O zvýšenie dôchodku dohodári nepožiadajú

Reformu daní a odvodov pravdepodobne najviac pocítia dôchodcovia pracujúci na dohodu. Kým dnes nemusia zo svojho platu vôbec platiť odvody, vláda chce, aby im zamestnávatelia začali zo mzdy strhávať zdravotné i sociálne poistenie.

28.04.2011 10:22
dôchodok, dôchodca, penzia, penzista, kalkulačka Foto:
Ilustračné foto
debata

Kým na zdravotné poistenie zaplatia deväť percent zo svojej mzdy rovnako ako zamestnanci, do Sociálnej poisťovne by mali namiesto 19 percent platiť len desaťpercentný odvod. „V tejto skupine sa nachádzajú aj dôchodcovia dohodári, na ktorých sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na všetkých ostatných dohodárov,“ povedal hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Odvody však nebudú platiť z celého platu. „Každý dohodár bude mať možnosť využiť odvodovú odpočítateľnú položku a znížiť si tak vymeriavací základ na sociálne a zdravotné poistenie až do výšky 190 eur mesačne,“ vraví Jaroš. Ak niekto zarobí na dohodu menej ako 190 eur, nebude musieť platiť odvody vôbec. A v prípade, že jeho príjem bude vyšší, najprv si zo svojho platu odpočíta 190 eur a odvody zaplatí len zo zvyšnej sumy. Napríklad ak niekto zarobí na dohodu 300 eur, zamestnávateľ mu odvody strhne len zo 110 eur.

To znamená, že z 300–eurového platu pôjde na zdravotné poistenie 9,90 eura a na sociálne poistenie 11 eur. Okrem toho dôchodca dohodár zaplatí aj daň vo výške 57 eur. V čistom mu tak zostane 222,10 eura. Dnes z rovnakého hrubého príjmu zaplatí len 57–eurovú daň. Jeho čistý mesačný príjem sa tak po reforme zníži o necelých 21 eur.

Celú odvodovú odpočítateľnú položku budú môcť využiť len ľudia, ktorí okrem dohody nemajú iný príjem. Ak je niekto aj zamestnaný na riadnu pracovnú zmluvu alebo podniká, jeho odvodová odpočítateľná položka sa mu zníži o príjem, ktorý dosiahol zo zamestnania či živnosti. Zároveň dôchodcom, ktorí majú súbeh príjmov, sa ich odpočítateľná položka znižuje aj o vyplatený dôchodok.

Podľa Jaroša až 74,5 percenta dôchodcov má príjem z dohody nižší, ako je navrhovaná výška odpočítateľnej položky, a preto nebudú platiť žiadne odvody.

Napriek tomu, že aj penzisti pracujúci na dohodu budú musieť platiť sociálne odvody, nebudú môcť po skončení pracovného pomeru požiadať o zvýšenie svojho dôchodku. „Nárok na zvýšenie starobného dôchodku vzniká len pracujúcemu dôchodcovi na plný pracovný úväzok,“ tvrdí Jaroš. Tým aj naďalej bude Sociálna poisťovňa zvyšovať dôchodok na základe ich mzdy a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Vo výhode budú naďalej tí, ktorí dovŕšia dôchodkový vek, ale penziu nezačnú poberať. Za každých 30 dní, ktoré budú bez penzie, im Sociálna poisťovňa zvýši ich dôchodok o pol percenta. A, naopak, ak niekto pôjde do predčasného dôchodku, za každých 30 dní, ktoré mu chýbajú do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku, mu skreše penziu o pol percenta.

debata chyba