Rast penzií sa zmierni

Tohtoročné zvyšovanie dôchodkov podľa toho, ako rástli ceny a priemerné platy, bolo možno posledné. Rast penzií sa totiž chystá nová vláda zmeniť. Aj keď konkrétny návrh ešte nie je na stole, koaličné strany už avizovali, že by sa pri valorizácii mala zvýšiť solidarita.

12.07.2010 06:41
dôchodca, dôchodok, lavička, oddych, staroba Foto:
Spôsob zvyšovania dôchodkov by sa mal čoskoro zmeniť.
debata

To by znamenalo, že by niektorí penzisti mali dostať pridané menej, ako získavajú podľa dnešných pravidiel. KDH navrhuje, aby sa dôchodky zvyšovali o pevnú sumu – nižšie o väčšiu a vysoké len symbolicky. Či si tento návrh osvojí nový minister práce Jozef Mihál (SaS), zatiaľ nevedno. „Systém valorizácie bude treba zmeniť,“ odkázal zatiaľ len stručne.

Dnešný systém pravidelnej valorizácie dôchodkov je podľa viacerých analytikov pre Sociálnu poisťovňu neudržateľný a o niekoľko rokov by mohol viesť ku kolapsu.

Dôchodky sa už šesť rokov valorizujú tzv. švajčiarskou metódou, teda o priemerné číslo z inflácie a rastu platov za príslušný rok. Teda napríklad pri dvojpercentnej inflácii a zvýšení miezd o štyri percentá idú hore o tri percentá. Systém zaviedla ešte Dzurindova vláda práve preto, aby zabezpečila aj ľuďom s nízkymi dôchodkami reálny rast príjmov. Ak by sa totiž penzie zvyšovali len o infláciu, ako to odporúča časť analytikov, v pomere k cenám by boli stále na rovnakej úrovni.

Dnešný systém zvyšovania dôchodkov je však rovnako štedrý k nízkym aj vysokým penziám a spôsobuje, že rozdiely medzi dôchodkami sa každoročne zväčšujú. Napríklad pri trojpercentnej valorizácii sa 300-eurový dôchodok zvýši o 9 eur, ale 500-eurový až o 15. V nasle­dujúcom roku by prvý podrástol o 9,27 eura a druhý až o 15,45 eura. To zvyšuje aj výdavky zo štátnej kasy.

„Každá valorizácia sa v nasledujúcich rokoch premieta do ďalšieho a ďalšieho zvyšovania základu,“ zdôrazňuje Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Pripomína, že ak Sociálna poisťovňa vlani vyplatila na dôchodkoch 4,5 miliardy eur a na začiatku roku 2010 sa penzie valorizovali o 3,05 percenta, znamená to na tento rok nárast jej výdavkov o ďalších vyše 135 miliónov eur.

Návrh rozpočtu na budúci rok predpokladá zvyšovanie dôchodkov o 3,3 percenta, čo pre poisťovňu znamená ďalších 182 miliónov eur navyše. A v roku 2012 sa majú penzie výhľadovo valorizovať o ďalších 5,5 percenta, na čo treba celkovo okolo šesť miliárd eur.

„Nastupujúci kabinet by mal spomaliť zvyšovanie dôchodkov na úroveň inflácie. Pravdaže, za predpokladu, že tá zostane naďalej pod úrovňou rastu miezd,“ odporúča riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Za nevyhnutné považuje aj postupné predlžovanie dôchodkového veku aspoň na 65 rokov, ak má byť penzijný systém udržateľný aspoň do roku 2040.

Dôchodcovia sú proti. „Povedať, že štát na čosi nemá, je úplne najjednoduchšie. Môže si však len tak dovoliť zobrať tým najslabším?“ oponuje predseda Jednoty dôchodcov Kamil Vajnorský. Zrušením švajčiarskej metódy by sa podľa neho rast dôchodkov neprimerane spomalil.

Vajnorský ďalej argumentuje, že kým ceny na Slovensku už v súčasnosti dosahujú 82 percent úrovne cien vo vyspelých štátoch Európskej únie, výška miezd je naďalej hlboko pod európskym priemerom. Podľa neho možno preto v najbližších rokoch očakávať ich výraznejší rast. To by však znamenalo iba ďalšie roztváranie nožníc medzi životnou úrovňou dôchodcov a ľudí v aktívnom veku. A mnoho penzistov by to stlačilo pod hranicu chudoby.

„Pozerať sa na dôchodky len pohľadom, že ten priemerný sotva stačí na prežitie, v súčasnej situácii jednoducho nie je možné,“ nesúhlasí s ním Ďurana.

Pripomína, že popri každoročnom raste miezd klesá zároveň počet zamestnancov platiacich odvody. A kým dôchodcov stále pribúda, na ich penzie robí menej a menej pracujúcich. Poisťovňa to významne pociťuje na poklese príjmov. Na výplatu čoraz vyšších dôchodkov má tak čoraz menej zdrojov. Výpadky musí vykryť štátny rozpočet z vyzbieraných daní. „Tento postup je netransparentný. Už len z tohto dôvodu treba systém financovania dôchodkov upraviť,“ varuje Ďurana.

Valorizácia dôchodkov nebude jedinou zmenou, ktorú vláda Ivety Radičovej v penziách pripraví. Zmeniť by sa mal celý prvý pilier, zrejme aj vrátane výpočtu dôchodkov. Podrobnosti by mohli byť známe už v najbližších týždňoch.

debata chyba