Úspešní budú platiť viac aj za Mikloša

Ľudia s vyšším príjmom budú platiť na daniach viac aj za súčasnej vlády. Vyššie poplatky musia štátu odvádzať pre "milionársku" daň, ktorá bohatším ľuďom znižuje nezdaniteľnú časť základu dane. Napriek tomu, že v čase zavádzania opatrenia ho v roku 2007 súčasný minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) nazval "trestom pre úspešných", vyššie zdanenie rezort financií zatiaľ nezruší.

22.02.2011 13:45
milionár, peniaze, euro, boháč, podnikateľ,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Niektorí ľudia sú z rozhodnutia sklamaní. „Pracujem na vyššej pozícii v jednej stavebnej firme a mesačne zarábam v hrubom približne 2 000 eur. Plat mojej manželky je pritom niekoľkonásobne nižší. Vychovávame dve deti, platíme poplatky za byt, čo nie sú malé výdavky. Náš život rozhodne nie je milionársky,“ povedal Daniel Ondák zo stredného Slovenska. Pri svojom príjme odvádza na daniach mesačne štátu 284 eur, z čoho desať eur tvorí „milionárska daň“.

Ministerstvo financií zachovanie dane vysvetľuje chýbajúci peniazmi. „Ide o kompromisné riešenie, aby bola pripravovaná daňovo–odvodová reforma rozpočtovo neutrálna. Pre jej zachovanie (milionárskej dane, pozn. red.) sa môžu napríklad mierne zvýšiť odvody do druhého piliera,“ vysvetlil Martin Jaroš, hovorca rezortu financií. Zrušenie dane v budúcnosti však podľa neho nie je vylúčené.

Podľa zástupcov koalície zostane „milionárska“ daň zachovaná aj pre výraznejšiu podporu rodín s deťmi. „V kontexte všetkých opatrení sme prijali kompromis, aby bola milionárska daň zachovaná. Bolo by nevhodné, aby rodiny s deťmi platili pre obmedzenia pri nezdaniteľnej sume na manželku viac a viac zarábajúci ľudia menej,“ obhajoval po rokovaní skupiny nezrušenie vyššieho zdanenia poslanec KDH Július Brocka. Štát týmto spôsobom vyzbiera od daňovníkov ročne o 30 miliónov viac.

Odborníci upozorňujú, že cez vyššie zdaňovanie bohatších môže krajina prísť o odborníkov. „V snahe vytvárať konkurencieschopný pracovný trh by malo byť toto opatrenie zrušené,“ myslí si Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz INESS.

Milionársku daň zaviedla v roku 2007 bývalá vláda Roberta Fica. Tento krok odôvodňovala najmä zvýšením solidarity viac zarábajúcich. Jej kritici však poukazovali napríklad aj na to, že vyššie dane sa vyhnú napríklad poslancom.

Bývalá vláda daň obhajuje. „Určite splnila svoj účel,“ konštatoval bývalý minister financií Ján Počiatek (Smer). Podľa neho daň zaťažuje bohatších ľudí, zatiaľ čo zaťažovanie spotreby súčasnou vládou sa týka aj menej zarábajúcich.

„Milionárskou daňou“ sú zaťažené asi štyri percentáľudí. V tomto roku sú to ľudia s príjmom vyšším ako 1 774 eur mesačne. Ak pritom dosiahnu hrubý príjem 3 074 eur za mesiac, nemôžu si uplatniť žiadnu odpočítateľnú položku a 19–percentnú daň z príjmu platia v plnej výške. Ešte vlani bola dolná hranica pre milionársku daň 1 475 eur. Keďže sa však zvyšovalo životné minimum a znižovala odpočítateľná položka na daňovníka, „daňových milionárov“ tento rok ubudlo.

debata chyba