Pravidlá pri súkromných dôchodkoch sa uvoľňujú

Vláda sa s penzijnými firmami už dohodla na zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Od Nového roku si ľudia budú môcť reálne vybrať, ako chcú zhodnocovať svoje peniaze.

22.09.2010 13:36
dôchodok, druhý pilier, sporenie, dôchodca,... Foto:
Zmeny v druhom pilieri opäť umožnia dôchodkovým spoločnostiam investovať do rizikovejších ale výnosnejších akcií.
debata

Ak sa rozhodnú pre konzervatívny fond, dôchodkové správcovské spoločnosti im prípadnú stratu aj naďalej doplatia z vlastných peňazí. Zmena má nastať pri vyváženom a rastovom fonde. Tu budú prípadné straty odpočítané ľuďom z vložených peňazí. Padá tak ochrana, ktorú zaviedla minulá vláda. Okrem rizika strát však dostanú ľudia pri vyššom riziku investície aj možnosť viac zarobiť.

„V podstate sme sa s vládou dohodli, že v prípade rizikovejších fondov nebudeme musieť zo svojho majetku platiť prípadné straty,“ povedal Viktor Kouřil, člen predstavenstva spoločnosti VÚB Generali DSS. Vďaka tejto zmene budú môcť správcovské spoločnosti opäť investovať aj do rizikovejších akcií. Tie v porovnaní s dlhopismi ľuďom ponúkajú možnosť vyšších ziskov, ale aj straty.

„Nedá sa totiž ponúknuť vysoký zisk a zároveň garantovať nulovú stratu,“ doplnil Kouřil. DSS sa s vládou dohodli aj na zmene hodnotenia výkonnosti konzervatívnych fondov. Štát bude kontrolovať ich výkonnosť raz za rok. Momentálne tak robí prostredníctvom Národnej banky Slovenska každého pol roka. Bez zmeny by malo ostať pravidlo, že v prípade dosiahnutia straty si poisťovne aj naďalej nebudú môcť účtovať poplatky za služby.

Tomuto pravidlu zavedenému ešte minulou vládou sa už nebránia ani samotné správcovské spoločnosti. „Nemôžeme od ľudí žiadať peniaze, ak v dôchodkových fondoch dosiahneme stratu,“ doplnil Kouřil. Minulá vláda tým chcela zabrániť tomu, aby ľudia mali vo fondoch menej peňazí, ako do nich vložili. DSS však na túto zmenu reagovali výpredajom rizikovejších akcií a nákupom dlhopisov s prevažne dvojročnou dobou splatnosti.

„V podstate sa tak vytvorili tri rovnaké dôchodkové fondy, čo nemá žiadny zmysel,“ povedal Peter Goliaš, riaditeľ INEKO. Budúci dôchodcovia tak boli podľa neho obraní o možnosť dosiahnuť vyšší výnos pri dlhodobom investovaní. Väčšina analytikov sa totiž zhoduje v tom, že investície do akcií sú z dlhodobého hľadiska výnosnejšie v porovnaní s dlhopismi. V budúcnosti bude do akcií opäť najviac investovať rastový fond. Konzervatívny bude stále preferovať dlhopisy, a vyvážený bude mixom.

Ministerstvo práce, pod ktorého kompetencie patrí druhý pilier, sa k pripravovaným zmenám nechcelo vyjadriť. Ofi ciálne potvrdilo len nemennosť odvodov. „Ľudia aj v budúcnosti budú deväť percent odvádzať do Sociálnej poisťovne a ďalších deväť na svoje súkromné účty,“ povedala Slavomíra Sélešová, hovorkyňa ministerstva práce. Podľa hovorkyne sa tiež v zákone určí, že budúce príjmy z privatizácie štátneho majetku sa budú môcť použiť iba na krytie nákladov spojených s dôchodkovou reformou.

debata chyba