Štát chystá pre nebankové spoločnosti licencie

Poskytovatelia spotrebiteľských úverov a pôžičiek by mali byť držiteľmi licencií, ktoré by udeľovala Národná banka Slovenska.

21.07.2013 17:28
euro, peniaze, hotovosť, financie, bankovky Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

Na potrebe takejto regulácie „nebankoviek“ na finančnom trhu sa už dohodol minister spravodlivosti Tomáš Borec so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom.

"Našim cieľom je, aby v tejto oblasti nemohli podnikať spoločnosti, ktoré sa správajú úžernícky a vážne poškodzujú spotrebiteľov,“ uviedol minister spravodlivosti Tomáš Borec. V žiadnom prípade však nebudú postihovať firmy, ktoré fungujú v medziach zákona a slušnosti. "Extrémne riešenia by donútili mnohých ľudí obracať sa na čierny trh, kde o práve ani ochrane spotrebiteľa už nemôže byť ani reč,“ dodal.

Zavedenie licencií, ktoré je v kompetencií Ministerstva financií SR, je len jedným z plánovaných opatrení na zvýšenie ochrany spotrebiteľa. Viaceré iné dôležité zmeny rezort spravodlivosti predstaví na jeseň.

"Už teraz by sme však chceli zdôrazniť, že mnohé spoločnosti zneužívajú to, že si ľudia dostatočne neuplatňujú svoje práva. Spotrebitelia by v žiadnej situácii nemali rezignovať na ochranu svojich práv. Naopak, ak sa dostanú do problémov, treba okamžite vyhľadať právnu pomoc,“ poznamenal Borec. Náš právny systém podľa neho už v súčasnosti umožňuje efektívne brániť sa voči neprijateľným zmluvným podmienkam.

Pre tých, ktorí majú nízke príjmy, je tu bezplatné Centrum právnej pomoci. Základné usmernenie občania získajú aj na Slovenskej obchodnej inšpekcii, spotrebiteľských združeniach alebo Ministerstve spravodlivosti SR, kde je zriadená komisia na posudzovanie neprijateľných podmienok v spotrebiteľských zmluvách.

Ďalšie zmeny chystajú v rozhodcovskom konaní, ktoré ministerstvo spravodlivosti považuje za dôležitú súčasť systému vymožiteľnosti práva. Dobre fungujúca súkromná arbitráž môže byť totiž často rýchlejšou a lacnejšou alternatívou k vedeniu sporu na všeobecných súdoch. Riešenie sporov pred rozhodcovskými súdmi navyše môže významne odbremeňovať všeobecné súdy.

Podľa ministra Boreca však popri serióznych rozhodcovských súdoch vzniklo v ostatných rokoch množstvo takých, ktoré sú len súčasťou širšej siete systémového poškodzovania spotrebiteľov a ich rozhodovanie nemalo so spravodlivosťou nič spoločné. Preto budú postupovať v dvoch rovinách. Na jednej strane ponechajú relatívne flexibilné pravidlá pre obchodnú arbitráž, v rámci ktorej riešia spory spravidla rovnocenní zmluvní partneri. “Spory so spotrebiteľmi však už budú môcť riešiť len tie rozhodcovské súdy, ktoré splnia prísne zákonné podmienky a ktoré budú v prípade porušovania zákona sankcionovateľné,“ vysvetlil.

Zároveň sa rozšíria dôvody, pre ktoré bude možné podať žalobu o zrušenie rozhodcovského rozsudku na všeobecnom súde. Významným spôsobom sa tiež posilní poučovacia povinnosť. "Rozhodcovská doložka v žiadnom prípade nemôže byť vsunutá milimetrovým písmom medzi všeobecné obchodné podmienky, ale bude musieť byť riadne spísaná na osobitnej listine,“ poznamenal minister spravodlivosti.

V Občianskom zákonníku sa rozšíria neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách a zároveň sa zakážu resp. obmedzia viaceré typy zabezpečovacích inštitútov a zmluvné sankcie (zmenky, záložné právo, zmluvné pokuty). "Pripravíme také zmeny v zákone, vďaka ktorým nebudú môcť občania prichádzať pre drobné porušenie nevýhodnej zmluvy o strechu nad hlavou,“ uviedol Borec. Podľa jeho slov viacerým poskytovateľom spotrebiteľských úverov a pôžičiek (resp. dodávateľom) totiž nejde ani tak o dohodnutú odplatu, ako o rozbehnutie neprimeraného zmluvného sankčného mechanizmu.

5 debata chyba