Predčasné splatenie úveru bude stáť aj o štvrtinu menej

Za skoršie vrátenie požičaných peňazí banke, lízingovej či nebankovej spoločnosti budú od 11. júna platiť ľudia menej. Na Slovensku totiž začne platiť nový zákon o spotrebiteľských úveroch, ktorý tento týždeň odobril parlament.

13.03.2010 06:54
peniaze, euro, bankovky, mince Foto:
Ten, kto bude chcieť splatiť úver skôr, zaplatí na poplatkoch menej. Od 11. júna budú pri predčasnom splatení úveru platiť nové pravidlá.
debata

Výhodnejšie pravidlá pre spotrebiteľov v rámci dvadsaťsedmičky krajín Európskej únie nadiktoval Brusel. „Nová hranica pre poplatky za predčasné splatenie pôžičky bude platiť pre úvery, ktoré si ľudia vezmú po 11. júni. Zároveň sa však bude vzťahovať aj na staršie pôžičky, musia však byť uzatvorené na dobu neurčitú,“ vysvetlil nové pravidlá Vladimír Dvořáček, šéf sekcie finančného trhu na ministerstve financií.

Kým v súčasnosti môžu podľa zákona finančné inštitúcie za skoršie vyplatenie úveru pýtať najviac štyri percentá zo zostávajúcej sumy, od júna hranica klesne. Najviac jedno percento zo zostávajúceho dlhu budú môcť banky, lízingovky a nebankové subjekty inkasovať od človeka, ktorý chce pôžičku vyplatiť viac ako rok dopredu. Ak mu do poslednej splátky zostáva menej ako rok, pokuta za predčasné splatenie nesmie prekročiť pol percenta zo zostatku.

Predčasné splatenie úveru po novom
– od 11. júna platí strop, koľko najviac môže finančná inštitúcia vypýtať za predčasné splatenie pôžičky
– komu zostáva do vyplatenia poslednej splátky menej ako rok, zaplatí najviac 0,5 % zo zostávajúcej sumy
– kto má posielať splátky ešte viac ako rok, zaplatí najviac 1 % zo zostávajúcej sumy

Zároveň nesmie cez takýto poplatok spotrebiteľ zaplatiť banke, lízingovej či nebankovej firme viac ako by boli úroky, ktoré by platil do pôvodne dohodnutého dátumu splatnosti. Novinka môže ušetriť spotrebiteľom – najmä pri vyšších alebo veľmi rýchlo splatených úveroch – desiatky eur, ktoré dnes platia na dodatočných pokutách. Lízingové spoločnosti aj banky totiž v súčasnosti využívajú zväčša možnosť inkasovať od klientov štyri percentá. Vďaka novým pravidlám teda budú platiť aspoň o štvrtinu menej.

V niektorých prípadoch sa však už aj dnes dá spotrebný úver vyplatiť bez poplatku. Napríklad v banke ČSOB je skoršie vyplatenie pôžičky bezplatné, ak tak človek urobí k dátumu obnovenia úrokovej sadzby. Najväčšia banka na trhu, Slovenská sporiteľňa, poplatok nepýta pri starších spotrebných úveroch na čokoľvek, ktoré poskytla do 31. júla 2002.

„Bezplatné je predčasné splatenie aj pri úveroch na čokoľvek poskytnutých od apríla 2009, ak sú zabezpečené finančnými prostriedkami,“ dodal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. Ak zákazník tejto banky nespadá do vyššie uvedených kategórií a chcel by napríklad splatiť zostávajúcich 330 eur úveru, ktorého pôvodná splatnosť je 1. januára 2011, zaplatí banke podľa Frimmera poplatok 9,95 eura. Ak by pôvodná splatnosť pôžičky bola o rok neskôr, poplatok stúpne. Ak by bola naopak skôr, poplatok klesne.

Vo VÚB banke stojí skoršie splatenie pôžičky tri percentá, Tatra banka aj UniCredit Bank inkasujú štyri percentá z predčasne splatenej sumy úveru. „Výpočet poplatku, na ktorý má finančná inštitúcia nárok, musí byť prehľadný a pre spotrebiteľa zrozumiteľný už v predzmluvnej fáze. Metóda výpočtu musí zároveň uľahčiť kontrolu kompetentnej inštitúcii,“ uvádza nový zákon.

Nové pravidlá pri predčasnom splatení úveru

Koho sa zmeny týkajú

  • platia len pre spotrebiteľské úvery, nie pôžičky založené nehnuteľnosťou
  • dotknú sa všetkých, ktorí si pôžičku vezmú po 11. júni 2010
  • zároveň však platia aj pre ľudí, ktorí už úver majú, musí však byť na dobu neurčitú

POZOR: Kto si vzal spotrebný úver napríklad pred rokom na päť rokov, nové pravidlá preňho neplatia. Ak sa rozhodne predčasne pôžičku splatiť napríklad v júli tohto roka, napriek novému zákonu si banka môže od neho vypýtať vyšší poplatok. Riadiť sa totiž bude doterajšími pravidlami.

Čo robiť, ak si finančná inštitúcia vypýta viac

  • najskôr sa treba obrátiť priamo na banku, lízingovú spoločnosť alebo nebankový subjekt so sťažnosťou
  • ak spotrebiteľ neuspeje, môže sa sťažovať u bankového ombudsmana, v Národnej banke Slovenska a na ministerstve financií
  • dodržiavanie nových pravidiel bude až do konca tohto roka kontrolovať Slovenská obchodná inšpekcia
  • od januára 2011 by mala vzniknúť nová inštitúcia, ktorá by mala riešiť problémy občanov s finančnými domami

ZDROJ: zákon o spotrebiteľských úveroch, MF SR

debata chyba