Čo robiť, aby vám štát vrátil už zaplatené dane

Od dane je oslobodený príjem do výšky polovice nezdaniteľnej časti základu dane. V tomto roku tak môžu penzisti celkovo zarobiť bez daní maximálne 1 901,67 eura. O tom, či vám štát vráti dane, ktoré vám zamestnávateľ strhol z platu, rozhoduje celkový hrubý príjem ešte pred odpočítaním odvodov. Treba zrátať príjmy od všetkých zamestnávateľov, prípadne ďalšie príjmy ako z prenájmu či zo živnosti. Ak výsledná suma nie je vyššia ako 1 901,67 eura, máte nárok na vrátenie daní.

05.04.2016 11:53
dane, kalkulačka, odvody, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata
  • Kto chce získať naspäť zaplatené dane, musí sám podať daňové priznanie. Ľudia, ktorí majú len príjem zo zamestnania, podávajú daňové priznanie typu A. Na jeho vyplnenie je potrebné potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu a zrazených daniach a odvodoch. Toto potvrdenie vám každý zamestnávateľ musí vystaviť.
  • Ak chcete získať naspäť dane, nestačí, ak požiadate svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania daní. Zúčtovanie vám síce môže zamestnávateľ urobiť, ale v takom prípade vám daňový úrad nevráti žiadne dane. Preto je lepšie, ak sami podáte daňové priznanie.
  • V daňovom priznaní je aj kolónka, do ktorej sa uvádza výška celoročného dôchodku. Výšku dôchodku však musia uviesť len tí penzisti, ktorých dôchodok je nízky, a preto im vznikne nárok aspoň na časť nezdaniteľného minima. Ak niekto žiada o vrátenie preplatku, ktorý mu vznikol z dôvodu, že jeho zárobok bol nižší ako polovica nezdaniteľného minima, výšku dôchodku nemusí uviesť.
  • O vrátenie daňového preplatku je potrebné požiadať. Žiadosť o vrátenie preplatku je priamo súčasťou daňového priznania. Penzista si vyberie, či chce peniaze poslať poštou, alebo prevodom na účet. Ak niekto nevyplní žiadosť o vrátenie preplatku, bude musieť poslať samostatnú žiadosť, inak mu ho daňový úrad nevráti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pracujúci dôchodcovia