Úrokový strop nebankovky obchádzajú. Ľudia sa súdia

Ani úrokový strop niektoré nebankovky nezastavil v poskytovaní úžerníckych úverov.

úver, starosti, problém, problémy, smútok, dane, odvody
Ilustračné foto.
Autor:

Aj po viac ako troch mesiacoch odkedy vláda zaviedla limit na úvery, sa objavujú prípady úverov s úročením vo výške desiatok percent ročne. Úrokový strop je pritom napríklad v prípade úverov s ročnou splatnosťou aktuálne na úrovni 28,72 percenta roč­ne.

Časť nebankoviek tvrdí, že ak má v ponuke drahšie úvery, ide o pôžičky pre podnikateľov a úrokový strop sa týka úverov pre bežných ľudí.

Niektoré nebankovky sa zase spoliehajú na to, že ľudia výpočet nepochopia. Ľudia sa na to sťažujú. „Zaznamenali sme podnety na porušenie pravidiel maximálnej odplaty (úrokový strop), ktoré sa týkali najmä krátkodobých pôžičiek,“ povedala Alexandra Donevová z ministerstva spravodlivosti. Problémy sú stále najmä pri rýchlych SMS pôžičkách. Nebankovka napríklad môže ponúknuť na prvý pohľad lákavý 10–percentný ročný úrok, ale ak k úveru 1 000 eur určí aj 200–eurový poplatok, úrokový strop už nedodržiava.

„Ak bola odplata prekročená, odporúčame spotrebiteľom vyzvať veriteľa na mimosúdne urovnanie a jej zníženie. Ak veriteľ nebude reagovať alebo zníženie výšky odplaty odmietne, odporúčame spotrebiteľom podať žalobu o určenie absolútnej neplatnosti spotrebiteľskej zmluvy na príslušnom súde podľa ich bydliska,“ odporučila Donevová.

Ľudia tak vstupujú do prvých súdnych sporov, v ktorých sa budú opierať o úrokový strop. Na verdikty súdov boli však ľudia odkázaní aj pred zavedením úrokového stropu. Súdy môžu rozhodovať aj niekoľko rokov a spravidla sa stavajú na stranu spotrebiteľa, ak úroky od nebankovky prekračujú o viac ako dvojnásobok priemerné bankové úroky. Takéto pôžičky súdy označujú ako rozpor s dobrými mravmi a aj so zákonom o ochrane spotrebiteľa.

Očistiť trh od neférových nebankoviek môže od januára aj Národná banka Slovenska. Tá pri nesplnení podmienok nebankovke neudelí licenciu.

Úrokový strop sa stanovuje mesačne. Až od septembra sa pritom stabilizovala metodika na výpočet maximálneho úroku aj s poplatkami. Zmena metodiky spôsobila, že výška odplaty v prípade niektorých druhov úverov stúpla. Stalo sa tak napriek tomu, že ministerstvo spravodlivosti tesne po schválení zákona uviedlo, že ak sa nižšie úrokové stropy ujmú v praxi, nakoniec nemusí prísť k ich zvýšeniu.

Ešte minulý mesiac si nebankové spoločnosti mohli účtovať napríklad za pôžičku ručenú nehnuteľnosťou maximálne úrok aj s poplatkami na úrovni 6,90 percenta za rok. Spomínaný úrokový strop platil pri pôžičke splatnej v rozmedzí jeden až päť rokov. Aktuálne je už všetko inak a finančné spoločnosti môžu rovnaký typ úveru poskytovať za zisk na úrovni 28,72 percenta za rok. Pôžička 5–tisíc eur splatná za štyri roky má pri úroku 6,9 percenta za rok mesačnú splátku 120 eur. Za štyri roky tak klient nebankovke vráti 5 760 eur. Ak si za rovnako vysoký úver bude nebanková spoločnosť účtovať ročný zisk 28,72 percenta, mesačná splátka hypotéky stúpne na 178 eur. V takomto prípade za štyri štyri roky vráti klient nebankovke až 8 544 eur. Na zvýšení úrokového stropu tak prerobí 2 784 eur.

Ministerstvo spravodlivosti však trvá na tom, že úrokový strop spotrebiteľov chráni a odporúča im, aby sa proti drahým úverom bránili. „Z doterajších skúseností sa prekročenie maximálnej odplaty (úrokový strop) spája najmä s jednorazovými neprimeranými poplatkami, ktoré spotrebitelia platia pri krátkodobých formálne bezúročných pôžičkách,“ priblížila Donevová. Podľa ministerstva spravodlivosti je takého obchádzanie úrokového stropu v rozpore so zákonom.

Pravdou je, že po zavedení úrokového stropu od júna tohto roku niektoré nebankové spoločnosti upravili svoje úverové produkty. Jeden zo svojich úverových produktov s vysokými úrokmi zrušila napríklad spoločnosť Provident Financial. „Zavedenie takto nízkeho úrokového stropu, ku akému pristúpilo Slovensko, spôsobilo, že časť klientov s najnižšou bonitou, ktorí ale boli schopní splácať úvery, už dnes úver od legálneho značkového poskytovateľa nedostane,“ povedal Ivan Kahanec, výkonný tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov. Nebankové spoločnosti pravidelne platiacim klientom však stále môžu ponúknuť pôžičky s nižšími úrokmi. V prípade pôžičky od úžerníkov na čiernom trhu zase štát ľuďom sľubuje ochranu prostredníctvom polície.

