplatenia úverov na základe zmluvy o poskytnutej pôžičke. „Ak refinancujeme úver, ktorý bol zabezpečený nehnuteľnosťou, klient nepotrebuje predložiť doklad o splatení úveru, ktorý sme refinancovali. Pokiaľ ide o úver, ktorý nebol zabezpečený nehnuteľnosťou, požadujeme potvrdenie banky o splatení do dvoch mesiacov od vyčerpania úveru,“ vysvetľuje analytik mBanky Martin Laššo.

Čo sa týka výšky úveru, klient môže podľa Maríny Masárovej z Tatra¤banky požiadať aj o vyšší úver, ako je výška vyplácaného úveru. Samozrejme však platí, že musí spĺňať štandardné podmienky a musí prejsť hodnotiacim modelom.

Jednou z výhod konsolidačných úverov je aj to, že sa zmení výška finančnej sumy, ktorú klient zo svojho rozpočtu mesačne vynaloží na splácanie úverov. V prípade konsolidačnej pôžičky sa zvyčajne mesačné výdavky na úvery znížia a niektoré banky dokonca dajú klientovi možnosť vybrať si výšku splátky. „Výšku mesačnej splátky si môže nastaviť klient podľa vlastných preferencií. Určí si, koľko chce mesačne splácať, a podľa toho si v tabuľke splátok vyberie výšku úveru a dobu splácania, ktoré mu vyhovujú najviac,“ poznamenáva Eva Čonková z Prima banky. „Výška splátky závisí od výsledného úroku a doby splatnosti nového úveru. Úvery na konsolidáciu poskytujeme s maximálnou splatnosťou na desať rokov,“ upozorňuje Zuzana Eliášová z ČSOB.

Konsolidácia pôžičiek teda zjednodušuje a sprehľadňuje splátky a v mnohých prípadoch prináša nižšiu mesačnú splátku. Nižšia mesačná splátka je dosiahnutá výhodnejšou úrokovou sadzbou. Ušetriť možno aj na poplatkoch za vedenie viacerých úverových účtov a iných poplatkoch, pretože klient platí len jednu splátku. Konsolidáciou pôžičiek možno dosiahnuť oveľa dlhšiu dobu splatnosti a podstatne tak znížiť výšku mesačných splátok a záťaž, ktorú splátky úverov predstavujú pre rodinný rozpočet, sa tým zníži. Kto má možnosť úver rýchlejšie doplatiť, môže si zase dobu splácania skrátiť, a tým výrazne znížiť celkovú sumu, ktorú banke zaplatí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

peniaze, euro, bankovky, eurá, úver, hotovosť, sporenie, úspory

mBank sľubuje nižší úrok

20.03.2017 13:05

Internetová banka mBank sa snaží prilákať klientov konkurenčných bánk, ktorí splácajú spotrebné úvery. Sľubuje, že im zníži úrok najmenej o dve percentá.

manželia, úver, dane, kalkulačka, rodina

Dve banky núkajú úver bez úrokov. Je naozaj výhodný?

22.02.2017 13:29

Ideálna pôžička pre dlžníka už je na trhu. Pri nej človek vráti iba toľko, koľko si požičal.

pôžička, dôchodci,

Neplatičov úverov ubúda

13.10.2016 13:58

Podiel zlyhaných úverov v retailovej oblasti aj v prvom polroku pokračoval v poklese.

Benjamín Netanjahu

Izrael ignoruje zákaz BR OSN k výstavbe osád

25.03.2017 08:19

Izrael ignoruje decembrovú požiadavku rady, aby prestal s výstavbou osád na okupovaných palestínskych územiach.

Rím, stíhačky, trails

Stovky novinárov štrajkujú pri príležitosti Rímskeho summitu

25.03.2017 08:07

Stovky novinárov pracujúcich pre viacero talianskych médií ohlásili v piatok, že dnes vstúpia do štrajku.

Lyon, atentát

Pri streľbe v Lille utrpeli zranenia traja ľudia

25.03.2017 08:03

Traja ľudia utrpeli v piatok v noci zranenia pri streľbe v meste Lille na severe Francúzska.

počasie, pes, človek, lavička

Pred nami je zmena počasia a aj času

25.03.2017 08:00

Víkend zmien. Aj takto by sa dalo charakterizovať, čo sa nás čaká v sobotu a nedeľu.

Denné kurzy ECB

CZKčeská koruna27.021
HUFmaďarský forint309.81
PLNpoľský zlotý4.2695
USDamerický dolár1.0805
GBPlibra šterlingov0.86600
HRKchorvátska kuna7.4198
BGNbulharský lev1.9558
CHFšvajčiarsky frank1.0718
JPYjaponský jen120.09
RUBruský rubeľ61.6859
odnaftanatural 95
27. 2. 2017zlacnenie1.172 €zlacnenie1.319 €
20. 2. 20171.173 €1.331 €
13. 2. 2017zdraženie1.173 €zdraženie1.331 €
6. 2. 20171.164 €1.316 €
30. 1. 20171.164 €zdraženie1.316 €
23. 1. 2017zdraženie1.164 €zdraženie1.315 €
16. 1. 2017zlacnenie1.163 €zdraženie1.313 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR