Štát našiel peniaze na slnečné kolektory a kotly na biomasu

Záujemcovia o slnečné kolektory a kotly na biomasu môžu od pondelka požiadať o štátnu podporu pri kúpe týchto zariadení. Dotácie schválila vláda ešte predvlani, peniaze však uvoľnila až v tomto roku. Oproti pôvodnému zámeru môžu podporu čerpať aj spoločenstvá vlastníkov, informovala Dagmar Hlavatá z ministerstva hospodárstva.

20.04.2009 19:50 , aktualizované: 21.04.2009 14:14
Slnečné kolektory
Slnečné kolektory
debata

Štát poskytne pri kúpe slnečných kolektorov sumu sto eur (3013 korún) na meter štvorcový, alebo prispeje štvrtinou z ceny kotla na biomasu. Výška dotácie pre domácnosti na kolektory nad osem metrov štvorcových plochy bude 800 eur (24.101 korún) plus 50 eur (1506 korún) za každý ďalší meter štvorcový. Maximálna dotácia na kotle je stanovaná na 830 eur (25.005 korún). Spoločenstvá vlastníkov v bytových domoch môžu dostať dotáciu 100 eur (3013 korún) na meter štvorcový slnečných kolektorov, príspevok na kotle však nedostanú.

Štát už zverejnil informácie o programe a formuláre žiadostí na webovej stránke ministerstva hospodárstva.

Inštalované zariadenia však musia spĺňať stanovené technické parametre. Pre slnečné kolektory je to napríklad špeciálny certifikát a od budúceho roka aj minimálny energetický zisk. Záujemcovia si budú môcť podať žiadosť po ukončení inštalácie zariadenia prostredníctvom pracovísk Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. V prípade rodinných domov si žiadosť môžu podať vlastníci nehnuteľnosti na oba typy zariadenia.

Podpora využitia obnoviteľných zdrojov energie pre domácnosti sa dostala do vládneho balíčku opatrení na zmiernenie dopadov hospodárskej krízy. Ministerstvo hospodárstva sa snažilo presadiť program do štátneho rozpočtu už vlani, peniaze vtedy kabinet premiéra Roberta Fica nenašiel. Na kolektory a kotle na biomasu malo ísť pôvodne ročne 100 miliónov korún (3,32 miliónov eur), vláda však schválila na tento program sumu osem miliónov eur (241 miliónov korún).

Slnečná energia a využitie biomasy majú podľa schválenej Stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska z obnoviteľných zdrojov najväčšie možnosti ďalšieho rozvoja. Do roku 2020 by malo Slovensko vyrábať minimálne 14 percent energie z obnoviteľných zdrojov.

debata chyba