O odchodné treba zamestnávateľa požiadať

Ľuďom, ktorí prestanú pracovať po nadobudnutí nároku na dôchodok, musí ich zamestnávateľ vyplatiť odchodné vo výške minimálne jedného ich platu. Podmienkou je, že o to musí dôchodca požiadať.

03.08.2011 12:05
pracujúci, dôchodca, dôchodok, práca,... Foto:
Ilustračné foto
debata

„Zamestnanci, ktorí pri skončení pracovného pomeru nadobudnú nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo na invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť nad 70 percent, majú aj po zmene Zákonníka práce nárok na odchodné,“ tvrdí vo svojom stanovisku ministerstvo práce.

Súčasný Zákonník práce nešpecifikuje, dokedy je potrebné o vyplatenie odchodného požiadať. Uvádza len, že zamestnancovi patrí odchodné, ak požiada o jeho vyplatenie pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení. Môže sa tak stať, že ak niekto požiada o vyplatenie odchodného po týždni, zamestnávateľ mu už nemusí vyhovieť.

Novela Zákonníka práce uvádza, že o odchodné bude možné požiadať do desiatich pracovných dní od skončenia pracovného pomeru. Ak dôchodca stihne tento termín, zamestnávateľ mu bude musieť odchodné vyplatiť.

Každý človek môže získať odchodné len raz v živote, a to pri prvom skončení pracovného pomeru po tom, čo začne poberať starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Ak sa znovu zamestná a o rok z práce odíde, už mu zamestnávateľ nebude musieť vyplatiť žiadne odchodné. Kým v súčasnosti majú dôchodcovia nárok na odchodné bez ohľadu na to, z akého dôvodu dostali výpoveď, od budúceho roku im zamestnávateľ nebude musieť vyplatiť nič, ak zamestnanec dostal výpoveď pre závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin.

Ešte do konca minulého roku sa z odchodného platila len daň. Dôchodcovia tak ušetrili na odvodoch. Napríklad, ak dôchodca dostal odchodné vo výške tisíc eur, na účet mu v čistom prišlo 810 eur. Štát si zobral len 19–percentnú daň. Ak by dôchodca dostal rovnaké odchodné v tomto roku, zamestnávateľ mu z týchto peňazí bude musieť už strhnúť aj odvody na zdravotné a sociálne poistenie. V čistom mu tak zostane len 701 eur. Okrem toho, že dôchodca dostane menej peňazí, musí aj jeho zamestnávateľ zo svojho vrecka zaplatiť na odvodoch ďalších 352 eur.

Keďže Zákonník práce špecifikuje len minimálnu výšku odchodného, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, že zamestnancovi vyplatí viac. Dôchodca tak môže dostať aj viac ako len jeden mesačný plat navyše.

Kto bude môcť získať odchodné

  • Nárok na odchodné má zamestnanec pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na:
  • invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %
  • predčasný starobný dôchodok alebo
  • starobný dôchodok
  • Odchodné nedostanú automaticky, ale musia o jeho vyplatenie požiadať svojho zamestnávateľa. V súčasnosti oň treba požiadať pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
  • Po zmene zákonníka bude možné o odchodné požiadať do desiatich pracovných dní po skončení pracovného pomeru.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba