Najčastejšie otázky z iných oblastí

Najčastejšie otázky z ostatných oblastí, na ktoré odpovedá čitateľom Sociálna poisťovňa.

03.06.2010 06:55
študent, kniha, dievča, knižnica Foto:
Ilustračné foto
debata

Mám dve dcéry, obidve končia štúdium – mladšia na strednej a staršia na vysokej škole. Obidve sa chcú zamestnať. Ako to bude s ich sociálnym poistením dovtedy, kým si nenájdu prácu?

Absolventi stredných a vysokých škôl nie sú sociálne poistení. Ak po skončení školy nie sú zárobkovo činné, nie sú povinné platiť poistné, čiže nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Ak sa riadne zamestnajú, nie na dohodu, budú poistené ako zamestnanci. V prípade, že vaše dcéry budú mať záujem o sociálne poistenie aj v období predpokladanej nezamestnanosti, môžu si platiť vybrané druhy poistenia samy ako dobrovoľne poistené osoby. Ak však po uzavretí pracovného pomeru budú chcieť dobrovoľné poistenie skončiť, budú sa musieť z neho odhlásiť. Bez odhlásenia budú musieť poistné na dobrovoľné poistenie platiť naďalej.

Počul som, že od septembra tohto roku sa zmenia podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti. Ako konkrétne?

Od 1. septembra 2010 sa mení obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré je potrebné na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti. Oproti doterajším trom rokom poistenia (teda 1.095 dní) v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce sa budú vyžadovať od poistenca len dva roky poistenia v nezamestnanosti (teda 730 dní) v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie.

Možno spätne doplatiť poistné na sociálne poistenie? Ak áno, na ktoré poistenie sa táto možnosť vzťahuje a za aké obdobie?

Dodatočne, teda spätne sa dá doplatiť dôchodkové poistenie, ale iba za obdobie, počas ktorého ste mali prerušené poistenie podľa § 26 zákona o sociálnom poistení (napr. voľno bez náhrady mzdy – tzv. neplatené voľno, uvoľnenie na výkon verejnej funkcie.) alebo ste boli zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo ste sa sústavne pripravovali na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku. Ak spĺňate niektorú z týchto podmienok, môžete o doplatenie poistného požiadať príslušnú pobočku poisťovne. Na stránke www.socpoist.sk v časti Formuláre je tlačivo „Zaplatenie poistného na dôchodkové poistenie dodatočne“, ku ktorému treba doložiť potvrdenie z úradu práce o zaradení v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Obe tlačivá môžete doručiť príslušnej pobočke osobne alebo poštou. Na základe žiadosti poisťovňa povolí alebo nepovolí doplatenie dôchodkového poistenia.

Odchádzam pracovať do zahraničia. Mám splniť nejaké povinnosti voči Sociálnej poisťovni?

Ak odchádzate za prácou do zahraničia, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Predpokladáme, že budete pracovať legálne v niektorom z členských štátov EÚ. V tomto prípade bude váš zamestnávateľ za vás odvádzať poistné podľa zákonov platných v tejto krajine.

Ak ste v Slovenskej republike dobrovoľne nemocensky poistený alebo dobrovoľne poistený v nezamestnanosti, odhláste sa z týchto poistení. Legislatíva, ktorá sa uplatňuje medzi členskými štátmi EÚ, nepovoľuje pri nemocenskom poistení a poistení v nezamestnanosti súbeh povinného poistenia v jednom štáte – vo vašom prípade štát, v ktorom budete pracovať – a dobrovoľného poistenia v druhom štáte, ktorým je v tomto prípade Slovenská republika. Ak ste dobrovoľne dôchodkovo poistený, zvážte, či si toto poistenie ponecháte a budete ho platiť naďalej, alebo sa z neho odhlásite. Ak si ho ponecháte, museli by ste ho platiť aj počas pobytu v zahraničí až do odhlásenia sa z neho. Neodhlásením sa a prípadným neplatením by vám vznikol voči poisťovni dlh a s ním zbytočné problémy.

Bolo by tiež vhodné, najmä ak mienite pracovať v zahraničí dlhodobo, aby ste si pred odchodom v Sociálnej poisťovni overili, či nemáte voči nej nejaké podlžnosti. V prípade, že ich máte a neuhradili by ste ich, zbytočne by vám dlhy narástli.

Z rodinných dôvodov si potrebujem vziať zo zamestnania neplatené voľno. Bude za mňa poistné do Sociálnej poisťovne počas neplateného voľna naďalej platiť zamestnávateľ? Mám neplatené voľno oznámiť Sociálnej poisťovni ja?

Zamestnancovi sa počas čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy prerušuje povinné poistenie. Toto sa posudzuje rovnako ako zánik poistenia. Počas čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy teda zamestnávateľ za vás poistné na sociálne poistenie nebude platiť. Je povinný len oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, že sa vám z dôvodu čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy prerušuje nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Rovnako Sociálnej poisťovni oznámi skončenie prerušenia týchto poistení, keď sa vám skončí čerpanie voľna bez náhrady mzdy. Ak si beriete voľno bez náhrady mzdy, môžete sa počas tohto voľna poistiť dobrovoľne na nemocenské, dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti.

Manžel dostal pracovnú ponuku v ČR a chceme sa tam presťahovať. Ja som do konca novembra na rodičovskej dovolenke. Čo všetko by som si mala vybaviť, kým sa presťahujem? Na akú inštitúciu sa môžem obrátiť? Ak sa v zahraničí nezamestnám, mám platiť nejaké odvody? Dostanem nejaký príspevok zo Sociálnej poisťovne alebo z úradu práce?

Na území Slovenskej republiky je systém sociálneho poistenia založený na individuálnom princípe. Sociálne poistenie je upravené zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Podľa ustanovenia § 15 ods. 1 písm. c) zákona povinne dôchodkovo poistenými osobami sú aj fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré sa riadne starajú o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie sú dôchodkovo poistenými zamestnancami alebo samostatne zárobkovo činnými osobami, nebol im priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšili vek potrebný na nárok sa starobný dôchodok a podali prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti.

Riadnu starostlivosť zákon v § 15 ods. 3 zákona definuje ako riadnu starostlivosť podľa zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak ste povinne dôchodkovo poistená ako fyzická osoba starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku, resp. o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov jeho veku, po zmene trvalého pobytu z územia Slovenskej republiky na územie Českej republiky, za vás štát neplatí poistné na dôchodkové poistenie, pretože prestanete spĺňať podmienku pre povinné dôchodkové poistenie, a to podmienku trvalého pobytu na území Slovenskej republiky.

Vo veci ukončenia poberania rodičovského príspevku na území Slovenskej republiky z dôvodu zmeny trvalého pobytu a poskytovania rodičovského príspevku na území Českej republiky, vám odporúčame informovať sa na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý rodičovský príspevok vypláca.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

debata chyba