Úrokový strop na Slovensku funguje od prvého júna 2014, a prvé tri mesiace bol určovaný ako dvojnásobok priemerných úrokov bánk. „V prechodnom období je maximálna odplata stanovená podstatne prísnejšie, čo nedáva poskytovateľom žiadny priestor na prispôsobenie sa novej regulácii. Takto prísne stanovená maximálna odplata je pre slovenský trh spotrebiteľských úverov dlhodobo neudržateľná,“ kritizoval v minulosti Kahanec.

Po skončení prechodného obdobia sa úrokový strop začal určovať na základe údajov ministerstva financií. Po novom je určovaný ako dvojnásobok ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) bánk pri spotrebných úveroch. V priemernej ročnej percentuálnej miere nákladov sú započítané aj všetky poplatky. Z tohto dôvodu prišlo k zvýšeniuúrokového stropu v porovnaní s obdobím, keď bol určovaný ako dvojnásobok priemerných úrokov bánk.

V Občianskom zákonníku je úrokový strop definovaný pojmom maximálna odplata. V nej sú započítané všetky úroky, poplatky a podľa ministerstva spravodlivosti ho nebankovky obídu len veľmi ťažko. Jednou z možností je poskytnúť pôžičku žiadateľovi na živnosť. Úrokový strop totiž ľudí nechráni v prípade, ak si od nebankovej spoločnosti požičajú na podnikanie. Na trhu tiež pôsobí viacero spoločností s reklamou na pôžičky presahujúce úrokový strop. Takéto nebankové spoločnosti tvrdia buď, že ešte nestihli vymeniť reklamu na svojich internetových stránkach, alebo že úrokový strop predraženými pôžičkami neporušujú. V obidvoch prípadoch je na rozhodnutí súdu, či prišlo, alebo neprišlo k porušeniu zákona.

V lete začali v Občianskom zákonníku platiť aj ďalšie paragrafy chrániace ľudí pred úžerou. Exekútori napríklad nemôžu zobrať ľuďom strechu nad hlavou pre dlhy do 2–tisíc eur. V prípade dobrovoľnej dražby sa nehnuteľnosti môžu predávať len za trhovú cenu. Zdravotne postihnutým ľuďom zase exekútori nemôžu zobrať automobil v prípade problémov so splácaním úverov. Od 1. septembra 2014 musia byť ľudia do 15 dní informovaní o nezaplatení úverovej splátky listom alebo SMS správou. Finančné inštitúcie sa tak nemôžu ozvať až po zvýšení dlhu o sankčné úroky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

posedenie, stoličky, záhrada

Potrebujete zaplatiť úpravu záhrady?

25.05.2016 10:39

K rekonštrukcii rodinného domu patrí nielen úprava samotnej stavby a zariadenia, novú podobu často potrebujú aj súčasti záhrady.

banka, poplatky, mince, peniaze

Nízke úroky spustili lavínu prenášania úverov

12.04.2016 13:12

Už niekoľko mesiacov tvorí refinancovanie úverov viac ako polovicu nových obchodov.

Euro, peniaze, kríza

Národná banka upozorňuje na podozrivú nebankovku

23.03.2016 10:48

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti Europe Money Fundament so sídlom v Bratislave, ktorá nemá povolenie na poskytovanie úverov.

Jens Stoltenberg

Stoltenberg prisľúbil Poľsku viac vojakov NATO

30.05.2016 21:58

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok vo Varšave povedal, že v Poľsku bude rozmiestnených viac vojakov NATO.

USA, vojenský konvoj, vojaci

Konvoj americkej armády opustil Česko

30.05.2016 21:47

Konvoj amerických vojakov, ktorí smerujú do Pobaltia na cvičenie Saber Strike, v pondelok pred 17.00 h opustil územie Českej republiky.

auto, nehoda, autonehoda, havária, dopravná nehoda,

Košice: Vodička, ktorá spôsobila tragickú nehodu, mala 2,5 promile

30.05.2016 18:47

Vodička, ktorá v nedeľu popoludní spôsobila tragickú nehodu medzi obcami Vojčice v okrese Trebišov a Horovce v Michalovskom okrese, bola poriadne opitá.

most SNP, zničené hniezda, belorítka,

Bratislava pomôže belorítkam v stavaní hniezd pod Mostom SNP

30.05.2016 17:32

Hlavné mesto SR Bratislava zabezpečí do priestoru pod bratislavským Mostom SNP nádoby s vodou a hlinou tak, aby si belorítky mohli opäť postaviť svoje hniezda.

Denné kurzy ECB

CZKčeská koruna27.021
HUFmaďarský forint313.81
PLNpoľský zlotý4.3940
USDamerický dolár1.1139
GBPlibra šterlingov0.76125
HRKchorvátska kuna7.4848
BGNbulharský lev1.9558
CHFšvajčiarsky frank1.1058
JPYjaponský jen123.85
RUBruský rubeľ73.3946
odnaftanatural 95
16. 5. 20161.036 €zdraženie1.220 €
9. 5. 2016zdraženie1.036 €zlacnenie1.218 €
2. 5. 2016zdraženie1.035 €zdraženie1.219 €
25. 4. 2016zdraženie1.012 €zdraženie1.217 €
18. 4. 2016zlacnenie0.991 €zdraženie1.213 €
11. 4. 2016zlacnenie0.992 €zdraženie1.195 €
4. 4. 2016zlacnenie0.997 €zdraženie1.192 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR