Piaty fond v druhom pilieri nebude

Minister práce Jozef Mihál (SaS) nepodporí vznik nového super akciového fondu. Za najlepšie riešene pre ľudí naďalej považuje svoju verziu reformy starobného dôchodkového sporenia.

08.09.2011 12:18
burza, akcie, ruka, investovanie Foto:
Ilustračné foto
debata

V takomto prípade Dôchodkové správcovské spoločnosti neplánujú ani po schválení reformy pre konzervatívne správanie ľudí výrazne investovať do akcií. Paradoxne by tak jedna z kľúčových reforiem súčasnej vlády nezmenila vôbec nič.

Ministerstvo práce napriek tomu verí, že po schválení novely budú DSS dobrovoľne opäť investovať do akcií v dnešných vyvážených a rastových fondoch. ,,Pokiaľ by konali nezodpovedne a ignorovali by vôľu sporiteľov vkladať peniaze do akcií, ministerstvo práce je opäť pripravené zasiahnuť v prospech občanov. Nástroje na to pripravené máme," povedala Slavomíra Selešová, hovorkyňa ministerstva práce.

Štát by tak nútil správcov penzií rizikovo investovať peniaze ľudí určené na budúce dôchodky. K tomuto riešeniu vládu motivujú historické skúsenosti, podľa ktorých akcie z dlhodobého pohľadu vždy zarobili najviac. ,,Keby sme do akcií investovali tak, ako v treťom pilieri, tak našim klientom by sme dnes prerobili zhruba štyristo miliónov eur," povedal Viktor Kouřil, podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Súčasný prepad totiž stiahol majetok ľudí investovaný do akcií cez doplnkové dôchodkové sporenie zhruba o desať percent.

,,Keď mi prikážu investovať do akcií a ľudia potom prídu o peniaze, tak to bude vláda Ivety Radičovej, ktorá za to ponesie zodpovednosť," dodal Kouřil. Manažéri dôchodkových fondov sa totiž snažia predávať akcie pred ich pádom a znova ich nakupujú po dosiahnutí dna. Ak ich však nestihnú predať pred prepadom, ľudia zaznamenávajú vysoké straty. ,,Povinné držanie akcií by som preto považovala za veľmi nerozumné," povedala Markéta Šichtařová, riaditeľka Next Finance.

Mihál plánuje déeseskám zrušiť povinnosť doplácania strát pri dnešných zmiešaných a akciových fondoch. Prípadné straty sa ľuďom budú naďalej hradiť len v dnešnom konzervatívnom fonde. V budúcnosti by mal investovať konzervatívne, a teda najmä do dlhopisov. ,,Lenže takýto pohľad na investovanie dnes už neplatí. Napríklad akcie najlepších španielskych firiem vykazujú dnes menšie výkyvy ako dlhopisy tejto krajiny," dodala Šichtařová.

Slovenská vláda sa tak podľa nej na investovanie pozerá ekonomickým pohľadom platným pred niekoľkými rokmi. ,,Riziko krachu zadlžených krajín eurozóny je veľmi vysoké. V dnešnej podobe nemusí prežiť ani spoločná mena euro," dodala Šichtařová. Ak sa to naozaj stane, všetky dôchodkové spoločnosti v Európe utrpia veľké straty. ,,Myslíme si tak, že v budúcnosti začnú vlády opäť viac preferovať prvý pilier," uzavrela Šichtařová.

Ďalšou schválenou zmenou je, že ľudia, ktorí dosiahli dôchodkový vek, budú musieť sporiť v druhom pilieri len desať rokov. ,,Dokonca uvažujeme o úplnom zrušení povinnej doby sporenia," dodal Mihál.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba