Najčastejšie otázky o samostatne zárobkovo činných osobách

Najčastejšie otázky o práci a odvodoch samostatne zárobkovo činných osôb, na ktoré odpovedá čitateľom Sociálna poisťovňa.

03.06.2010 06:52
obuvník, obuv, oprava, remeselník, živnostník Foto:
Ilustračné foto
debata

Ako sa zmení vymeriavací základ na platenie poistného do Sociálnej poisťovne od 1. júla tohto roku? Zmení sa maximálny aj minimálny vymeriavací základ?

Mení sa iba maximálny vymeriavací základ. V súvislosti s ustanovenou sumou všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok 2009 (8.934 eur) sa od 1. júla 2010 mení maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na jednotlivé druhy sociálneho poistenia. Od 1. júla 2010 do 30. júna 2011 je maximálny vymeriavací základ mesačne na platenie poistného na nemocenské poistenie a poistného na garančné poistenie 1.116,75 eura a na platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity 2.978 eur.

Minimálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie, ktorý sa zmenil 1. januára 2010, zostáva po 30. júni 2010 bez zmeny. Tabuľku s maximálnymi vymeriavacími základmi, ale aj minimálnymi vymeriavacími základmi aj príslušnými sumami poistného na jednotlivé druhy sociálneho poistenia pre jednotlivé skupiny platiteľov, ktoré sú platné od 1. júla 2010, nájdete už v najbližších dňoch na internetovej stránke www.socpoist.sk.

Som zamestnaný a zároveň samostatne zárobkovo činný. Musím platiť poistné aj ako zamestnanec, aj ako samostatne zárobkovo činná osoba?

Ak ste zamestnancom a súčasne aj povinne nemocensky poistenou a povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou, ste poistencom z dvoch poistných vzťahov – aj ako zamestnanec, aj ako povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba.

Treba však vedieť, či vám ako samostatne zárobkovo činnej osobe vznikne povinné poistenie, teda či ste povinne nemocensky poistenou a povinne dôchodkovo poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou. Ak vám ako samostatne zárobkovo činnej osobe vznikne povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie, musíte ako samostatne zárobkovo činná osoba platiť poistné aj napriek tomu, že ste aj v pracovnom pomere. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca.

Ak váš vymeriavací základ zamestnanca nedosahuje mesačne sumu maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, budete ako samostatne zárobkovo činná osoba platiť poistné z vymeriavacieho základu, ktorý sa rovná výške rozdielu medzi mesačnou sumou maximálneho vymeriavacieho základu a sumou vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý ste dosiahli ako zamestnanec.

Ak budete napríklad ako zamestnanec platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie z maximálneho vymeriavacieho základu, ako samostatne zárobkovo činná osoba už nebudete – nie ste povinný – platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie. Nevzťahuje sa to však na platenie poistného do rezervného fondu solidarity. Ako povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba vždy platíte poistné do rezervného fondu solidarity.

Vykonávam živnosť a súčasne som zamestnaná. Ako platím poistné? Môžete uviesť aj konkrétne príklady?

Podľa zákona o sociálnom poistení musíte prednostne platiť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia vždy z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní a až potom zo samostatnej zárobkovej činnosti. Vymeriavacím základom zamestnanca je jeho príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu.

Poistné na sociálne poistenie za vás odvádza zamestnávateľ. Ako samostatne zárobkovo činnej osobe vám vzniká povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie až po dosiahnutí určitej hranice hrubého príjmu v predchádzajúcom období. Od 1. júla 2009 do 30. júna 2010 vám vznikne v prípade, ak ste za rok 2008 dosiahli príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 3.546 eur. Vymeriavací základ je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania.
K situácii, ak súčasne vykonávate aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorej vymeriavací základ je 319,58 eura mesačne (minimálny vymeriavací základ platný za obdobie od 1. januára 2010), uvádzame nasledovné príklady (platné za obdobie od 1. januára 2010 do 30. júna 2010).

Príklad 1. Príjem zamestnanca za vykonanú prácu je v sume 332 eur mesačne. Nakoľko úhrn vymeriavacích základov zamestnanca a samostatne zárobkovo činnej osoby nie je vyšší ako zákonom ustanovené hranice vymeriavacích základov mesačne najviac (332 + 319,58 = 651,58 eura), platí samostatne zárobkovo činná osoba poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity z vymeriavacieho základu 319,58 eura.

Príklad 2. Vymeriavací základ zamestnanca je 1.150 eur mesačne. Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby na platenie poistného na nemocenské poistenie je 0 eur, pretože vymeriavací základ zamestnanca 1.150 eur je vyšší ako hranica vymeriavacieho základu mesačne najviac na platenie poistného na nemocenské poistenie, ktorá je 1.084,55 eura mesačne, a vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity samostatne zárobkovo činnej osoby je 319,58 eura (1.150 + 319,58 = 1.469,58 eura, čo je menej ako 2.892,12 eura).

Príklad 3. Vymeriavací základ zamestnanca je 2.700 eur mesačne. Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby na platenie poistného na nemocenské poistenie je 0 eur, vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie je 192,12 eura (2.892,12 – 2.700 eur) a vymeriavací základ na platenie poistného do rezervného fondu solidarity je 319,58 eura.

Príklad 4. Vymeriavací základ zamestnanca je 2.900 eur mesačne. Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby na platenie poistného na nemocenské poistenie a poistného na dôchodkové poistenie je 0 eur a vymeriavací základ na platenie poistného do rezervného fondu solidarity je 319,58 eura.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

debata chyba