Najčastejšie otázky o nemocenskom poistení

Najčastejšie otázky z oblasti nemocenského poistenia, na ktoré odpovedá čitateľom Sociálna poisťovňa.

03.06.2010 06:50
dieťa, injekcia, očkovanie, vírus, protilátka,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Pracovala som v zahraničí v členskom štáte Európskej únie. Som tehotná a porodiť chcem doma. Mám nárok na materské na Slovensku?

O materské môžete požiadať v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého legislatíva sa na vás vzťahuje alebo naposledy vzťahovala. Ak chcete mať nárok na materské podľa našej legislatívy, musíte byť v čase vzniku nároku na materské (spravidla šesť týždňov pred pôrodom) nemocensky poistená a musíte tiež spĺňať podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Na splnenie podmienky dvojročného obdobia poistenia sa vám započíta aj obdobie nemocenského poistenia, ktoré ste získali podľa legislatívy iného štátu EÚ. Príslušná inštitúcia vám toto obdobie potvrdí na formulári E 104, ktorý odovzdáte v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta bydliska.

Pre nemocenské poistenie na Slovensku, a tým aj uplatnenie nároku na materské doma je rozhodujúce, či sa vám nemocenské poistenie v zahraničí už skončilo. Ak sa totiž na vás vzťahuje povinné nemocenské poistenie v jednom členskom štáte, nemôžete byť dobrovoľne nemocensky poistená v inom. Ak sa vám nemocenské poistenie (pracovný pomer) v zahraničí už skončilo a vrátili ste sa na Slovensko, môžete sa v Sociálnej poisťovni prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Ak ku dňu skutočného pôrodu budete mať splnenú podmienku 270 dní poistenia, vznikne vám nárok na materské.

Započítavajú sa do obdobia najmenej 270 dní nemocenského poistenia ako jednej z podmienok na priznanie dávky materské len pracovné dni alebo všetky dni?

Započítavajú sa kalendárne dni spadajúce do obdobia tohto poistenia, čiže aj soboty, nedele a sviatky.

Má nárok na ošetrovné aj otec dieťaťa, ktorý nie je osamelý?

Ak otec ošetruje alebo sa stará o choré dieťa, ktoré je vo veku do 10 rokov, pretože matka, ktorá sa inak o dieťa stará, napríklad ochorela a ak otec spĺňa aj všetky ostatné podmienky na priznanie ošetrovného, má nárok na túto dávku. Treba však upozorniť na to, že ošetrovné patrí v tom istom prípade raz a iba jednému z rodičov. Ak sa v ošetrovaní matka a otec striedajú, čiže ošetrujú ho obidvaja po sebe, nemajú nárok na ošetrovné obidvaja, iba jeden z rodičov, a to najviac za prvých desať dní potreby starostlivosti o choré dieťa.

Starám sa o dve deti, staršie, ktoré má päť rokov, ochorelo. Môže sa o choré dieťa starať manžel a požiadať o ošetrovné?

Môže. Bude mať naň nárok, ak splní aj ďalšie podmienky nároku na túto dávku. Napríklad, ak je zamestnancom, musí splniť podmienku, že v čase ošetrovania dieťaťa nebude mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ.

Vypláca sa dávka nemocenské len za pracovné dni?

Nemocenské sa vypláca za kalendárne dni. Tiež to znamená, že ak nárok naň trvá celý mesiac, u toho istého poberateľa sa suma nemocenského v jednotlivých mesiacoch s odlišným počtom kalendárnych dní bude líšiť – iná bude napríklad vo februári s 28 dňami a iná v marci, keď má mesiac 31 dní.

Na koho sa mám obrátiť, ak mám nejasnosti o nemocenskom?

So všetkými otázkami, ktoré sa týkajú nemocenských dávok, sa obracajte na pobočku Sociálnej poisťovne, ktorá je príslušná podľa miesta vášho bydliska. Pobočka totiž rozhoduje o priznaní dávky. Ak máte pochybnosti, či suma priznanej dávky je správna, máte možnosť požiadať o vysvetlenie, o nazretie do podkladov, na základe ktorých pobočka rozhodla, alebo sa proti rozhodnutiu do 30 dní od jeho oznámenia odvolať tak, ako je uvedené v poučení. Odvolanie adresujte pobočke.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

debata chyba