Reforma, ako ju odobrila koalícia, nebude

Zmeny v odvodoch a daniach budú nakoniec iné, ako ich odobrilo posledné rokovanie koalície. Podoba reformy posunutá na verejnú debatu nemá dostatočnú podporu v radoch koaličných poslancov a hlasovaním parlamentu by neprešla.

15.04.2011 10:10
peniaze, kalkulačka, euro Foto:
Ilustračné foto
debata

Najnovšie vyšli s odlišnou predstavou o zmenách aj zamestnávatelia. Aj tí však zrejme narazia na odpor koaličných partnerov. Do hry tak opäť prichádza mechanické prepočítanie súčasných sadzieb daní a odvodov do nového systému.

Podľa informácií Pravdy sa financmajstrom práve návrh zamestnávateľského združenia pozdáva a reforma by sa mohla uberať týmto smerom. Istú koaličnú podporu však nemá. „Stretli sme sa s Republikovou úniou zamestnávateľov a boli nám predostreté ich návrhy. Očakávam, že dostanem celý materiál o ich predstave reformy. Môj pocit z debaty je, že ich návrh ide v ústrety najmä bohatším živnostníkom,“ potvrdil včera poslanec Anton Marcinčin (KDH).

Zamestnávatelia napríklad navrhujú, aby živnostníkom z platu odchádzalo na dávkach štátu a poisťovniam namiesto koalíciou navrhovaných 41 percent len 29 percent. V takomto prípade by zamestnávatelia aj živnostníci odobrili strop pre paušálne výdavky, s čím má však problém časť kresťanských demokratov. Problémom môže byť aj návrh na zrušenie limitu pre platenie odvodov dohodárov. Za tých sa pri rokovaniach zasadzoval najmä Most, ktorý si následne aj vydobyl zavedenie limitu vo výške životného minima.

Naopak, koaličná podpora nie je vylúčená pri znížení sociálnych odvodov pri zamestnancoch z navrhovaných 19 na 18 percent. Práve pre výraznejšie znižovanie odvodovej záťaže stoja zamestnávatelia za svojím návrhom.

„Okrem toho, že sa systém sprehľadní, by sa mali znižovať sadzby pre všetky formy zamestnania sa,“ povedal včera na tlačovej besede Jozef Špirko, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov.

Súčasný koaličný návrh ako celok nemá podporu. „Ja sa budem rozhodovať podľa jednoduchých kritérií, a to, či vieme pomôcť podnikateľom. Ak nevieme, tak to nerobme. Všetkými desiatimi hlasujem za zjednodušenie systému, už aj to je ambiciózny projekt,“ spresnil Marcinčin. Spolu s ďalšími poslancami KDH by tak za reformu schválenú koalíciou nezahlasoval. Podobný postoj zastávajú aj občianski konzervatívci. Zmeny by bez ich podpory parlamentným hlasovaním neprešli.Podľa hovorcu ministerstva financií Martina Jaroša je predčasné sa vyjadrovať ku konkrétnym zmenám, pretože verejné pripomienkovanie ešte nebolo uzavreté. „Prečítame si a zvážime návrhy, ktoré prídu,“ povedal Jaroš. V súčasnosti by sa mal návrh zamestnávateľov na ministerstve financií prerátavať, ako predtým aj iné návrhy.

debata chyba