Priplatia si Slováci za cigarety a alkohol?

Škatuľka cigariet alebo fľaša vodky môžu znova zdražieť. Ministerstvo financií v predchádzajúcich dňoch pripustilo, že plánuje úpravu daňových zákonov, pod ktoré spadajú okrem iných aj cigarety a alkohol. Ak by štát dane zvýšil, vybral by na spotrebných daniach viac ako plánovaných vyše 800 miliónov eur ročne. Dane z cigariet a liehu sú spolu so zdanením benzínov a nafty pri spotrebných daniach najvýnosnejšie.

16.08.2010 16:47
alkohol, vodka, nákup, obchod, supermarket Foto:
Po marcovom zvýšení dane na lieh zaznamenali predajcovia menší záujem o alkohol, preto odmietajú úvahy o ďalšom zvyšovaní spotrebnej dane.
debata

„Pri alternatívach ozdravenia verejných financií treba počítať s tým, že sa môžu zmeniť akékoľvek položky,“ povedal Pravde zdroj blízky ministerstvu financií.

Priestor na dvíhanie spotrebných daní pri porovnaní so zahraničím existuje, v rámci eurozóny má Slovensko spotrebné dane z liehu a tabaku nižšie ako väčšina štátov.

Výrobcovia liehu však tvrdia, že po zdražovaní by štát namiesto vyšších ziskov mohol, naopak, tratiť. „Ak by sa zdvihli dane, alkohol by zdražel a klesol by aj predaj. Už teraz po zvyšovaní dane v marci sme zaznamenali menší predaj. Štát by tak v konečnom dôsledku vybral na daniach menej,“ povedal Ján Király, šéf Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku.

Zvyšovanie daní je však pri ozdravovaní verejných financií iba jedným z riešení. K dôležitejším nástrojom patrí podľa odborníkov najmä šetrenie. „Na spotrebných daniach sa vyberú ročne približne dve miliardy eur. Aj keby sa zvýšila sadzba spotrebnej dane, defi cit verejných financií je taký veľký, že by to ozdravovaniu verejných financií nemuselo veľmi pomôcť. Treba sa skôr zamyslieť nad škrtaním vo výdavkoch,“ tvrdí Radovan Ďurana, analytik z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Zamyslieť by sa vláda podľa neho mala napríklad nad výsluhovými dôchodkami či prídavkami na deti pre ľudí s nadštandardnými príjmami.

Výrobcovia liehu už teraz varujú, že ak sa ceny zvýšia, môže sa v liehovaroch začať prepúšťať. „Už od apríla sa v niektorých firmách pre malý odbyt pracuje na špeciálny režim. Ak by sa znova zdražovalo, mohlo by to znamenať ešte menej roboty a prepúšťanie,“ tvrdí Király.

V porovnaní so zahraničím je pritom na Slovensku daň na lieh o tri štvrtiny nižšia ako vo Fínsku, ktoré má v únii najvyššie daňové zaťaženie na alkohol. Pri cigaretách má zas Slovensko oproti Írsku nižšie dane o viac ako tretinu. Porovnávaniu s ostatnými krajinami sa však liehovarníci bránia. „Nemôžeme porovnávať Slovensko s Fínskom. Je to iná krajina s odlišnými zvykmi a životným štandardom,“ myslí si Király.

Pri možnom zvyšovaní dane pritom zrejme nejde o jedinú zmenu, ktorá na tabakových výrobcov čaká. Európska únia plánuje zaviesť jednotné škatuľky cigariet, na ktorých bude dominovať varovanie o škodlivosti fajčenia, zmiznúť by mali logá, farby, znaky či obrázky. Proti tomuto návrhu sa začali búriť viaceré tabakové firmy, podľa ktorých by opatrenie obmedzovalo súťaž medzi spoločnosťami.

debata chyba