Pribúda ľudí, ktorí nevládzu splácať úvery

Spolu majú ľudia na Slovensku napožičiavaných približne 14 miliárd eur. Najväčšiu časť, približne dve tretiny, tvoria úvery na bývanie. Práve pri týchto úveroch počet neplatičov vzrástol.

31.05.2010 06:07
hypotéka, peňaženka, bývanie, úver, peniaze Foto:
Z tisíceurového úveru Slováci nesplatili približne 54 eur.
debata

Podľa aktuálnej štatistiky Národnej banky Slovenska podiel úverov na bývanie, ktoré domácnosti nevládzu splácať, stúpol koncom prvého štvrťroka oproti koncu vlaňajška o takmer 47 miliónov eur na 337 miliónov, v percentuálnom vyjadrení nárast predstavuje pol percenta, na aktuálnych 3,7 percenta.

„Ak by sme dlhy Slovákov prepočítali na jedného obyvateľa, v priemere dlhuje obyvateľ Slovenska (vrátane malých detí a seniorov) banke približne 2 600 eur,“ uviedol Eduard Hagara, analytik ING. Ako je to v ostatných krajinách?

„Pri medzinárodnom porovnávaní je lepšie pozerať sa na zadlženosť v pomere k výkonnosti ekonomiky. V pomere k HDP je zadlženie slovenských domácností jedno z najnižších v Európskej únii, nižšie je už len v Rumunsku,“ hovorí analytik. Na Slovensku dosahuje tento pomerový ukazovateľ 22,4 percenta, takže sa dá povedať, že zadlženie slovenských domácností je asi trikrát menšie ako priemer v EÚ ( tam je to 60 percent). „V únii sú najviac zadlžení Dáni, ktorí nedokážu zadlženosť úplne pokryť tým, čo vyprodukujú v priebehu jedného roka. Zadlženosť obyvateľov tam dosahuje takmer 140 percent HDP,“ vysvetľuje Hagara.

Počet neplatičov pritom rastie. „V marci bola situácia taká, že z tisíceurového úveru Slováci nesplatili približne 54 eur. Oproti predkrízovému obdobiu je to výrazné zhoršenie. V júni 2008 Slováci nesplácali z 1 000 eur len asi 32 eur, takže miera zlyhaných úverov narástla odvtedy o dve tretiny,“ upozornil analytik. Je pritom prirodzené, že v zlých ekonomických časoch sa úvery splácajú horšie a zároveň sú banky pri poskytovaní nových úverov opatrné pre obavy, že klient môže ľahšie prísť o zamestnanie. Čo sa týka druhov úverov, najhoršie ľudia splácajú spotrebiteľské úvery (nesplatených je 123 eur z 1 000). Najpriaznivejšia je situácia pri úveroch na bývanie (kde sa nespláca 30 eur z 1 000).

Ako hovorí analytik ING, medzinárodné porovnanie signalizuje, že zadlženosť Slovákov ešte môže výrazne narásť. „Pre nesplácanie úverov je dôležitá situácia na trhu práce. Keď ekonomika bude produkovať nové pracovné miesta, začne sa zlepšovať aj situácia s nesplácaním úverov. Zatiaľ sa však trh práce len konsoliduje a stabilnejší rast zamestnanosti očakávame až v budúcom roku,“ dodal Hagara.

debata chyba