Odvody opäť stúpnu. Kto zaplatí viac?

Odvody, ktoré sú na Slovensku už teraz vysoké, od júla ešte porastú. A to všetkým zamestnancom, ktorí zarábajú viac ako 1 116 eur. Do Sociálnej poisťovne viac zaplatia aj ich zamestnávatelia a niektorí živnostníci.

15.05.2010 07:56
kaderníčka, vlasy, živnostník Foto:
Vyššie odvody budú od júla platiť zamestnanci, firmy, aj živnostníci.
debata (58)

Od júla sa totiž zvyšuje maximálny vymeriavací základ, z ktorého sa sociálne odvody počítajú. Maximálny vymeriavací základ pre sociálne odvody sa odvíja od priemernej mzdy v hospodárstve. Upravuje sa každý rok k júlu podľa toho, o koľko mzda v uplynulom roku vzrástla. Podľa Štatistického úradu dosiahla minulý rok 744,50 eura, čo je o 21,47 eura viac než predvlani.

Najvyšší vymeriavací základ pre odvody na nemocenské poistenie, ktoré je 1,5-násobok priemernej mzdy, tak dosiahne 1 116,75 eura. Pre dôchodkové, invalidné či poistenie v nezamestnanosti bude 2 978 eur, čo je štvornásobok priemernej mzdy.

Úprava vymeriavacieho základu v praxi znamená, že živnostník, ktorý doteraz platil odvody maximálne 799,50 eura, zaplatí po novom približne 823 eur. Zvýšenie pocíti zo všetkých platiteľov najviac, takmer o 24 eur mesačne. Navyše si musí vypočítať správny vymeriavací základ sám, ak však má pochybnosti, môže o radu požiadať Sociálnu poisťovňu.

Ako sa menia odvody (v eurách)
  vymeriavací základ maximálne odvody zamestnancov maximálne odvody živnostníkov
dnes 8 676,36 246,30 799,50
od 1. júla 2010 8 934 253,88 823,42

Zamestnanec s vyšším príjmom, ktorému zamestnávateľ každý mesiac strhával z platu na sociálne odvody 246,30 eura, zaplatí viac o 7,6 eura, teda až 254 eur. Zamestnávateľ za takéhoto človeka odvedie Sociálnej poisťovni až o dvadsať eur navyše oproti súčasnosti.

Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Petra Goliaša sú sadzby odvodov vysoké. „Súčasne tiež existuje veľa legálnych spôsobov, ako odvody neplatiť, no doplácajú na to tí, ktorí ich riadne platia a nechcú špekulovať,“ vraví.

Podľa neho treba presadiť reformu, ktorá upchá diery, zjednotí pravidlá a podľa možností aj zníži sadzby a odvodovú záťaž. To, že podiel našich odvodov je v rámci Európskej únie u nás vysoký, potvrdzuje aj Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských štúdií Iness. „Na druhej strane máme relatívne nízke priame dane. Navyše Sociálna poisťovňa v minulom roku nevybrala na odvodoch dostatok peňazí na to, aby vyplatila všetky starobné dôchodky,“ poznamenal.

Vynára sa teda otázka, či sú nízke odvody, alebo či sú výdavky Sociálnej poisťovne vysoké. „Pri hľadaní odpovede, či sú odvody zbytočne vysoké, je dôležité nielen ideologické hľadisko, ale aj dopad na motivácie pracujúcich, zamestnávateľov či živnostníkov. Ak vysoké odvody bránia tvorbe pracovných miest, potom možno povedať, že sú príliš vysoké. Pravidelný rast výšky odvodov sám osebe nepredstavuje významnú zmenu situácie. Potrebná je celospoločenská diskusia o dôchodkovom systéme. Dnes je isté akurát to, že súčasný stav nie je udržateľný, lebo vedie k zadlžovaniu,“ tvrdí Ďurana.

Toho, kto si založil živnosť tento rok, sa táto zmena netýka, v Sociálnej poisťovni sa v prvý rok podnikania nemusí prihlasovať. Bude to musieť urobiť až k 1. júlu 2011, keď predloží výpis z daňového priznania za predchádzajúci rok. Ak začal podnikať v priebehu roku 2009 a prvé daňové priznanie podal k 31. marcu tohto roka, povinnosť platiť mu vzniká práve k 1. júlu 2010. Ľudia, ktorí si dobrovoľne platia poistné, si od júla odvody zvyšovať nemusia, iba ak chcú.

Najvyšší vymeriavací základ na platenie poistného (platný od 1. júla)

na garančné a nemocenské poistenie. Jeho výšku si vypočítate takto:

1,5 x (1/12 z 8 934 – VVZ) = 1,5 × 744,50

do 30. júna ide o sumu 1 084,54 eura, od 1. júla do 30. júna 2011 sa zvyšuje na 1 116,75 eura

na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a na platenie do rezervného fondu solidarity vypočítame:

4 x (1/12 z 8 934 – VVZ) = 4 × 744,50

do 30. júna to je suma 2 892,12 eura, od 1. júla do 30. júna 2011 sa táto suma zvyšuje na 2 978 eur

Čo sa platí z jednotlivých poistení:

Nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva. Poskytujú sa z neho dávky: nemocenské, ošetrovné, vyrovnávacia dávka, materské

Dôchodkové poistenie má dva podsystémy: starobné poistenie na zabezpečenie príjmu v starobe a pre prípad úmrtia a invalidné poistenie pre prípad poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. Vypláca sa z neho: starobný, predčasný starobný dôchodok, vdovský či vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok. Z invalidného poistenia sa platí: invalidný dôchodok, vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok

Poistenie v nezamestnanosti sa platí pre prípad straty príjmu v dôsledku nezamestnanosti

Garančné poistenie slúži pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie

Úrazové poistenie nahradilo zákonné poistenie zodpovednosti zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a chorobe z povolania. Vypláca sa z neho napríklad úrazový príplatok či renta, jednorazové odškodnenie, pracovná rehabilitácia, náhrada za bolesť a podobne

Zdroj: Sociálna poisťovňa

58 debata chyba