Prenajímatelia sa musia do konca mesiaca prihlásiť do zdravotnej poisťovne

Každý, kto prenajíma nehnuteľnosť, sa musí po novom prihlásiť do zdravotnej poisťovne. Netýka sa to len prenajímateľov, ktorí sú zdravotne poistení v zahraničí a u nás prenajímajú byt alebo časť rodinného domu, ale aj nebytové priestory.

22.01.2011 06:30
účty, faktúry, dane, odvody, kalkulačka Foto:
Prenajímatelia nehnuteľností sa musia do konca januára prihlásiť do zdravotnej poisťovne. Každá poisťovňa má však iné tlačivá. Tie si možno vytlačiť z ich webových stránok. Poisťovne na nich uvádzajú aj viacero príkladov, ako postupovať.
debata

Preddavky na zdravotné poistenie ešte v tomto roku platiť netreba, ale prenajímatelia musia rátať s tým, že v zúčtovaní zdravotných odvodov, ktoré odovzdajú na budúci rok, už príjem z prenájmu zarátaný bude.

„Prihlášku do zdravotnej poisťovne treba vyplniť a poslať do konca januára. V prípade, že prenajímateľ nehnuteľností je ako samostatne zárobkovo činná osoba už vo svojej zdravotnej poisťovni registrovaný, novú prihlášku podávať nemusí,“ vraví Katarína Zollerová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Povinnosť sa vzťahuje aj na rodičov alebo iných zákonných zástupcov detí, ktoré nehnuteľnosť zdedili alebo nadobudli darom a tá sa ďalej prenajíma. Týka sa aj bytov v podnájme, ak ich vlastník prenajal a prenajímateľ ich dal do nájmu ďalším osobám. „Ak bol prenajímateľ doteraz registrovaný len ako zamestnanec alebo ako poistenec štátu, napríklad ak nehnuteľnosti prenajímajú starobní dôchodcovia, mamičky či študenti, ktorí v poisťovni doteraz neboli registrovaní ako SZČO, musia sa ako také osoby prihlásiť.“ Na tento účel sú určené osobitné tlačivá, každá poisťovňa má však iné, ktoré si možno vytlačiť z webovej stránky danej poisťovne.

Do konca januára ich treba vyplnené poslať na príslušnú adresu poštou alebo doručiť osobne. Žiadne doklady sa k tlačivu neprikladajú.

Kto sa musí registrovať

Pravidlá pre všetky zdravotné poisťovne sú rovnaké. Poisťovne na svojich stránkach uvádzajú viacero príkladov, ako postupovať. „V tomto roku sa preddavky na zdravotné poistenie ešte platiť nemusia. Jeho výška totiž nie je zákonom určená. Prenajímateľ si ju však môže určiť sám, ak nechce, aby pri vyúčtovaní na budúci rok nemusel platiť naraz veľa,“ vraví Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zúčtovanie zdravotného poistenia za tento rok sa bude podávať do marca budúceho roku (2012) a platiť sa už bude aj zo sumy nájmu za rok 2011, ktorá prevýši 500 eur. Na zdravotné poistenie sa platí 14 percent z celkových ročných príjmov, zdravotne ťažko postihnuté osoby a invalidní dôchodcovia platia o polovicu menej, 7 percent. Podobne postupuje aj prenajímateľ, ktorý je zamestnaný na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. A tiež študent, ak byt prenajíma a popri štúdiu pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov. Z príjmov z dohôd sa neplatí poistné na zdravotné poistenie. V rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia za tento rok si v budúcom roku do konca marca tieto osoby zúčtujú príjmy z nájmu nehnuteľnosti. Ale len tie, ktoré v tomto roku prevýšia 500 eur. Ročné zúčtovanie si budú podávať už sami. Bude tak musieť urobiť zamestnanec, ktorý prenajíma nehnuteľnosť a popri tom pracuje na dohodu, ako aj ten, kto má príjem z nájmu a pracuje na základe pracovnej zmluvy.

Ako postupujú manželia

Rôzne situácie môžu vzniknúť, ak nehnuteľnosť, s výnimkou pozemkov, prenajímajú manželia a majú ju v bezpodielovom spoluvlastníctve. „Ak je manžel samostatne zárobkovo činnou osobou, a teda vlani podával ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2009, je v zdravotnej poisťovni už registrovaný. Ak je prenajímateľom spolu s manželkou, ktorá je zamestnaná, obaja majú registračnú povinnosť na daňovom úrade. Manžel, keďže už na daňovom úrade registrovaný je, z titulu živnosti daňové identifikačné číslo už pridelené má a nemusí si plniť oznamovaciu povinnosť v zdravotnej poisťovni,“ vysvetľuje Balážová. „Registruje sa len manželka. Na daňovom úrade, ktorý jej pridelí DIČ, aj v zdravotnej poisťovni.“

Manželka bude mať v súbehu so zamestnaním preddavok 0 eur alebo sumu, ktorú si určí. Manžel platí aj naďalej v takej výške, ako si preddavok vypočítal v rámci podaného ročného zúčtovania za rok 2009. „Tohtoročné príjmy z prenájmu, ktoré presiahnu u každého z manželov 500 eur, si zúčtujú až v ďalšom roku, v ročnom zúčtovaní za rok 2011.“ Dôchodcovia sa musia prihlásiť tiež Registrovať sa musia aj penzisti, ktorí prenajímajú nehnuteľnosti a nie sú zamestnaní ani nepodnikajú. V prípade, že dôchodca prenajíma len pozemok, považuje sa aj naďalej za poistenca štátu a platiteľom poistného na zdravotné poistenie bude naďalej štát.

„Fyzická osoba, ktorá prenajíma len pozemky, nie je povinná registrovať sa ani na daňovom úrade, ani v zdravotnej poisťovni. Ak však dôchodca má v tomto roku príjem z prenájmu bytu, garáže či rodinného domu, je už povinný prihlásiť sa do konca januára vo svojej zdravotnej poisťovni. A to aj keď prenajíma čo i len jednu izbu,“ dodáva Balážová.

Minimálna výška preddavku ani v tomto prípade nie je určená. Ak však v tomto roku príjem z nájmu všetkých nehnuteľností nepresiahne 500 eur, nebude musieť na budúci rok podávať ani daňové priznanie, ani platiť zdravotné poistenie. „Na zdravotné poistenie sa však prihlásiť musí, ak prenajíma byt, garáž, rodinný dom alebo len jednu izbu,“ upozorňuje Balážová. „Novú prihlášku nemusí vypĺňať jedine osoba, ktorá sa už považuje za SZČO, teda ktorá z toho dôvodu už podávala ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2009 a zároveň má ďalej aj v tomto roku príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, povedzme, ak ďalej prenajíma nebytový priestor alebo byt. Nemusí sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni, pretože už ako SZČO je evidovaná a aj naďalej platí taký preddavok, aký jej vyšiel z ročného zúčtovania za rok 2009. V rámci zúčtovania platieb poistného za rok 2011, ktoré sa bude robiť až v nasledujúcom roku, sa do vymeriavacieho základu zahrnú jednak príjmy zo živnosti, jednak príjmy z prenájmu. Z príjmov z prenájmu však zahrnie do vymeriavacieho základu len sumu prevyšujúcu 500 eur. Registrovať sa musí prenajímateľ, ktorý prenajme svoju nehnuteľnosť osobe a tá ju prenajme ďalšej osobe. "Vzhľadom na to, že obaja budú mať príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, obaja by mali byť registrovaní na daňovom úrade. Majú príjmy z prenájmu nehnuteľností, a teda obaja by na účely zdravotného poistenia boli považovaní za samostatne zárobkovo činnú osobu,“ hovorí Balážová.

Pracujete v zahraničí a tu prenajímate byt

Ak niekto pracuje alebo podniká v dvoch alebo viacerých štátoch EÚ a na Slovensku prenajíma byt, o tom, podľa akej legislatívy má postupovať, musí rozhodnúť kompetentná inštitúcia. U nás je to Sociálna poisťovňa. Ak určí, že sa bude postupovať podľa slovenskej legislatívy, dostane prenajímateľ formulár E101SK. Ak nie, odporučí ho na kompetentnú inštitúciu v danom štáte, kde sa má uchádzať o vydanie formulára E101.

Pre zdravotnú poisťovňu nie je v tomto prípade prijateľný nijaký iný doklad, ako formulár E101, prípadne novší formulár PD A1. Bez týchto formulárov so svojím poistencom nemôže skončiť poistenie alebo, naopak, uzavrieť zmluvu, ak by bol aj naďalej poistencom jednej z našich zdravotných poisťovní. Ak fyzická osoba bude vyňatá z poistenia v SR z titulu poistenia mimo EÚ a má príjmy z prenájmu – nemusí sa prihlásiť ako SZČO a platiť preddavky, pretože nie je povinne verejne zdravotne poistená.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba