Švajčiarske dôchodky nebudú

Súkromný druhý dôchodkový pilier nebol vlani pre ľudí najvýhodnejší. Sporitelia si v ňom zhodnotili úspory v priemere len o niečo nad jedno percento.

02.02.2011 06:00
euro, peniaze, eurá, plat, výhra, mzda,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Lepšie dopadli tí, čo si sporia v treťom doplnkovom dôchodkovom pilieri. Zarobili v priemere takmer dve percentá. Najhoršie peniaze zhodnocuje Sociálna poisťovňa, ktorá síce ponúka istotu, ale zarába „len“ pri asi polpercentných úrokoch.

Tretí dôchodkový pilier na rozdiel od zvyšných dvoch vlani ťažil z toho, že mohol investovať do rizikových akcií. Tie ponúkajú lepšie výnosy, ale za cenu vyššieho rizika.

Možnosť investovať do akcií spoločnostiam v druhom pilieri minulá vláda Roberta Fica cez krízu zamedzila. Súčasná vláda to ide zmeniť. Správcovské spoločnosti však upozorňujú, že ľudia by nemali mať prehnané očakávania.

„Bolo chybou, keď niektoré spoločnosti v minulosti hovorili pri druhom pilieri o možnosti získania švajčiarskych dôchodkov. To je nereálne,“ hovorí Viktor Kouřil, podpredseda asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

„Existuje vyhláška, podľa ktorej môžeme projektovať zisk maximálne do výšky päť percent pri akciových fondoch, pri vyvážených do 3,5 percenta a pri konzervatívnych do dvoch percent,“ dodal predseda asociácie Peter Socha.

Na potrebu zreálniť očakávania ľudí o výške ich budúcich výnosov z druhého piliera upozorňuje aj ministerstvo práce vo svojej analýze, ktorou sa bude zaoberať vláda.

V treťom pilieri v minulom roku najviac zhodnotila peniaze ľudí Tatra banka pri rastovom príspevkovom fonde o 6,04 percenta za rok. Pri trojročnom hodnotení iného fondu však už taká úspešná nebola. Zaistený príspevkový fond bol za posledné tri roky v strate – 1,53 percenta.

„Skutočnosť, že spomínaný fond je za tri roky v mínuse, je spôsobená negatívnou výkonnosťou vo výške mínus 10,86 percenta v roku 2008,“ povedal Peter Jánošov z DDS Tatra banky. Za prudkým poklesom tak stojí hlavne prepad cien akcií.

„Táto skutočnosť ovplyvnila výkonnosť všetkých doplnkových dôchodkových fondov v závislosti od podielu akciových investícií v ich portfóliách,“ spresnil Jánošov.

Až za tretím pilierom skončil vlani vo výnosnosti druhý pilier. Správcovské spoločnosti však upozorňujú, že systémy si nekonkurujú, ale sa dopĺňajú. „Zmyslom je rozdeliť riziko tak, že v budúcnosti bude časť dôchodku vyplácať štát a časť dôchodkové správcovské spoločnosti,“ dodal Kouřil.

Celkovo sa tento rok výnosy druhého piliera pohybovali okolo jedného percenta. Rovnaké zhodnocovanie peňazí pri všetkých fondoch spôsobila povinnosť správcovských spoločností uhradiť prípadné straty zo svojho. Dôchodkové správcovské spoločnosti tak prestali investovať do akcií a zamerali sa na menej výnosné, no bezpečnejšie dlhopisy. Nová vláda avizovala v tomto roku zavedenie nového super akciového fondu. V jeho prípade by už DSS nemuseli uhrádzať prípadné straty a znova by tak mohli investovať do akcií. Plánované výnosy by však aj tak zrejme nemali byť vyššie ako päť percent ročne.

Podľa analytikov neexistuje možnosť, ako spoľahlivo úročiť budúce výnosy v období pätnásť až tridsať rokov. „Existuje historická skúsenosť, podľa ktorej sa výnos akciových trhov v USA dlhodobo držal nad šesť percent ročne,“ povedal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Zároveň podľa neho nie je dôvod spochybňovať schopnosť trhovej ekonomiky zvyšovať produktivitu práce i kapitálu a tvoriť tak výnosy v budúcnosti. Najmenej úročné boli v minulom roku peniaze odvedené do prvého piliera. „Sociálna poisťovňa ;ako verejnoprávna inštitúcia môže mať otvorené bankové účty len v Štátnej pokladnici, ktorá stanovuje aj percentuálne sadzby úrokov,“ povedala Jana Ďuriačová, riaditeľka komunikačného odboru Sociálnej poisťovne. Všetky tieto peniaze sú následne používané na výplatu dávok a minulý rok Sociálna poisťovňa na úrokoch zarobila 156 139 eur.

Zhodnocovanie peňazí Slovákov v troch dôchodkových pilieroch

Prvý pilier – Sociálna poisťovňa

  • Na bežnom bankovom účte dôchodkového poistenia sa vlani pohybovali úroky v rozpätí od 0,1 % až do 0,6 %
    • Termínované vklady zasa zarábali v závislosti od obdobia viazanosti od 0,2 % do 0,68 %
    • V roku 2010 boli na bežnom účte dôchodkového poistenia pripísané úroky v sume 98 363 eur
    • Termínované vklady zas Sociálnej poisťovni zarobili 57 776 eur
    • Všetky peniaze boli použité na vyplácanie dôchodkov
    • Sociálna poisťovňa môže mať účty len v Štátnej pokladnici
Druhý pilier – Dôchodkové správcovské spoločnosti
obdobie rok 2010 dlhšie obdobie/dobie/rok*
konzervatívne fondy 0,66 % až 1,79 % 2,66%
vyvážené fondy 0,69 % až 1,81 % 1,32 %
rastové fondy 0,67 % až 1,77 % 0,96 %
* priemer za rok, DSS vznikli 22. 3. 2005
Tretí pilier – Doplnkové dôchodkové poistenie
2008 –1,7 %
2009 +3,4 %
2010 +1,9 %

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiy, Sociálna poisťovňa

© Autorské práva vyhradené

debata chyba