Závet môžete mať doma aj uložiť u notára

Platnosť závetu ovplyvňuje viacero okolností a zákonom stanovených náležitostí. Mnohí ľudia sa domnievajú, že ak má niekto závet uložený doma v zásuvke, ide o neplatný kus papiera. Nie je to tak.

15.08.2015 08:46
debata

Platnosť testamentu nezávisí od jeho úschovy štátnym orgánom. Osoba, ktorá závet napísala, môže si ho ponechať u seba, môže ho zveriť svojmu dôverníkovi, dedičovi alebo právnemu zástupcovi. Ak je závet v úschove u notára, ktorým nemusí byť len notár, ktorý je príslušný na dedičské konanie, prípadne u niekoho iného, ako je dedič, oddiali sa zistenie stavu a obsahu závetu.

Ak si poručiteľ závet nechá u seba, hrozí nebezpečie, že sa závet stratí alebo sa dostane do nepovolaných rúk. Ak je závet u dediča, má tento spôsob úschovy zvláštnu výhodu vtedy, ako ide o osamelo žijúceho občana.

Najspoľahlivejším spôsobom úschovy závetu je jeho uloženie u notára. Závet možno zveriť ktorémukoľvek notárovi. Po prijatí závetu je notár povinný spísať zápisnicu, ktorá musí obsahovať náležitosti k úschove listiny (miesto a čas prevzatia závetu, meno, priezvisko, rodné číslo, dátum narodenia a trvalé bydlisko osoby, ktorá uschováva listinu, údaj, o akú listinu ide a údaj o tom, že listina bola notárom prevzatá do úschovy.

Listina obsahujúca závet musí byť notárovi predložená otvorená, nie je prípustné, aby bola predložená v zalepenej obálke. Notár závet preskúma a podrobným popisom zistených chýb a zaprotokolovaním výslovnej žiadosti o úschovu aj napriek upozorneniu sa notár zbaví prípadných nárokov zo zodpovednosti za škodu, ktoré by voči nemu mohli byť vznesené, ak bude závet v dôsledku zistených vád neplatný alebo neúčinný.

Každú úschovu závetu notár bezodkladne oznámi súdu, v obvode ktorého má osoba, ktorá závet napísala, trvalé bydlisko. V oznámení uvedie, o akú listinu ide, meno, priezvisko, rodné číslo, dátum narodenia a trvalé bydlisko osoby, ktorá závet napísala. Vydanie závetu je jediný spôsob ukončenia úschovy v zmysle zákona.

Úschovu nemožno zrušiť žiadnym úkonom notára a listinu, ktorá je predmetnom úschovy, nemožno zničiť v rámci skartácie. Listinu možno vydať iba tomu, kto ju vložil do úschovy, v prípade závetu len poručiteľovi, a ďalej tomu, kto sa preukáže osobitným splnomocnením, ktoré ho výslovne oprávňuje na prevzatie listiny v úschove, pričom pravosť podpisu musí byť úradne overená. O vydaní závetu notár spíše zápisnicu.

Poplatky pri spisovaní závetu vo forme notárskej zápisnice

  • v prípade spísania závetu vo forme notárskej zápisnice sa platí notársky poplatok 26,56 eura
  • ak je súčasťou závetu aj ustanovenie o vydedení, platí sa notársky poplatok 49,79 eura
  • súčasťou poplatku je zaregistrovanie závetu v Notárskom centrálnom registri závetov
  • závet môže spísať aj advokát, prípadne mu poskytnúť právne rady ohľadom spísania závetu
  • za spísanie závetu má advokát nárok na odmenu, ktorú si s klientom dohodol, alebo na takzvanú tarifnú odmenu, ktorá sa určuje z hodnoty veci, ak nie je možné vyjadriť hodnotu v peniazoch, ale je možné zistiť ju len s ťažkosťami, tarifná odmena je 1/13 výpočtového základu, a to je 55,49 eura

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dedičstvo #závet