NBS: Sporitelia v II. pilieri môžu byť diskriminovaní menšou penziou

V súčasnosti platná legislatíva garantuje vyplácanie 50 percent z výšky priznaného dôchodku z priebežného piliera, avšak negarantuje výšku príjmu z druhého penzijného piliera. Vo svojej pripomienke k analýze dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku na to upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS).

19.07.2011 11:23
Euro, peniaze, peňaženka Foto:
Ilustračné foto
debata

Účastníci dvojpilierového systému tak podľa centrálnej banky môžu dosiahnuť dôchodok nižší, ako by im bol priznaný v plnej výške z priebežného piliera, a to kvôli priznaniu nižšieho ako polovičného dôchodku druhého piliera.

„Z toho dôvodu by boli účastníci sporenia v druhom pilieri diskriminovaní oproti poberateľom iba z priebežného piliera, ktorí majú garantovaný 100-percentný nárok na priznanú výšku dôchodku,“ konštatuje NBS.

Ak sa nebude garantovať zo sporivého piliera výška dôchodkov minimálne na úrovni 50 % dôchodku priznaného z prvého piliera, bude to mať podľa NBS za následok zníženie miery náhrady. NBS tiež upozorňuje na to, že z predloženej analýzy nevyplýva, či sa budú dôchodky z druhého piliera valorizovať, a ak áno, akým spôsobom.

„Túto informáciu žiadame doplniť, nakoľko má zásadný vplyv na celkovú výšku dôchodkov, výpočet miery náhrady mzdy a pohľad na celkovú solidaritu v dôchodkovom systéme,“ konštatuje NBS.

Ak by sa podľa centrálnej banky penzie z druhého piliera nevalorizovali, znamenalo by to kontinuálny reálny pokles životnej úrovne poberateľov z oboch pilierov a tlak na výdavky na sociálnu ochranu.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí v analýze udržateľnosti dôchodkového systému uvádza, že bude potrebné prehodnotiť koeficient, ktorým sa delia nároky na dôchodok z priebežne financovaného dôchodkového systému. Ľudia, ktorí vstúpili do systému starobného dôchodkového sporenia, totiž podľa rezortu platia viac ako polovicu odvodov do priebežne financovaného dôchodkového systému. V súčasnosti totiž do priebežného piliera smeruje 13,75 % z vymeriavacieho základu, kým na osobné dôchodkové účty 9 % z vymeriavacieho základu sporiteľa. „Podľa súčasne platnej legislatívny budú mať sporitelia v budúcnosti nárok na 50 % celkového nároku z priebežne financovaného dôchodkového systému, toto percento by však malo byť vyššie,“ uviedlo ministerstvo.

Ako potrebný krok tiež rezort práce a sociálnych vecí označil nastavenie podmienok pre výplatu dôchodkov zo systému starobného dôchodkového sporenia. „Tento mechanizmus by mal byť pre sporiteľov jasný už pred prvým termínom možnej výplaty dôchodku v roku 2020,“ konštatuje rezort.

debata chyba