Štát smeruje podporu bývania na bohatších

Zvýhodnenú hypotéku dnes dostane len ten, kto má na účte nasporenú takmer tretinu ceny bytu.

04.03.2011 12:24
hypotéka, dom, reality Foto:
Ilustračné foto
debata

Hoci ministerstvo financií oznámilo veľké zmeny pri podpore hypoték, pre ľudí, ktorí ju najviac potrebujú, zostane nedostupná. Zvýši sa len posudzovaný príjem. Na zníženie úroku o tri percentá budú mať od apríla nárok aj dvaja ľudia so spoločným príjmom pod dvetisíc eur. Ich spoločný zárobok nebude môcť prekročiť 2,6–násobok priemernej mzdy.

„Treba si uvedomiť, že takúto hypotéku dostane len pár, ktorý má tridsať percent vlastných zdrojov, čo je približne 20–tisíc eur,“ upozornil Radovan Ďurana z Inštitútu hospodárskych a sociálnych štúdií. Preto je podľa neho na mieste otázka, či ľudia s takými vysokými úsporami naozaj potrebujú podporu od štátu.

Napríklad pri hypotéke na 30 rokov vo výške 48–tisíc eur tak môžu ľudia s úsporami počas prvých piatich rokov získať v Tatra banke úrok 2,15 percenta a mesačne splácať 181 eur. Ľudia bez úspor však splácajú pri 5,15–percentnom úroku mesačne až 262 eur.

Ďurana sa tiež pýta, prečo štát takýmto spôsobom „motivuje mladých ľudí ku kúpe predražených nehnuteľností“ a zadlžovaniu sa? „Dosah štátnej podpory na výšku cien nehnuteľností je veľmi ťažké odhadnúť, ale určite má na rast cien vplyv, keďže zvyšuje kúpnu silu ľudí,“ dodal Ďurana. Tiež nevidí dôvod, prečo na podporu majú nárok len ľudia do 35 rokov.

Ďalším príkladom neefektívnej podpory je doživotné vyplácanie nižších úrokov pre hypotéky uzavreté približne do roku 2003. V začiatkoch pôžičiek na bývanie sa totiž úrokové sadzby pohybovali na úrovni dvadsiatich percent. Za takýchto podmienok sa ľudia do zadlžovania nehrnuli a tak prišiel štát s nápadom znižovania úrokov. Mladí ľudia tak mohli pred desiatimi rokmi získať zníženie úrokov až o šesť percent. Finančné domy však ľuďom neznižovali úroky o celú štátom zaplatenú sumu.

„Banka sa mi snažila vysvetliť, že so štátnou prémiou je to tak, že o jej výšku sa úroky neznižujú jednoduchým odpočtom,“ povedal Martin Bakoš, generálny riaditeľ CEO & Partner.

Ak sa tento problém aj v budúcnosti podarí ministerstvu financií odstrániť, zmení sa len to, že štát už nebude podporovať priamo banky, ale lepšie zarábajúcich. Ľuďom totiž v priebehu času stúpa príjem a zarábajú tak oveľa viac ako v časoch, keď si brali hypotéku. „Štát by sa mal radšej zamerať na podporu výstavby obecného nájomného bývania, a to by malo byť v réžii obcí,“ dodal Ďurana.

debata chyba